ایستگاه خبر

یوآن دیجیتال دلار را هدف قرار داده است، نه بیت کوین!

مدیرعامل Sino Global Capital فکر می‌کند که یوآن دیجیتال و CBDCهای جدید سیستم‌های پرداخت جهانی دلار را به چالش می‌کشند. متیو گراهام، مدیرعامل Sino Global Capital، اخیراً به بنیانگذار Boxmining، مایکل گو گفت، یوآن دیجیتالی با هدف غلبه بر دلار به میدان خواهد آمد و نه بیت کوین.

یوآن دیجیتالی بخشی از واحد پول جدید دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) است که  چین انتظار دارد طی سال‌های آینده در سطح جهانی مورد استفاده قرار بگیرد.

به گفته گراهام: «Swift ،CHIPS ،Fedwire (…) قدیمی، گران و کند هستند. حالا در سال ۲۰۲۰ زندگی می‌کنیم. همه این فناوری‌هایی که پایه و اساس اقتصاد جهانی مبتنی بر دلارند دیگر به سن پیری رسیده‌اند. بنابراین این یک فرصت استثنائی است.»

سیستم مالی جهانی با محوریت دلار برای ده‌ها سال است که با وجود رقابت اندک در نوآوری، در رأس است. بنابراین، CBDC چین می‌تواند گزینه جایگزین شایسته‌ای برای پیری سیستم‌های مالی با محوریت دلار باشد.

یوان دیجیتال چین پتانسیل بالایی دارد
با وجود رقابت در بازار، سیستم‌های موجود در دلار مانند SWIFT سال‌ها بدون تغییر باقی مانده‌اند. بر خلاف سیستم‌های مدرن، مانند ویزا، روزها طول می‌کشد تا SWIFT بتواند پولی را از یک کشور به کشور دیگر را منتقل کند. انتظار می‌رود DCEP بسیار سریع‌تر از سیستم‌های موجود باشد و کاملاً از سیستم مالی غربی متفاوت خواهد بود.

رئیس مرکز مبادلات اقتصادی بین المللی چین در بیانیه قبلی به این جنبه DECP اشاره کرد و گفت: «DCEP می‌تواند به جمع‌آوری داده‌های مربوط به پول، حسابداری و غیره در زمان واقعی دست یابد و یک مرجع مفید برای تأمین پول و اجرای سیاست‌های پولی فراهم کند.»

سیاست تسویه حساب جهانی
اگر CBDC بتواند در نحوه جابجایی پول تأثیر بگذارد، ممکن است به یک مسئله چالش‌برانگیز بین ایالات متحده و چین تبدیل شود. هر دو قدرت جهانی در حال حاضر بر سر تجارت، تایوان، هنگ کنگ و مسائل بهداشت جهانی می‌جنگند، بنابراین یک سیستم رقابتی در سطح جهانی ممکن است روابط ایالات متحده و چین را بیش از این تیره و تار کند.

یکی از چالش های پیش روی یوآن دیجیتال، پذیرش بین المللی است. کشورهای مشتری چین، که برای تأمین اعتبار به چین متکی هستند، می توانند متقاعد شوند که یوان دیجیتال را به عنوان  واحد پرداخت بپذیرند. با این حال، باید دید بازخورد سایر کشورها مانند اتحادیه اروپا چیست؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=39960
دکمه بازگشت به بالا