ایستگاه خبر

آغاز سیگنالینگ به‌روزرسانی تپ‌روت بیت کوین، آیا اجماع به زودی اتفاق می‌افتد؟

دوره‌ی سیگنالینگ برای ارتقاء پروتکل بیت کوین تپ‌روت (Taproot) آغاز شده است. اگرچه هنوز اجماع لازم صورت نگرفته است، حامیان پروژه انتظار دارند تپ‌روت ماه آینده و زودتر از زمان برنامه‌ریزی‌شده فعال شود.

این اصلاحات متمرکز بر حریم خصوصی اجازه می‌دهد هربار استفاده از پروتکل به‌عنوان یک کلید عمومی و یک امضا رمزگذاری شود. به این معنا سایر اقدامات در داخل کدی به ظاهر معمولی پنهان می‌شوند. توسعه‌دهندگان و حامییان پروژه امیدوارند این تغییرات باعث افزایش حریم خصوصی و کارآیی بهتر شود.

اگرچه اکنون تپ‌روت از اجماع گسترده‌ای برخوردار است، اما گفتگوهای پیرامون این به‌روزرسانی سال‌هاست که در حال انجام است. از ماه فوریه، انجمن توسعه بیت کوین یک جدول زمانی فعال‌سازی برای این به‌روزرسانی ایجاد کرده است. این آپگرید اواخر سال گذشته در Bitcoin Core ادغام شد، و نرم‌افزار نود که به ماینرها اجازه می‌داد با قدرت هش از این به‌روزرسانی پشتیبانی کنند، در ماه مارس منتشر شد. اکنون ماینرها سیگنالینگ را آغاز کرده‌اند.

نود درصد بلوک‌ها باید برای تپ‌روت در طی یک دوره‌ی دوهفته‌ای سیگنال بفرستند، که بازه‌ی زمانی دشواری خواهد بود. در پایان هر دوره، پروتکل بیت کوین به سمت بالا یا پایین تنظیم می‌شود تا بتواند سرعت بلوک‌ها را تندتر یا کندتر کند. اتفاق نظر برای این ارتقاء باید در دوره‌ی قبل از این تنظیم صورت گیرد. در مورد تپ‌روت، توافق باید در ۱۰ دوره اتفاق بیفتد، در غیر این صورت توسعه‌دهندگان باید یک استراتژی فعال‌سازی متفاوت‌، مثل یک سافت فورک فعال‌شده توسط کاربران، را دنبال کنند.

تاکنون، این اتفاق نیفتاده است. بسیار بعید است که استخرهای استخراج کافی در این دوره‌ی سخت سیگنال بفرستند. اطلاعات نشان می‌دهد در حال حاضر فقط ۳۰ درصد از بلوک‌ها سیگنال فرستاده‌اند. و استخرهایی که سیگنال‌دهی را شروع کرده‌اند جمعاً ۴۲ درصد از میزان هش را کنترل می‌کنند. بسیاری از استخرهایی که قبلاً گفته بودند به استقرار تپ‌روت متعهدند، هنوز سیگنالی نفرستاده‌اند. آلخاندرو لاتوره، معاون استخر Poolin، گفت که فعال نشدن سیگنال‌ها در اوایل دوره احتمالاً به دلیل زمان نامناسب بوده است.

ماینرها می‌توانستند از اول ماه می سیگنال‌دهی را آغاز کنند که با جشن اول ماه می چین همزمان بود. همزمانی آغاز دوره‌ی سیگنال‌دهی با تعطیلات عید چین به این معناست بسیاری از استخرهایی که باید سیگنال می‌فرستادند اساساً خارج از زمان کاری بوده‌اند.

لاتوره گفت: Poolin باید پلتفرم برخی از ماشین‌های موجود در استخر خود را به روز کند زیرا پلتفرم‌های فعلی اجازه‌ی سیگنالینگ نمی‌دهد. پس از به‌روزرسانی پلتفرم، گره‌های خود را ارتقا می‌دهد. پولین تا زمان انتشار این خبر هیچ سیگنالی ارسال نکرده است، اگرچه همچنان خود را به انجام این کار متعهد می‌داند. دیگران نیز ممکن است با مشکلات مشابهی روبرو باشند که به راحتی قابل حل اما زمانبر است.

کند بودن سیگنال‌ها به معنای تغییر نظر استخرهای استخراج نیست. طبق گفته لاتوره، هیچ مشکلی در مورد این نرم‌افزار وجود ندارد و نظرات به آن همچنان مثبت است.

 

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

 

Source

https://coiniran.com/?p=45609
دکمه بازگشت به بالا