ایستگاه خبر

آخرین به‌روزرسانی بیت کوین Defi را به بلاکچین این رمز ارز می‌آورد

تپ‌روت (Taproot)، اولین به‌روزرسانی بیت کوین طی چهار سال گذشته، حریم خصوصی و امنیت بهتری را در این بلاکچین پیشرو فراهم می‌کند. نکته بسیار مهم این است که این به‌روزرسانی همچنین کارایی قرارداد هوشمند را بهبود می‌بخشد.

تپ‌روت چیست؟

به‌روزرسانی مورد انتظار تپ‌روت بیت کوین توسط اکثر فعالین استخراج این بلاکچین در آخر هفته پذیرفته شد که نشان می‌دهد اکثر افراد جامعه آماده اجرای این تغییر پروتکل هستند. تپ‌روت پس از به روزرسانی تفرقه‌انگیز Segwit که باعث ایجاد بیت کوین کش شد، اولین به‌روزرسانی بیت کوین در چهار سال گذشته است. اگرچه بایننس در برابر تپ‌روت مقاومت نشان داد، اما به نظر می‌رسد سرانجام مورد تأیید جامعه بیت کوین قرار گرفته است. تپ‌روت برای جشن در شبکه‌های اجتماعی در بلوک ۶۸۷۲۸۵ قفل شد. SlushPool، یکی از استخرهای استخراج شناخته‌شده بیت کوین، روز شنبه این بلاک را استخراج کرد.

برای درک مزایای تپ‌روت، لازم است درکی از نحوه کار معاملات زنجیره‌ای داشته باشید. در واقع، یک آدرس عمومی اثبات کریپتوگرافیک را ارائه می‌دهد که دارای تمام مجوزهای مناسب برای انجام معامله است. برای انجام این کار، از کلید خصوصی خود برای ارائه امضای منحصر‌به‌فرد و اثبات اینکه معامله واقعاً از طرف کاربر انجام شده استفاده می‌کند.

اثبات کریپتوگرافیک در بلاکچین ذخیره می‌شود که توضیح می‌دهد چرا ما می‌توانیم هر معامله بیت کوین را ردیابی کنیم. با رمزگشایی آن در هر بلوک، هر کسی می‌تواند معاملات را بین آدرس‌ها دنبال کند و فرستنده و گیرنده را از کلیدهای عمومی‌شان شناسایی کند.

قراردادهای هوشمند تعاملاتی بین بسیاری از آدرس‌هاست که اجازه می‌دهد معاملات پیچیده‌تری انجام شود. در حالی که قراردادهای هوشمند اغلب با اتریوم در ارتباط هستند، می‌توانند در شبکه بیت کوین نیز ایجاد شوند. قراردادهای هوشمند از کدی ساخته شده‌اند که شرایط هر معامله را تعیین می‌کنند و می‌توانند شامل کاربران مختلفی شوند.

در شکل فعلی شبکه بیت کوین، قراردادهای هوشمند به فضای زیادی برای ذخیره در بلاکچین نیاز دارند. از آنجا که هزینه‌های معامله تابعی از میزان فضایی است که معامله می‌خواهد در یک بلوک اشغال کند، ایجاد قراردادهای هوشمند در بیت کوین بسیار گران است. دلیل این امر این است که چنین معاملات پیچیده‌ای باید کلیه کلیدهای عمومی مرتبط با هرگونه قرارداد هوشمند را بهم پیوند دهد و این نوع پروژه‌های DeFi موجود در اتریوم را کاملاً غیرممکن می‌کند.

تپ‌روت کلیدهای عمومی کاربران شرکت‌کننده در یک قرارداد هوشمند را ترکیب کرده و یک کلید عمومی جدید ایجاد می‌کند. سپس این کلید می‌تواند یک امضای منحصربه‌فرد ایجاد کند که فقط برای آن ترکیب خاص آدرس امکان‌پذیر است. این امضاهای دیجیتالی امضای Schnorr نام دارد که توسط ریاضیدان آلمانی Claus Schnorr در دهه ۱۹۷۰ اختراع شده است.

این امضاها دو مزیت دارند. اول، آن‌ها کلیدهای عمومی کاربران فردی را در هر قرارداد هوشمند پنهان می‌کنند، به این معنی که فقط کلید عمومی ترکیبی منحصر‌به‌فرد در بلاکچین قابل مشاهده است. دوم، آن‌ها به شدت مقدار فضای مورد نیاز در هر بلوک برای ایجاد قراردادهای هوشمند را کاهش می‌دهند. قابل ذکر است، امضای کوچکتر به هزینه‌های کمتری نیاز دارد، چیزی که احتمالاً بسیاری از کاربران بیت کوین از آن استقبال می‌کنند. هزینه استفاده از شبکه در ماه آوریل با افزایش قیمت دارایی به بالاترین قیمت رسید.

 

نمودار کوین ایران

 

به طور مؤثر، تپ‌روت تعاملات پیچیده قرارداد هوشمند بیت کوین را مانند پرداخت‌های ساده بین دو کلید عمومی نشان می‌دهد. توانایی اجرای قراردادهای هوشمند به‌طور بالقوه راه را برای بیت کوین برای انجام فعالیت‌های DeFi مشابه فعالیت‌های موجود در اتریوم هموار می‌کند. این تغییرات همچنین در مورد شبکه لایتنینگ اعمال می‌شود که ممکن است بهترین مکان برای قرارداد های هوشمند در شبکه بیت کوین باشد. تپ‌روت قرار است در نوامبر ۲۰۲۱ راه‌اندازی شود.

 

پیشنهاد مطالعه: کتاب اختراع بیت کوین (ویراست اول)

 

Source

https://coiniran.com/?p=46101
دکمه بازگشت به بالا