ایستگاه خبر

مطالعه‌ی جدیدی از وجود 100 میلیارد دلار سرمایه در فضای دیفای و وب3 خبر می‌دهد

نتایج مطالعه‌ی جدیدی که توسط Electric Capital Developer انجام گرفته است نشان‌دهنده‌ی حضور هرچه بیشتر توسعه‌دهندگان در حوزه‌ی فناوری‌های غیرمتمرکز و وب3 است. این مطالعه بیانگر وجود 100 میلیون دلار دارایی قفل‌شده به‌صورت قراردادهای هوشمند در پلتفرم‌های نسل سوم اینترنت یا وب3 است.

مدیریت سرمایه‌‌ی 100 میلیارد دلاری توسط 1000 توسعه‌دهنده

این مطالعه توجه ویژه‌ای به پروژه‌های نه‌چندان موفق امورمالی غیرمتمرکز یا دیفای نیز داشته است. یکی از یافته‌های جالب این مطالعه حضور قابل‌توجهی از متمرکز بودن این پروژه‌ها است، زیرا اکثر سرمایه‌ی موجود در این پلتفرم‌های دیفای توسط 1000 توسعه‌دهنده مدیریت می‌شوند.

این مطالعه در اولین هفته‌‌ی سال جدید میلادی منتشر شده و جامعه‌ی آماری آن از 500 هزار پروژه‌ی کدنویسی و 160 میلیون واحد کنترل (commit) در Github تشکیل یافته است. این تحقیق سرعت رشد وب3 را در فضای غیرمتمرکز از سایر پروژه‌ها بیشتر دانسته و تقاضای توسعه‌دهندگان‌ برای آن را درمقایسه با سایر پروژه‌ها بیشتر توصیف کرده است.

استقبال توسعه‌دهندگان از پروژه‌های وب3

براساس داده‌های این مطالعه، بیش از 18 هزار توسعه‌دهنده‌ی فعال به‌طور ماهانه در بهبود commitهای پروژه‌های رمزنگاری وب3 نقش داشته‌اند و 34 هزار توسعه‌دهنده‌ی جدید نیز به‌آنها ملحق شده‌اند. این مشارکت رکورد تازه‌ای را ثبت کرد که در نمودار زیر قابل مشاهده است. به‌علاوه حضور توسعه‌دهندگان در حوزه‌ی پروژه‌های وب3 درمقایسه با سال گذشته یعنی 2020 تا 56 درصد افزایش داشته است.

مطالعه‌ی جدیدی از وجود 100 میلیارد دلار سرمایه در فضای دیفای و وب3 خبر می‌دهد

اغلب توسعه‌دهندگان در پروژه‌های مبتنی بر بیت‌کوین و اتریوم حضور گسترده‌ای داشته‌اند. در جایگاه‌های بعدی پولکادات، سولانا، کاردانو، کازماس و بیت‌کوین کش قرار دارند که میزبان بیش از 250 توسعه‌دهنده‌ در هرماه هستند.

اشتیاق توسعه‌دهندگان به مفهوم وب3 پس از محبوبیت تمرکززدایی دربین کاربران شدت گرفته است. با این‌حال پروژه‌های انگشت‌شماری همچون پولکادات نتوانسته‌اند به‌خوبی از کانال‌های ارتباطی کاربردی برای تعامل بین‌ بلاک‌چین‌ها بهرمند گردند. این آمار با ادعای ایلان ماسک مبنی بر ماهیت تبلیغاتی بودن اینترنت غیرمتمرکز درتضاد است.

پیشنهاد مطالعه: وب ۳.۰ چیست؟ (Web 3.0)

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا