ایستگاه خبر

عرضه توکن 1.2 میلیارد دلاری Telegram؛ بزرگترین ICO تاریخ

علاوه بر محبوبیت تلگرام (Telegram) بین مردم عادی، این اپلیکیشن خود را به انتخاب اول طرفداران دنیای رمزارزها نیز تبدیل کرده است. از میان تمام شبکه های اجتماعی در سراسر جهان، در حال حاضر تلگرام اولین انتخاب اهالی تکنولوژی برای میزبانی بزرگترین گروه های گفتگو و بررسی رمزارزها است.

قبل از هر چیز باید گفت تمام بلند پروازی هایی که آقای پاول دورف، بنیان گذار شبکه اجتماعی vk و نرم افزار پیام رسان روسی تلگرام از ابتدا برای این اپلیکیشن در ذهن داشت، همگی رنگ واقعیت به خود گرفته اند. Telegram به تنهایی به یکی از رقیبان اصلی نرم افزارهایی چون Whatsapp، Facebook messenger، Google Allo و … تبدیل شده است؛ که همگی متعلق به بزرگترین شرکت های فناوری از جمله Facebook و گوگل می باشند.

به گزارش کوین ایران و به نقل از coindesk، علاوه بر محبوبیت Telegram بین مردم عادی، این اپلیکیشن خود را به انتخاب اول طرفداران دنیای رمزارزها نیز تبدیل کرده است. از میان تمام شبکه های اجتماعی در سراسر جهان، تلگرام اولین انتخاب اهالی تکنولوژی برای میزبانی بزرگترین گروه های گفتگو و بررسی رمزارزها است. درحال حاضر عرف شده است که بسیاری از ICO ها، علاوه بر صفحه فیس بوک، بخش مخصوص در انجمن Bitcointalk، وب سایت و …. یک کانال اطلاع رسانی تلگرامی نیز داشته باشند.

جاه طلبی 1.2 میلیارد دلاری Telegram

Telegram با فروش 1.2 میلیارد دلار توکن، بزرگ ترین ICO جهان را رقم خواهد زد؟

ولی ایده عرضه توکن نوپا (ICO) 1.2 میلیارد دلاری، آن قدر بلند پروازانه به نظر می رسد که شاید تنها جاه طلبی های آقای Elon Musk، بنیان گذار شرکت های Tesla و SpaceX که به دنبال سکونت در مریخ، خودروهای تمام برقی و تونل های بین شهری زیرزمینی در آمریکا می باشد، با آن قابل مقایسه باشند.

اگر این ICO بتواند چنین سرمایه عظیمی را جمع آوری کند، نه تنها رکورد بزرگترین ICO تاریخ دنیای رمزارزها را می شکند، بلکه بخاطر داشتن 200 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان، به یکی از تاثیر گذارترین پروژه ها در مقبولیت و استفاده از رمزارزها در زندگی روزانه مردم تبدیل می شود.

هدف Telegram این است که ابتدا سرمایه ای در حدود 500-600 میلیون دلار را به واسطه یک ICO خصوصی، از طریق نهادها و شرکت های بزرگ جمع آوری کند و پس از آن، مابقی را در یک ICO عمومی از طریق سرمایه گذاران علاقه مند جذب نماید.

درز اسناد ICO

البته ناگفته نماند که هنوز هیچ اعلامیه رسمی ای از طرف تلگرام درباره این ICO منتشر نشده است، ولی بخشی از شرح پروژه و اسناد مربوطه در کانال های تلگرامی روسی درز کرده است. این اسناد نخستین بار در وب سایت انگلیسی زبان TechCrunch منتشر شد. پاول دورف در توییتر خود در آغاز سال نو، اعلام کرد که 3 سورپریز بزرگ برای کاربران خود دارد. شاید این ICO بزرگترین سورپریز امسال او باشد.

هر چند لازم به ذکر است که این اولین بار نیست که یک اپلیکیشن بزرگ و شناخته شده، برای جمع آوری سرمایه از روش ICO استفاده می کند. پیش تر، اپلیکیشن پیام رسان KIK طی یک ICO، موفق به جمع آوری 98 میلیون دلار شده است.

هدف های بلند پروازانه تلگرام از این ICO چیست؟

هدف اصلی تلگرام ساخت یک شبکه بلاکچین مختص تلگرام موسوم به Telegram Open Network (TON) است. با توجه به اطلاعاتی که از Whitepaper تلگرام در اینترنت منتشر شده است، این شبکه از نسل سوم تکنولوژی بلاکچین استفاده می کند که مشکلات مقیاس پذیری و بار زیاد شبکه و … در آن وجود نخواهند داشت.

 در صورت تحقق این هدف، تمام اطلاعات تبادل شده بین کاربران اعم از پیام ها، فایل های به اشتراک گذاری شده، گشت و گذار در گروه ها و کانال ها و….  به جای سرورهای مرکزی، از طریق شبکه بلاکچین تلگرام که متشکل از نود های مختلف و توزیع شده ای در سراسر جهان می باشند، صورت می گیرد.

سهولت فوق العاده تبادلات

موضوع جالب تر این است که تلگرام درصدد تولید توکن و رمزارزی مختص خود با نام grams است که بتوان به همان راحتی فرستادن یک پیام ساده، آن را بین کاربران تلگرام مبادله نمود. توکن های gram از طریق شبکه بلاکچین مختص تلگرام (TON) به راحتی بین کاربران آن مبادله می شوند و کاربران می توانند به راحتی فرستادن یک پیام به یکدیگر به نقل و انتقال سرمایه پرداخته و حتی با آن کالا و خدمات خریداری نمایند. همچنین بات های تلگرام نیز قابلیت دریافت و ارسال و کسب درآمد از طریق این توکن ها را خواهند داشت.

البته تمرکز اصلی تلگرام در ابتدا تولید رمزارز خود به نام gram می باشد و غیر متمرکز کردن مکالمات کاربران و تبادل فایل ها و …. را در فازهای بعدی توسعه شبکه TON خود قرار داده است.

برنامه های آتی توسعه تلگرام

از همه این ها که بگذریم تلگرام لیست بلند بالایی از برنامه های آتی خود برای توسعه بر روی بستر شبکه TON خود منتشر کرده است. این موارد عبارتند از :

  1. TON Storage : یک فضای ذخیره سازی غیر متمرکز و توزیع شده برای ذخیره و اشتراک فایل های کاربران (عملکرد این فضای ذخیره سازی به مانند فناوری تورنت (torrent) به صورت کاربر-به- کاربر طراحی شده است). ضمنا پیش از این ICO های موفقی چون Storj,Filecoin وSia با اجرای همین ایده موفق به جذب سرمایه هنگفتی شدند.
  2. پشتیبانی از قراردادهای هوشمند
  3. TON Proxy : ساخت یک شبکه خصوصی مجازی VPN به صورت غیرمتمرکز (مشابه فناوری شبکه TOR)
  4. TON Services : ارائه سرویس هایی برای ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند برای پلتفرم های مختلف از جمله موبایل، وب و …
  5. TOR DNS : سرویس DNS برای نامگذاری نود های داخلی شبکه بلاکچین TON، سرویس ها و قراردادهای هوشمند تعریف شده در شبکه TON ( ایده ای مشابه پروژه Blockstack با ICO موفق 50 میلیون دلاری )

Telegram در مدارک منتشر شده نوشته است:

“وضعیت کنونی تکنولوژی بلاکچین مشابه وضعیت خودروسازی در سال 1870 است. آینده آن بسیار درخشان به نظر می رسد و طرفداران بسیاری دارد، ولی هنوز به حدی به بلوغ نرسیده است که جای خود را در زندگی مردم عادی باز کند.”

به باور Telegram، جایگزینی پول نقد با یک رمزارز غیرمتمرکز اجتناب ناپذیر است، ولی هنوز هیچ رمزارزی نتوانسته به این درجه از پیشرفت و محبوبیت برسد که بتواند واقعا جایگزین پول نقد شود. تلگرام قصد دارد تا با استفاده از شبکه TON خود، پرداخت های خرد و کوچک را بین کاربران خود ممکن سازد و بدین واسطه استفاده از توکن های gram را برای مصارف روزمره آماده کند.

جزئیات توزیع توکن های ICO تلگرام

طی اسنادی که تاکنون به دست آمده، Telegram قصد دارد 5 میلیون grams تولید کند که 4 درصد آن بلافاصله به تیم توسعه دهندگان آن تعلق می گیرد. 44 درصد توکن های باقی مانده در ICO به فروش می رسد. 52 درصد مابقی، برای جلوگیری از متمرکز شدن آن در دست عده محدودی از سرمایه گذاران بزرگ (نهنگ ها) و احتکار آنها به صورت رزرو باقی می ماند. ممکن است در سال اول عرضه این توکن ها تخفیفی 60 درصدی برای خرید آنها در نظر گرفته شود.

بنابر اطلاعات به دست آمده، فاز اول فروش توکن های این ICO به صورت خصوصی (Pre-ICO) در سه ماهه اول سال 2018 شروع می شود.

نظر سرمایه گذاران بزرگ درباره این ICO

آقای Eduard Gurinovich، یکی از کارآفرینان موفق روسی و بنیان گذار MyTime که خود نیز درصدد راه اندازی یک ICO است، در مصاحبه ای با سایت Coindesk گفت :
“شاید با عرضه Gram شاهد اولین رمزارزی باشیم که توانایی رقابت جدی با بیت کوین را داشته باشد. ماهیت بیت کوین به جای یک ارز قابل مصرف، تبدیل به یک وسیله سرمایه گذاری شده است. ولی Gram پتانسیل این را دارد که به عنوان یک ارز روزمره در زندگی مردم عادی استفاده شود.”

خبر ICO تلگرام به یکی از بحث های داغ در صندوق های سرمایه گذاری نیز تبدیل شده است.آقای Joe DiPasquale از مرکز سرمایه گذاری  BitBull Capital در این باره اظهار نمود : “تلگرام به دلیل امنیت و امکانات آن، به نرم افزار پیام رسان محبوب اهالی تکنولوژی و دنیای رمزارزها مبدل گشته است و به همین دلیل پتانسیل بالایی برای جذب سرمایه از طریق کاربران خود دارد. با توجه به موفقیتی که آنها در حوزه نرم افزار از آن خود کرده اند، به نظر می رسد در ICO خود نیز موفق باشند.”

هر چند به دلیل اینکه هنوز جزئیات مشخصی به طور رسمی درباره این ICO اعلام نشده است، بسیاری از سرمایه گذاران به آن علاقه خاصی نشان نداده اند.

نمایش بیشتر

1 دیدگاه

  1. سلام به نظر من روی این ایزوها نمیشه سرمایه گذاری کرد یعنی به مردم عادی نمیرسه که بتونن سرمایه گذاری کنن توکن ها از قبل فروخته شده و حالت نمایشی بیشتر داره مثل ایزو digitexfuture دیروز که بعد یک هفته انظار در زیر 5 دقیقه به اتمام رسید حتی فرصت نقل و انتقال و کانفیرم پول نبود تنها ایزو واقعی توی این چند وقت که دیدم Electroneum بود که مشکلی برای خریدش وجود نداشت در کنار این ها ایزوهای مربوط به لندینگ پلتفروم ها هم قابلیت بازدهی بالایی در زمان بسایر کوتاه دارن و البته پر ریسک کمی…
    به طور خلاصه و جمع بندی شاید خرید توکن تلگرام در زمان ایزو برای افراد عادی رویا بیشتر نباشه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا