ایستگاه خبر

بانک مرکزی آمریکا هر ثانیه یک میلیون دلار پول چاپ می‌کند

بانک مرکزی آمریکا موسوم به فدرال رزرو در عرض تنها یک هفته با بر جای گذاشتن رکوردی تاریخی بیش از ۵۸۰ میلیارد دلار، پول چاپ و به بازار آمریکا تزریق کرده است.

بر اساس یک گزارش رسمی، فدرال رزرو در عرض یک هفته از تاریخ ۱۸ الی ۲۵ مارس با چاپ ۵۸۶ میلیارد دلار، رکورد‌ها در ترازنامه‌ی خود را جابه‌جا کرده است. با یک محاسبه‌ی سرانگشتی می‌توان دریافت که این نهاد مالی به‌طور تقریبی هر ثانیه، نزدیک به ۹۷۰ هزار دلار پول چاپ کرده است تا بتواند در میانه‌ی بحران کرونا نفسی تازه بر پیکره‌ی نیمه‌جان بازارهای مالی بدمد. با مقایسه‌ی این مبلغ هنگفت با مجموع ارزش بازار ارزهای رمزپایه می‌توان دریافت که فدرال رزرو هر ۳۵ ساعت به اندازه کل ارزش بازار بیت‌‌کوین، پول از خزانه‌ی خود روانه‌ی اقتصاد آمریکا کرده است.

بنابر ادعای رسانه‌ی بلومبرگ، این اولین باری است که شاهد ثبت رقم حیرت‌انگیز ۵ هزار میلیارد دلار در ترازنامه‌ی فدرال رزرو هستیم. سایه افکندن جو رعب و وحشت بر بازارهای مالی جهانی و بیم سرمایه‌گذاران از سقوط فزاینده‌ی شاخص‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا بانک مرکزی آمریکا را بر آن داشته است تا چندین طرح را برای تامین نقدینگی بازارها به مرحله‌ی اجرا بگذارد. بنابر گزارش‌ها مقیاس تلاش‌های کنونی فدرال رزرو برای مهار بحرانی که گریبانگیر اقتصاد آمریکا شده، به هیچ وجه قابل مقایسه با اقدامات پیشین این نهاد مالی در بحران‌های قبلی نیست.

همان‌طور که پیشتر در رسانه‌ها مطرح شد، سران آمریکا بر سر تصویب اختصاص یک بسته‌ی حمایتی مالی ۶ هزار میلیارد دلاری به توافق رسیده‌اند. قرار است از این مبلغ، ۵۶۰ میلیارد دلار به افراد و ۵۰۰ میلیارد دلار هم به شرکت‌های بزرگ، تسهیلات اعطا شود.

Source

https://coiniran.com/?p=37867
دکمه بازگشت به بالا