ایستگاه خبر

بانک مرکزی سوئد گزارشی یک‌صد صفحه‌ای در مورد CBDC منتشر کرد

به‌تازگی بانک مرکزی سوئد، دست به انتشار یک گزارش جامع تقریبا یک‌صد صفحه‌ای درباره‌ی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا همان‌ CBDC‌ها زده است. در این گزارش به e-krona، ارز دیجیتال بانک مرکزی سوئد نیز اشاره شده است.

در پیشگفتار این گزارش که در تاریخ ۱۸ ژوئن منتشر شده، خطاب به خوانندگان آمده است:

دومین شماره از گزارش بررسی جامع اقتصادی بانک مرکزی سوئد، سرفصل ویژه‌ای دارد و آن چیزی نیست جز ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و ارز e-kron.

گفتنی است در دسامبر ۲۰۱۹، دولت سوئد از برنامه‌های خود پیرامون همکاری‌اش با شرکت اکسنچر برای راه‌اندازی ارز دیجیتال e-krona پرده برداشته بود.

در این گزارش جدید، به نسخه پیشین سال ۲۰۱۸ که در آن به تفصیل به ارز دیجیتال e-krona و فرایندهای مرتبط پرداخته شده، ارجاع داده شده است. در نسخه سال ۲۰۲۰ این گزارش آمده است:

بانک مرکزی سوئد از مدت‌ها پیش در حال بررسی جوانب مختلف ارزهای دیجیتال بانک مرکزی بوده و از مناظر مختلف اعم از تحلیلی و کاربردی، آن‌‌‌ها را ارزیابی کرده است. آنچه در نسخه ۲۰۲۰ گزارش آمده، خلاصه‌ای از مجموعه کارهای پژوهشی وتحلیلی این بانک پیرامون CBDC‌ها است.

در این گزارش، تنها یکبار به‌طور مستقیم به بلاک چین اشاره شده است. در پاورقی صفحه‌ی ۸۹ این گزارش آمده:

یک شبکه‌ی دفترکل توزیع‌شده به‌رغم برخورداری از مزیت‌هایی با چندین مشکل روبه‌رو است؛ از جمله آنکه هر تراکنش باید توسط یکایک اعضای بلاک چین آن هم به روشی که مستلزم مصرف زمان و منابع زیاد است، تایید شود. همچنین مسئولیت بانک مرکزی در قبال قوانین و فرایندهایی نظیر AML، KYC و CTF ممکن است تا حدی مجهول و نامشخص باشد. از سویی دیگر ممانعت از وقوع تقلب و حملات سایبری در یک شبکه‌ی باز، بسیار دشوار است.

Source

https://coiniran.com/?p=39666
دکمه بازگشت به بالا