ایستگاه خبر

ترامپ در مقابل اردوغان، بیت کوین راه حل مبارزه با بحران ترکیه

عدم توافق بین ترامپ و اردوغان و مطرح شدن بیت کوین به عنوان راه حل بحران ترکیه ، آیا بیت کوین راه حل مناسبی برای این بحران است؟

ترامپ در مقابل اردوغان، بیت کوین راه حل هرج و مرج اقتصادی ترکیه است؛ آخرین گزارش ها از واشنگتن حاکی از آن است که توافقی بین دولت های ترامپ و رجب طیب اردوغان صورت نگرفته و این موضوع وضعیت از قبل متزلزل ترکیه را وخیم تر خواهد کرد. لیر ترکیه در ماه های اخیر ارزشش بسیار پایین آمده و این به دلیل اختلافات بین دو کشور آمریکا و ترکیه بر سر دستگیری یک کشیش آمریکایی توسط ترکیه بوده است. با وجود این شرایط سیاسی و اقتصادی و چنین تورم شدیدی، موقعیت برای پذیرش بیت کوین آماده به نظر می رسد.

ترامپ در مقابل اردوغان، بیت کوین راه حل مبارزه با بحران ترکیه است
Trump vs Erdogan/ Source

همزمان با جنگ سیاستمداران، شهروندان ترکیه به سمت بیت کوین گرایش پیدا می کنند  

بنا به گفته های دولت ترامپ، توافق زود هنگام بین آمریکا و ترکیه حاصل نخواهد شد. بر اساس گزارش ها، در برابر برداشتن تحریم ها از بزرگترین وام دهنده دولتی ترکیه یعنی Turkiye Halk Bankasi A.S ، این کشور پیشنهاد آزادی کشیش که به اتهام تروریسم بازداشت شده را داده است.

لیر  در برابر دلار امریکا حدود ۴۰ درصد تنزل پیدا کرده و تورم نیز از کنترل خارج شده است. این در حالی است که سیاستمداران ترکیه سعی می کنند از این بحران برای افزایش حس ناسیونالیسم در میان مردم استفاده کنند. چنانچه توافقی بین آمریکا و ترکیه حاصل نشود، تحریم های جدیدی علیه این کشور وضع خواهند شد.

در این اوضاع نابسامان، یک پناهگاه فوری برای مردم ترکیه، بیت کوین و رمز ارز ها بوده است. در هفته های اخیر در صرافی هایی مانند Localbitcoins این امر مشاهده شده که مقادیر زیادی لیر  تبدیل به رمز ارز شده است. با وخیم تر شدن اوضاع سیاسی و احتمال اینکه دولت نتواند بدهی های خود را پرداخت کند و همچنین احتمال به وجود آمدن یک تورم بسیار بزرگ، گرایش تبدیل لیر به بیت کوین و دیگر رمز ارز ها افزایش می یابد.

گرایش بیشتر مردم ترکیه به رمز ارز ها چندان مورد پسند دولت نخواهد بود  

Andreas Antonopoulos با توجه به تجاربی که در یونان داشته، خروج فیزیکی از یک کشور نابسامان اقتصادی را از لحاظ جانی خطرناک دانسته و احتمال سوء استفاده و انواع تراژدی را برای آن محتمل می داند. او می گوید که امروزه با وجود رمز ارز ها، دیگر نیاز به خروج فیزیکی از یک کشور نیست بلکه تنها می توان از واحد پول آن کشور خارج شد و به رمز ارز ها پیوست. این بدین معنی است که از لحاظ فیزیکی، فرد در یک کشور می ماند و به معاملات و تجارت خود با همسایگان و مردم از طریق رمز ارز ادامه می دهد.

بنا به گفته مدیر عامل Coinbase، هرج و مرج سیاسی منجر به پذیرش بیت کوین و دیگر رمز ارز ها می شود و در چند سال آینده شاهد ورود مردم در کشور های بحران زده به بیت کوین و رمز ارز ها خواهیم بود، همچنان که امروز در ترکیه چنین چیزی را می بینیم.

دستکاری نرخ سود توسط بانک مرکزی این کشور تنها گزینه پیش روی آنها برای مقابله با وضع موجود است که این گزینه نیز به زودی کارایی خود را از دست خواهد داد و ورود مردم به رمز ارز ها اجتناب ناپذیر خواهد بود. در چند سال اخیر ترکیه موضع نسبتا دوستانه ای را نسبت به رمز ارز ها اتخاذ کرده است و رمز ارز ها در حال حاضر بهترین گزینه برای حفظ ثروتی است که ترک ها در این چند سال اندوخته اند.

ترامپ در مقابل اردوغان، بیت کوین راه حل مبارزه با بحران ترکیه!
turkey-bitcoin-solution

 آیا بیت کوین و دیگر رمز ارز ها تماما در ترکیه مورد پذیرش قرار می گیرند؟ شرایط کشور ما چقدر مشابه ترکیه است؟ آیا در چنین شرایطی رفتن مردم به سمت رمز ارز ها مفید است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه داده شده، مربوط به نویسنده است و لزوما نباید به کوین ایران نسبت داده شود.

Source

https://coiniran.com/?p=23575
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x