ایستگاه خبر

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) درخواست ETF بیت‌کوین NYDIG و Global X را رد کرد!

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا یا SEC با درخواست تاسیس دو ETF بیت‌کوین متعلق به‌ شرکت‌های NYDIG و Global X مخالفت کرد. درخواست نخست که مربوط به NYDIG بوده است قصد ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری بورس (ETF) بر بستر صرافی NYSE Arca را داشته است. پیش‌نویس این صندوق در ژوئن ۲۰۲۱ جهت بررسی به SEC ارائه شده بود.

درخواست دوم که مربوط به شرکت Global X بوده است، باهدف توسعه‌ی یک ETF در صرافی Cboe BZX در آگوست ۲۰۲۱ نزد SEC ثبت شد.

SEC درخصوص عدم پذیرش این دو صندوق اظهار داشت:

«ما به این نتیجه رسیده‌ایم که نهادهای متولی این ETFها قادر نبوده‌اند تا درخواست‌های خود با پیش‌نیازهای تعریف‌شده ازسوی سازمان‌های تنظیم‌کننده مطابقت داده و از آنها پیروی کنند.»

این سازمان تنظیم‌کننده همچنین مدعی شد که طراحی صرافی‌های انتخاب شده به‌گونه‌ای نیست که مانع از کلاهبرداری و دستکاری دارایی مشتریان باشد و قادر به‌ارائه‌ی امنیت لازم برای منافع عمومی کاربران نیست.

جای خالی ETFهای نقدی بیت‌کوین در آمریکا!

درخواست NYDIG را می‌توان یکی از چندین پیشنهاد موجود بر تاسیس ETFهای نقدی بیت‌کوین تلقی نمود که در وهله‌ی اول قرار بود در ماه ژانویه ۲۰۲۲ درقبال آن تصمیم‌گیری شود.

شرکت Global X نیز صندوق خود را با نام «Bitcoin Trust» معرفی کرد که ممکن است درنگاه اول آن را مشابه آنچه Grayscale و Valkyrie پیشنهاد کرده‌اند دانست، اما هدف Global X معرفی و استفاده از اینETF به‌عنوان نوعی وسیله‌ی سرمایه‌گذاری بوده است.

این سازمان تنظیم‌کننده تاکنون تمامی درخواست‌های مبنی تاسیس صندوق‌های نقدی بورس بیت‌کوین را رد کرده است، این پیشنهادات ازسوی موسسات گوناگونی همچون Fidelity ،VanEck و WisdomTree مطرح شده است.

این درحالی‌ست که کمیسیون بورس و اوراق بهادار تاکنون با آغاز فعالیت ETFهای قرارداد آتی بیت‌کوین متعلق به شرکت‌های متعددی ازقبیل ProShares ،Valkyrie و VanEck موافقت خود را اعلام کرده است. لازم به‌ذکر است که برخی از صندوق‌ها ازجمله Fidelity در دسامبر ۲۰۲۱ موفق به راه‌اندازی ETF نقدی بیت‌کوین خود در کانادا شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین صرافی رمز ارز ایرانی کدام است؟ مقایسه تخصصی زمستان ۱۴۰۰

Source

https://coiniran.com/?p=50203
دکمه بازگشت به بالا