ایستگاه خبر

سبک‌ترین بلاک‌چین در دنیا به سومین مرحله‌ی آزمایش شبکه‌ی خود وارد شد

Coda، یک اکوسیستم رمزارزی جدید که مدعی است سبک‌ترین بلاک‌چین جهان است، به یکی از بزرگ‌ترین بستر‌های آزمایشی لایه‌ ۱ بر اساس تعداد شرکت‌کننده، تبدیل شده است. بر اساس گزارش CoinTelegraph، برنامه‌نویسان پروتوکل Coda گفته‌اند که مرحله‌ی سوم راه‌اندازی آزمایشی بر روی بیش از ۴۰۰ کاربر نخواهد بود. مقایسه‌ با داده‌های راه‌اندازی‌های آزمایشی دیگر نشان می‌دهد که پروتوکل Coda با این تعداد اعضا، رقیب خوبی برای دیگر آزمایش‌های راه‌اندازی‌شده معروف مثل Celo، Solana، Cosmos، Cardano و Polkadot است.

حریم خصوصی و بایت‌های کم‌تر

پروتوکل Coda از پروتوکل‌های دانایی صفر یا zk-SNARKs بازگشتی استفاده می‌کند تا مقیاس‌پذیری را بهبود و به عنوان یک بلاک‌چین کوچک و قابل‌حمل توسط گوشی‌های هوشمند در برنامه‌های غیرمتمرکز، قابل استفاده باشد. این نوع از پروتوکل‌های دانایی صفر، می‌توانند داده‌های قابل‌رد‌یابی بین دو کاربر در یک رسانه‌ی عمومی مثل بلاک‌چین را جدا کنند تا حریم‌خصوصی دیجیتال در تراکنش‌ها ارتقا یابد، همانند آلت‌کوین Zcash که بر ناشناس بودن در تراکنش‌ها، متمرکز است. علاوه بر پتانسیل حریم خصوصی، بسیار سبک و برای کم‌تر کردن حجم کل داده‌های یک بلاک‌چین بسیار مناسب هستند.

زیاد بودن شدت منابع در بلاک‌چین‌ها، مانعی برای ورود گره‌های مشارکت‌جو در این شبکه است که موجب تضعیف غیرمتمرکز بودن و افزایش احتمال حمله‌ی ۵۱ درصدی می‌شود. از این منظر، یک بلاک‌چین سبک‌تر، یک استخر جامع‌تر از گره‌های اعتبار‌سنج خواهد داشت. برنامه‌نویسان این پروتوکل می‌گویند:

“کاری که ما انجام داده‌ایم جایگزین کردن کل سابقه‌ی تراکنش با یک پروتوکل دانایی صفر کم‌حجم  است که فقط درحدود یک کیلوبایت یا به اندازه‌ی تعداد کمی توییت است. پس فقط لازم است تا به یک اثبات دانایی کوچک نگاهی بیندازید تا از صحت وضعیت کنونی بلاک‌چین مطلع شوید.”

توزیع توکن برای دادن انگیزه به مشارکت جوامع

همزمان با راه‌اندازی آزمایش، پروتوکل Coda، یک برنامه‌ی توکن را آغاز کرده که Genesis نام دارد. طبق این برنامه ۶.۶ درصد از کل توکن‌ها را در میان اعضای موسس توزیع می‌کند تا آن‌ها را به تولید‌کنندگان دائمی بلوک در شبکه تبدیل کند. تیم پشتیبان Coda اعلام کرده‌ است که تاکنون ۴۰ عدد از ۱۳۰۰ درخواست عضویت، به اولین گروه از اعضای موسس پیوستند. در میان این اعضا، نام یکی از بنیان‌گذاران انجمن Libra و تأمین‌کننده‌ی زیر‌ساخت بلاک‌چین، Bison Trails، به چشم می‌خورد،‌ همینطور Figment Networks، یک اعتبارسنج در شبکه‌ی غیرمتمرکز سازگار با اتریوم به نام Skale.

https://coiniran.com/?p=37827
دکمه بازگشت به بالا