ایستگاه خبر

آینده زی‌کش و حریم خصوصی مالی

زی‌کش اولین هالوینگ خود را پشت سر گذاشت و همچنان به ساخت ویژگی‌های حریم خصوصی منحصر به فرد برای تراکنش‌های دیجیتال که مورد تقاضای کاربران و کسب و کار‌‌هاست، ادامه می‌دهد.

ادوارد اسنادن، کارمند سابق سی. آی. ای که بعدها به یک افشاگر مخالف تبدیل شد در یادداشت‌های شخصی خود اشاره می‌کند که «این که بگویید حریم خصوصی برای شما اهمیتی ندارد چون چیزی برای پنهان کردن ندارید مانند این است که بگویید آزادی بیان برای شما مهم نیست چون حرفی برای گفتن ندارید».

با وجود انحصار شرکت‌های فناوری بزرگ مثل گوگل، فیسبوک و آمازون که ردپای دیجیتال ما را کنترل و دنبال می‌کنند، روشن است که تضعیف حریم خصوصی در مقیاس بی‌سابقه‌ای در حال انجام است.

از دست رفتن حریم خصوصی می‌تواند ضرر‌های مستقیم بر افراد تحمیل کند، از سقلمه‌های رفتار ناخودآگاهانه گرفته تا دستکاری و تخریب هویت.

زی‌کش یکی از رمزارز‌های پیشرو در زمینه بازگرداندن تعادل قدرت به دستان کاربران در دنیای در حال گذار به قلمرو دیجیتال است. این رمزارز که در سال ۲۰۱۶ ساخته شد، یک انشعاب از بیتکوین بوده و با هدف بهبود حریم خصوصی برای کاربران از پیشرفته‌ترین ابزار‌های رمزنگاری استفاده می‌کند.

ZK-SNARK یک الگوریتم اثبات دانایی صفر است و به عنوان یک الگوریتم رمزنگاری برای تراکنش‌های خصوصی شناخته می‌شود. این فناوری به کاربر اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های خود را روی بلاکچین زی‌کش انجام دهد در حالی که اطلاعات اصلی مربوط به تراکنش را پنهان کنند. بر خلاف تراکنش‌های بلاکچین بیتکوین که در آن آدرس کیف پول‌ها و مقادیر تراکنش برای عموم قابل مشاهده است، در بلاکچین زی‌کش، کاربران قادر هستند به صورت دلخواهانه این اطلاعات را پنهان کنند.

بیشتر بخوانیم: معرفی علم رمزنگاری و بررسی کاربرد آن در بلاک چین

مدیر توسعه کسب و کار در شرکت Electric Coin، آندره سرانو، در گفتگویی با مجله فوربز اشاره می‌کند:

“باور داریم که همه مردم باید به ارز آزاد بدون سانسور و نظارت دسترسی داشته باشند. ما زی‌کش را ساخته‌ایم تا فرصتی برابر را برای همه فراهم آوریم تا آزادی اقتصادی را تجربه کنند. در حال حاضر این رمزارز قوی‌ترین نوع حریم خصوصی را در سطح بازار رمزارز‌ها دارد.”

هالوینگ زی‌کش می‌تواند یک کاتالیزگر باشد

علاوه بر ارائه خدمات تراکنش‌های فرد به فرد، زی‌کش در واقع به دنبال این است که به مانند بیتکوین، یک ذخیره ارزش جهانی باشد. به مانند بیتکوین این رمزارز، سقف ۲۱ میلیونی دارد و برای نصف کردن تورم، هر چهار سال یک هالوینگ را پشت سر می‌گذارد. روز چهارشنبه، ۱۸ نوامبر، زی‌کش با موفقیت اولین هالوینگ خود را انجام داد که در طی آن پاداش استخراج هر بلوک از ۶.۲۵ زی‌کش به ۳.۱۲۵ کاهش یافت. به این ترتیب نرخ تورم سالانه از ۲۵ درصد به ۱۲.۵ درصد رسید که به مراتب از تورم ۱.۸ درصدی بیتکوین بیشتر است. البته این رمزارز در مراحل ابتدایی‌تری از طول عمر خود قرار دارد و انتظار می‌رود این نرخ تورم با گذر زمان کم‌تر شود.

رمزارز‌هایی که دارای رویداد هالوینگ هستند، معمولا کمی بعد از این رخداد عملکرد مناسبی خواهند داشت. با اندازه‌گیری ارزش دارایی از شش ماه قبل از هالوینگ تا ۶ ماه پس از آن، محاسبه شده که دارایی‌ها با یک رویداد هالوینگ به صورت متوسط ۷۸ درصد بازدهی داشته‌اند. در این بین، تنها بیتکوین کش بوده که پس از هالوینگ چنین عملکردی را از خود بروز نداده است.

چشم‌انداز توسعه

هالوینگ اخیر زی‌کش با پنجمین به روز رسانی شبکه آن‌ها به نام Canopy به صورت همزمان صورت گرفت. تصمیمات حکم‌رانی و تأمین بودجه در این شبکه با تعامل دقیق بین شرکت Electric Coin، بنیاد غیرانتفاعی زی‌کش، جامعه دارندگان توکن و همچنین برنامه نویسان محقق می‌شوند.

بر خلاف نسخه‌های قبلی زی‌کش که در آن‌ها ۲۰ درصد از پاداش استخراج به سرمایه‌گذاران اولیه و کارکنان آن می‌رسید، حالا در شبکه Canopy، هشت درصد از پاداش استخراج برای صندوق گرانت کنار گذاشته می‌شود که از اهداف توسعه بلند مدت پشتیبانی خواهد کرد و یک اکوسیستم منعطف و متنوع با سطوح بالاتر عدم تمرکز خواهد ساخت.

هشدار به خریداران

به عنوان یک رمزارز متمرکز بر حریم خصوصی، زی‌کش دارای خصوصیات منحصر به فردی است که ریسک آن را از سایر رمزارز‌ها متمایز می‌سازد. به خاطر وجود استخر‌های حفاظت شده و توانایی کاربران برای انجام تراکنش‌های ناشناس، سرمایه‌گذاران این هراس را دارند که زی‌کش از فهرست صرافی‌های مختلف حذف شود. قانون‌گذاران و سیاست‌گذاران به دفعات نگرانی خود را درباره استفاده از این رمزارز‌ برای پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی و مجرمانه نشان داده‌اند.

البته صرافی رمزارز مستقر در نیویورک، Gemini، رویکرد دیگری را در پیش گرفته و به عنوان اولین صرافی در ایالات متحده شناخته شده که امکان برداشت وجوه و انتقال به آدرس‌های محافظت شده و ناشناس را برای کاربران فراهم کرده است.

صرف نظر از بحث‌های قانونی درباره کوین‌های حریم خصوصی مانند زی‌کش و مونرو، کاربران و کسب و کار‌ها برای انجام معاملات تجاری بزرگ و حساس در یک اقتصاد رمزارزی آزاد برای حریم خصوصی اهمیت بسیاری قائل می‌شوند.

بیشتر بخوانیم: امنیت و حریم خصوصی در بلاک‌چین

 

https://coiniran.com/?p=42133
دکمه بازگشت به بالا