ایستگاه خبر

۲۰۱۷ سال درخشش بیت‌کوین بود؛ ولی ۲۰۱۸، سال اتریوم است!

آقای Jez San مدیر عامل شرکت Funfair Technologies، از تحلیلگران و چهره های سرشناس حوزه بلاکچین می باشد. وی همچنین به عنوان یکی از پیشگامان حوزه بازی های سه بعدیِ هم زمان (Real Time) نیز شناخته می شود.

لازم به ذکر است که تمام مطالب این مقاله از زبان Jez San و از مصاحبه اختصاصی وی با وب سایت Coindesk آورده شده است؛ وب سایت کوین ایران نیز هیچ مسئولیتی را در قبال پیش بینی ها و پیشنهادهای مطرح شده در این مصاحبه متعهد نمی شود.

سال ۲۰۱۷ از نظر Jez San

به عنوان یک سرمایه گذار کهنه کار که از مدت ها پیش در بیت‌کوین و دیگر رمزارزها سرمایه گذاری کرده ام، به نظرم سال ۲۰۱۷ سالی با شکوه و قابل توجه بود. ولی به یاد داشته باشید که این تازه شروعی بود برای خبرها و پیشرفت های بزرگ تر در این حوزه است.

ارزیابی های مثبتی اخیرا از رمزارزها در اخبار و دیگرمنابع انجام شده است؛ از دیدگاه San نمی توان کتمان کرد که این رمزارزها آن طور که باید و شاید نیازهای کاربران را برطرف می کنند. به طور مثال کارمزدهای بالای تراکنش های بیت‌کوین و سرعت تایید بسیار پایین آنها را در نظر بگیرید؛ این موضوع مانع پرداخت بسیاری از تراکنش های معمول و روزمره با آن شده است. این موضوع وقتی نمود بیشتری پیدا می کند که کارمزد خرید یک قهوه با بیت‌کوین به اندازه کارمزد ارسال ۱۰۰،۰۰۰ دلار به شخص دیگری می باشد.

راه حل های مختلفی چون شبکه لایتنینگ (Lightning Network) نیز که برای مقیاس‌پذیری بیت‌کوین ارائه شده اند، تا به حال ناکام مانده‌اند. (هر چند در چند روز اخیر آزمایش های موفقی از لایتنینگ در شبکه اصلی بیت‌کوین با موفقیت به ثمر رسیده است)

با وجود این مشکلات، San عقیده دارد که بیت‌کوین بیشتر به عنوان یک دارایی دیجیتال با ارزش شناخته می شود تا یک ارز. بسیاری معتقدند که این ویژگی، آینده آن را به خطر می اندازد. ولی با نگاهی به سیر تصاعدی قیمت بیت‌کوین می توان نتیجه گرفت که با وجود تمام این نگرانی ها، بیت‌کوین باز هم برای سرمایه گذاران جذاب است.

 San سرمایه گذار شناخته شده بیت کوین و اتریوم: 2017 سال بیت کوین و 2018 سالِ اتریوم است

پتانسیل ارزهای دیگر

ورود سرمایه‌گذاران جدید و همچنین افزایش تزریق سرمایه توسط طرفداران قدیمی آن، ارزش بیت‌کوین را روز به روز افزایش می‌دهد؛ همچنین توسعه‌دهندگان آن هر روزه در تلاشند تا با ایجاد انشعاب های مختلف و نسخه های جدید، مشکلات این رمزارز را حل کنند؛ ولی من ترجیح می دهم که دارایی خود را در رمزارزهای جایگزین دیگری سرمایه گذاری کنم. رمزارزهایی که بسیار منعطف تر و مقیاس پذیرتر از بیت‌کوین هستند.

راه پیشرفت برای رمزارزهایی چون اتریوم که ساختار بلاکچین آن ها از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند، بسیار فراخ است. به نظر من پتانسیل پیشرفت این رمزارزها بالا است؛ به حدی که ارزش بازار ارزهایی چون بیت‌کوین که صرفا نقش دارایی دیجیتال دارند، در برابر بازار بالقوه آنها، حرفی برای گفتن ندارد. پلتفرم هایی چون اتریوم علاوه بر یک ارز، در اصل بستری برای نرم افزارهای مالی و تجاری غیر متمرکز می‌باشند. به طور مثال اتریوم در نقش یک سیستم عامل برای سیل عظیمی از نرم افزارهای کاربردی غیر متمرکز عمل می کند.

 یک مقایسه

از نظر San، بیت‌کوین مانند سیستم عامل DOS است ولی اتریوم را می توان مانند ویندوز و Mac OS X تصور کرد. نمی شود از نقش DOS در پیشرفت رایانه های شخصی به عنوان اولین سیستم‌عامل خانگی چشم پوشی کرد. DOS اولین سیستم‌عامل کامپیوترهای خانگی بود و بخش مهمی از موفقیت صنعت کامپیوترهای خانگی به آن گره خورده است. هیچ ایرادی نمی شود به این سیستم عامل گرفت.

ما و بسیاری از حوره های تکنولوژی با این سیستم عامل بزرگ شدیم؛ ولی با ظهور ویندوز و mac OS بود که کامپیوترهای خانگی مردم پسند و فراگیر شدند. برای کاربران عادی استفاده از DOS بسیار پیچیده بود. برای برنامه نویسان نیز ساخت برنامه بر روی بستر DOS بسیار طاقت فرسا بود؛ به همین دلیل هم بود که برنامه های کمی برای آن عرضه شد. ویندوز و Mac OS کار را برای برنامه نویسان و کاربران بسیار ساده تر کردند.

آنها توانستند مردم عادی و کاربران خانگی را به خود جذب کنند. ذات این سیستم عامل ها نیز به گونه ای طراحی شده بود که بتواند میزبان نرم افزارهای مختلف توسعه داده شده توسط برنامه نویسان باشد.

تمام این مثال ها را گفتم تا بگویم در حال حاضر در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، اتریوم مانند ویندوز و Mac OS عمل کرده و بیت‌کوین نقش DOS را دارد. به همین دلیل اکثر برنامه نویسان برای توسعه نرم افزارهای غیرمتمرکز خود به استفاده از اتریوم روی آورده اند. در حال حاضر هزاران نرم افزار غیر متمرکز بر بستر اتریوم توسعه داده شده است.

بخشی از نرم افزرهای غیرمتمرکز توسعه داده شده بر بروی بستر اتریوم ( یا به اختصار Dapps ) را می توانید در سایت زیر مشاهده کنید:

https://www.stateofthedapps.com/

اینترنت و رمزارزها

وضعیت فعلی دنیای رمزارزها و نرم افزارهای غیرمتمرکز درست مانند وضعیتی است که اینترنت در سال ۲۰۰۰ بآ ان روبرو بود. رشد ناگهانی اینترنت به مرز انفجار رسیده بود. هزاران شرکت جدید با مدل های تجاری نوآورانه سر از آب بیرون می آوردند.

از آنجا که کسب و کارهای اینترنتی بسیار جدید بودند هنوز قوانین خاصی برای نظارت بر آنها وجود نداشت؛ بسیاری از آنها با روش هایی نو آورانه، خود را با مقررات موجود وقف می دادند؛ همچنین روش های جدیدی برای تأمین مالی خود تعبیه می کردند.

بسیاری از شرکت های تازه تاسیس آن زمان  مانندPets.com  و Webvan شکست خوردند. ولی بسیاری از آنهایی که باقی ماندند تبدیل به ثروتمندترین و قدرتمند ترین شرکت های جهان شدند. شرکت هایی چون آمازون، eBay و گوگل! وضعیت فعلی شرکت های بلاکچینی و تکنولوژی های غیرمتمرکز نیز دقیقا مانند همان دوران است.

مقاومت در برابر تغییر

شاید بگویید که توسعه‌دهندگان بیت‌کوین نیز به دلیل ثبات نسبی این ارز و افزایش تصاعدی قیمت آن شایسته احترام زیادی هستند. مخصوصا با وجود تمام موانعی که بر سر راه آن است، این پیشرفت حیرت انگیز به نظر می رسد. ولی به نظر من که اینطور نیست.

توسعه دهندگان بیت‌کوین به قدری درباره تغییرات و بهینه سازی آن  مقاومت می کنند که کم کم فراموش کرده اند که هدف بیت‌کوین ارائه خدمات مالی در تمام مقیاس ها به عموم مردم بود. اگر واقع بین باشیم، با وجود کارمزد های بالای بیت‌کوین، این رمزارز جای یک پول واقعی را در پرداخت های روزانه مردم نگرفته است؛ تنها تبدیل به یک دارایی دیجیتالی با ارزش برای افراد ثروتمندی شده است که توانایی پرداخت کارمزدهای بالای آن را دارند. به نظر من اگر بیت‌کوین به همین منوال باقی بماند، آینده تاریکی را برای خود رقم خواهد زد.

جایگزین بهترِ آقای San!

کنفرانس ماه پیش DevCon3 که کنفرانس توسعه دهندگان اتریوم است، نمایانگر موارد مهمی بود. در این کنفرانس با وجود هزینه ورودی ۱۰۰۰ دلاری، بیش از ۲۰۰۰ برنامه نویس برای در نوردیدن مرزهای تکنولوژی بلاکچین و نرم افزارهای غیر متمرکز بر بستر اتریوم شرکت کردند؛ این خود نشان دهنده آینده روشن اتریوم می باشد. ولی تکلیف تکنولوژی های جدیدتر دیگری که مانند اتریوم از ویژگی قراردادهای هوشمند (Smart Contract) پشتیبانی می کنند چیست؟ آیا واقعا اتریوم بهترین بستر برای ساخت نرم افزارهای غیر متمرکز است؟

تکنولوژی های مختلفی ادعا دارند که نسخه بهینه تر و پیشرفته تری از اتریوم هستند و خود را اتریوم ۲ می خوانند؛ اما در عمل هیچ کدام از آنها نتوانستند در مقابل نوآوری ها و به روزرسانی های اتریوم قد علم کنند.

هیچ کدام از آنها نیز به اندازه اتریوم سعی نکرده اند تا کار را برای برنامه نویس ها آسان کنند. یکی از بزرگ ترین مزیت های اتریوم برای برنامه نویسان این است که به طور ذاتی، با ذهنیت تولید نرم افزارهای غیرمتمرکز ایجاد شده است.

اظهار نظر San درباره نرم افزارهای غیرمتمرکز

هنوز با تکنولوژی هایی که به عنوان جایگزین اتریوم پا به عرصه گذاشته اند نمی توانید برنامه ای غیر متمرکز ایجاد کنید؛ ولی اتریوم در مدتی که از پیدایش آن گذشته است نشان داده که تمام توان خود را در راه پیشرفت و نوآوری و محبوبیت نرم افزارهای غیرمتمرکز به کار گرفته است. به همین دلیل به عقیده بسیاری، حتی برای سال‌های پیش رو، اتریوم پلتفرم اصلی توسعه نرم افزارهای غیرمتمرکز خواهد بود.

بسیاری از رمزارزهای دیگر از جمله بیت‌کوین پس از سالها هنوز با مشکلاتی از جمله مقیاس پذیری رنج می برد؛ اما توسعه دهندگان اتریوم هم اکنون در حال ارائه راه حل هایی برای افزایش مقیاس پذیری اتریوم هستند؛

همچنین برای افزایش حریم خصوصی نیز راه ل هایی ارائه کردند. اگر تلاش های آنها نتیجه دهد، پیشرفت های مقیاس پذیری اتریوم به حدی خواهد شد که بلاکچین های رمزارزهای دیگر تنها رویای آن را خواهند داشت.

از نظر San، در دنیای تکنولوژی، اگر یک فناوری مطابق با نیازهای روز پیشرفت نکند، کنار زده خواهد شد. به نظر من سال ۲۰۱۸ و سال های آتی آن زمان شکوفایی نرم افزارهای غیرمتمرکز خواهند بود؛ به همین دلیل اتریوم و بسترهای مشابه آن که زمینه ساز این نوآوری ها هستند، حکمرانی خواهند کرد.

دانستنی : آقای Jez San یکی از سرمایه گذاران شناخته شده اتریوم، بیت‌کوین و تعداد دیگری از رمزارزهای کمتر شناخته شده چون EOS و AION می باشد.

 

https://coiniran.com/?p=17571
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
daejabu
daejabu
5 سال قبل

Ethereum Blockchain has a lot to offer us, one of it is it enables us to create a smart contract. We talk about smart contract every day, but what exactly is a smart contract? Who invented it? How does it work? Check out our latest #Dappedia article “What are Smart Contracts?” >>http://bit.ly/2BYadar
To know more information, visit us @ https://www.Dapp.com and follow the latest news and updates about us on https://t.me/dapp_com

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x