ایستگاه خبر

SEC تیم BitConnect را به جرم اجرای ترفند پانزی محکوم کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا یا SEC پنج فرد را در ارتباط با تبلیغ پروژه‌ی سرمایه‌گذاری کریپتوی BitConnect محکوم نمود. SEC مدعی شد که BitConnect نوعی ترفند کلاهبرداری پانزی است که سعی در عرضه‌ی جهانی اوراق بهادار دیجیتال ثبت نشده داشته است. گفته می‌شود که BitConnect از طریق شبکه‌ی تبلیغاتی خود بیش از 2 میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران کوچک درآمد کسب کرده است.

Lara Shalov، مدیر دفتر SEC در نیویورک، در بیانیه‌ای گفت: «ما معتقدیم این پنج فرد از راه تبلیغ پروژه‌ی وام‌دهی BitConnect به سرمایه‌گذاران کوچک و خرده فروشان سعی در فروش غیرقانونی اوراق بهادار دیجیتال ثبت نشده داشته‌اند. از ددیگاه ما افرادی که از علاقه‌ی عموم مردم به دارایی‌های دیجیتال برای کسب سود شخصی غیرقانونی بهره می‌برند مجرم بوده و مسئول اعمال مجرمانه‌ی خویش هستند.»

چهار متهم اصلی این پرونده Trevon Brown ،Craig Grant ،Ryan Maasen و Michael Noble از اعضای تیم تبلیغاتی-بازاریابی BitConnect هستند. متهم پنجم Joshua Jeppesen است که واسطه‌ی BitConnect و تیم بازاریابی و همچنین نماینده‌ی این پروژه در کنفرانس‌ها و رویدادهای تبلیغاتی بوده است.

SEC تیم BitConnect را به جرم اجرای ترفند پانزی محکوم کرد

طلوع و غروب BitConnect

گفته می‌شود که BitConnect به‌عنوان یک ترفند کلاهبرداری پانزی فعالیت خود را از سال 2017 آغاز نموده است. در ترفند پانزی به سرمایه‌گذاران سودهایی برگردانده می‌شود که از بهره‌های متعارف به شیوه‌ای غیرعادی بالاترند. البته این سود از پول سرمایه‌گذاران بعدی تامین می‌شود و شرکت یا فرد دریافت‌کننده‌ی سرمایه نیازی به انجام کار اقتصادی با پول دریافتی ندارد. توکن بومی آن BCC، یکی از 20 رمز ارز برتر بازار در سال 2017 بود که ارزش بازاری برابر با 2.6 میلیارد دلار داشت.

BitConnect به سرمایه‌گذران خود وعده‌ی سود روزانه‌ی یک درصدی را می‌داد، به عبارت دیگر می‌توانست 1000 دلار را در عرض یک سال به 36000 دلار تبدیل نماید.

این پرو‌ژه در سال 2018 با تحقیقات سازمان‌های تنظیم‌کننده مختل شد و پلتفرم معاملاتی خود را بست. دارایی‌های BCC سرمایه‌گذاران به آنها بازگردانده شد اما ارزش هر واحد از این توکن از اوج قیمت 500 دلاری به کمتر از 1 دلار ریزش کرد.

پیشنهاد مطالعه: مجموعه دلایل کلاه بردار و اسکم بودن پروژه های پانزی e2c و v2c در قالب رمز ارز

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا