ایستگاه خبر

قراردادهای هوشمند به بلاکچین کاردانو اضافه می‌شوند

به روز رسانی Alonzo بالاخره به گسترش‌دهندگان اجازه خواهد داد تا بتوانند برنامه‌های غیرمتمرکز خود را بر روی بلاکچین کاردانو اجرا کنند.

آقای چارلز هاسکینسون مدیر بخش توسعه شبکه IOHK، در کنفرانس مجازی Cardano360 که دیروز برگزار شد گفت: به‌ روز ‌رسانی Alonzo تا ماه آپریل به اجرا می‌رسد و می‌تواند قراردادهای هوشمند را به بلاکچین کاردانو بیاورد.

هاسکینسون همچنین اعلام کرد که این به روز رسانی در انتهای ماه آپریل یا اوایل ماه می انجام می‌شود.

او همچنین گفت: برای اولین بار به صورت عمومی افراد قادر خواهند بود تا قراردادهای هوشمند بنویسند و آن‌ها را بر روی کاردانو اجرا کنند.

با توجه به نقشه‌ی راه منتشر شده، به روز رسانی Alonzo در قالب یک هاردفورک در بهار اجرا خواهد شد.

ابتدا قراردادهای هوشمند تنها برای اهداف آزمایشی قابل اجرا خواهند بود و در نهایت اجرای کامل این به روز رسانی برای ماه آگوست برنامه‌ریزی شده است.

پیش به سوی DeFi

اضافه شدن قراردادهای هوشمند رسیدن به یکی از اهداف بزرگ کاردانو خواهد بود و در نهایت این بلاکچین را به رقیبی قابل برای اتریوم تبدیل خواهد کرد.

از تابستان گذشته تاکنون، اکوسیستم DeFi که بر بستر شبکه‌ی اتریوم است غوغای زیادی را به پا کرده است که قابلیت اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی را بر روی خود دارد که همه بر پایه‌ی قراردادهای هوشمند هستند.

حال همین قابلیت بر روی شبکه‌ی کاردانو نیز خواهد آمد.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با کاردانو

به عنوان مثال، گسترش‌دهندگان بلاکچین برنامه‌ای بومی برای شبکه‌ی کاردانو معرفی کرده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد تا میان توکن‌های مختلف انتخاب کنند که درست مانند برنامه Uniswap در شبکه‌ی اتریوم است.

با توجه به داده‌های DeFi Pulse، میزان سرمایه‌ای که اکنون بر روی DeFi وجود دارد نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار است.

قابل ذکر است که پلتفرم‌های بزرگی مانند MakerDAO، کامپوند، Aave، و خیلی موارد دیگر بر بستر قراردادهای هوشمند اتریوم هستند.

با راه‌اندازی Alonzo، کاردانو نیز قادر خواهد بود تا به این بازار چند میلیارد دلاری وارد شود.

در ابتدای مارچ، به روز رسانی پیشین کاردانو که Mary نام داشت، با ایجاد قابلیت ساخت توکن‌های شخصی، قدم دیگری برای نزدیک شدن به شبکه‌ی اتریوم برداشت.

این حرکت کاردانو را تبدیل به یک شبکه‌ای با محور چندین دارایی کرد که پتانسیل بالایی برای پشتیبانی از انواع مختلف رمزارزها دارد.

با این حال برخلاف اتریوم، کاردانو برای انتقال توکن‌ها متکی به قراردادهای هوشمند نیست.

این به آن معناست که هزینه‌ی انتقالات که در شبکه‌ی اتریوم سر به فلک کشیده‌ است، می‌تواند بر روی شبکه‌ی کاردانو بسیار کمتر باشد.

به عنوان مثال، طبق داده‌های Blockchair، میانگین هزینه‌ی انتقال بر روی شبکه‌ی اتریوم که این اواخر به سقف تاریخی جدیدی رسیده‌ است، تا ۲۳ فوریه حدودا ۴۳ دلار بوده است.

این اتفاق هیزم به آتش جدال کنونی میان شبکه‌ها ریخته است که آیا اتریوم برای استفاده بیش از اندازه گران شده یا خیر.

با وجود رقیبانی چون کاردانو که قراردادهای هوشمند مطمئنی داشته و هزینه‌ی انتقال کمتری را نیز دارند، این جدال روز به روز شدیدتر می‌شود.

source

https://coiniran.com/?p=44824
دکمه بازگشت به بالا