ایستگاه خبر

۲۰۱۸، سال رشد دیگری برای بلاکچین از دید موسس Oliver Bussmann

Oliver Bussmann موسس Oliver Bussmann است. وی مدیر موسسه غیر انتفاعی Crypto Valley Association و مدیر اجرایی در UBS نیز می باشد. او مقاله زیر را طی یک همکاری انحصاری با وب سایت کوین دسک نوشته است.

به گزارش کوین ایران، از دید Oliver Bussmann، سال ۲۰۱۷ سال رشد و افزایش پذیرش بلاکچین بود، اما نه در کارهایی که انتظارش می رفت. در ابتدای سال، من و سایر افراد این حوزه پیش بینی کردیم که ۲۰۱۷ سالی خواهد بود که بلاکچین از “گواه اثبات مفهوم” به سمت “تولید” می رود. شاهد چندین موفقیت چشمگیر هم در این زمینه بودیم.

2018، سال رشد دیگری برای بلاکچین از دید موسس Oliver Bussmann

رمزنگاری در سال ۲۰۱۷ و نگاهی به آینده از دید Oliver Bussmann

ریپل تبدیل به یک پلت فرم قابل استفاده شد که بیش از صد عضو دارد و حجم پرداخت ها در آن، به میلیاردها دلار می رسد؛ صنایع مختلف شروع به ایجاد شبکه های کاری مبتنی بر بلاکچین کردند، برای مثال می توان به کنسرسیوم DTC (زنجیره تجارت دیجیتال) اشاره کرد.

فکر می کنم کسی انتظار چنین افزایشی را در ارزش بازار ارزهای رمزنگاری شده نداشت و از طرف دیگر تعداد ICO های مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده به شدت بالا رفت.

این ها موضوعاتی در رابطه با سال ۲۰۱۷ بود؛ اما در سال ۲۰۱۸ که تا چند روز دیگر از راه می رسد، باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟ من بر این باورم که علاوه بر چیزهای دیگری که ممکن است اتفاق بیافتد، شاهد موارد زیر خواهیم بود:

  • از آنجایی که راه حل های بلاکچینی بیشتر شناخته شده اند، امسال شاهد موارد بیشتری از این دست خواهیم بود.
  • ارزهای رمزنگاری شده به رشد خود ادامه خواهند داد و از طریق افراد و تکنیک های سنتی مدیریت دارایی، انرژی بیشتری کسب خواهند کرد.
  • از آنجایی که بلاکچین شروع به تغییر ساختارهای بازار می کند، کسب و کارها شروع به پذیرش و استفاده از این فناوری خواهند کرد.
  • اکوسیستم هایی با فناوری قراردادهای هوشمند ظهور خواهند کرد و برای یکپارچه ساز بین صنایع موجود عمل خواهند کرد.
  • ICO حرفه ای تر خواهد شد و به سمت IPO 2.0 می رود.
  • مقیاس پذیری و عملکرد بلاکچین ها به موضوعی حساس تبدیل می شوند و رویکردهای جدید و جالبی ارائه خواهد شد.
  • مردم کم کم متوجه می شوند که اکوسیستم های محلی مبتنی بر بلاکچین یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت است.

Oliver Bussmann در ادامه، به توضیح جزئیات این موارد می پردازد.

شناخته تر شدن راه حل های بلاکچینی

با اینکه امسال بیش از آنچه که انتظارش می رفت شاهد عدم فعالیت در حوزه بلاکچین بودیم، اما بر این باورم که شاهد راه حل های بلاکچینی بیشتری طی سال آینده خواهیم بود؛ چرا که شرکت ها توانسته اند به این نتیجه برسند که بلاکچین یک راه حل در دسترس و کارآمد است. از طرف دیگر متوجه شده اند که دیجیتالی کردن کسب و کارها و موارد استفاده ای که بلاکچین دارد، می تواند چه تاثیرات مهمی در کارشان داشته باشد.

2018، سال رشد دیگری برای بلاکچین از دید موسس Oliver Bussmann

در حوزه فین تک، برگترین موارد استفاده از بلاکچین همچنان پرداخت ها و تامین مالی داد و ستدها خواهد بود.

همانطور که در سال ۲۰۱۷ شاهد رفتن پرداخت ها به سمت بلاکچین بودیم، انتظار دارم که در سال ۲۰۱۸ نیز شاهد رفتن تامین مالی داد و ستد ها به سمت بلاکچین باشیم. در حوزه پرداخت ها، شاهد افزایش حجم آن ها خواهیم بود، چرا که بانک های بزرگ نیز به این حوزه خواهند آمد؛ این نقش آفرینان، به دلیل مزایای استفاده از بلاکچین مثل پردازش آنی، خطرات کمتر، هزینه های کمتر و شفافیت بیشتر، به بلاکچین روی می آورند.

همه ما به نوعی از نحوه کار ارزهای رمزنگاری شده در سال ۲۰۱۷ شگفت زده شدیم. در واقع رشدی که این ارزها داشتند بسیار چشمگیر بود؛ ارزش بازار ارزهای رمزنگاری شده در دسامبر ۲۰۱۶ معادل ۱۴میلیارد دلار بود، در حالی که این مقدار در دسامبر ۲۰۱۷ به ۴۵۰ میلیارد دلار رسیده است.

فکر می کنم که این رشد، به حرکت خود ادامه خواهد داد و از طریق اقدامات سنتی مدیریت دارایی، بیشتر هم می شود. اقداماتی نظیر قراردادهای آتی در دیجی ارزها، سرمایه گذاری خطرپذیر و مواردی از این دست که تقاضا برای ارزهای رمزنگاری شده و توکن ها را افزایش می دهد.

مدل های جدید کسب و کار

از آنجایی که بلاکچین به تغییر ساختارهای بازار ادامه خواهد داد، شرکت ها نیز به سراغ تغییر مدل کسب و کار خود خواهند رفت. در دنیایی که واسطه ها از بین رفته و منسوخ شده اند، شرکت ها باید به فکر تحول باشند. آن ها باید تفکرات قدیمی را کنار گذاشته و نسبت به تبدیل شدن به یک شریک در اکوسیستم ها و یا در پلتفرم های وسیع تر، با آغوش باز عمل کنند. این بدان معناست که باید بدانند به چه نوع مدل کسب و کاری احتیاج دارند.

این تصمیمات چند بعدی خواهند بود؛ چرا که باید هم خدمات فعلی را در بر بگیرد و هم انواع جدیدی از سرویس ها که از طریق بلاکچین قابل اجراست را در نظر داشته باشد؛ مخصوصا آنکه ترکیب بلاکچین با اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، بازارهای نابی را در اختیار صنایع مختلف قرار می دهد. یکی از مزایای سال ۲۰۱۷ برای من این بود که می توانستم از نزدیک، شاهد اتفاق افتادن این امر در شرکت هایی باشم که با آن ها کار می کردم.

Deon Digital با شرکت Mercedes Benz برای توسعه یک سیستم عامل جدید مشارکت می کند تا دنیای حمل و نقل را از انزوا خارج کنند. Skycell نمونه ای خوب از استفاده درست از اینترنت اشیا و بلاکچین است؛ این شرکت زنجیره تامینی از دارو ساخته که در آن از ادغام این دو فناوری برای پرداخت ها، ایجاد صورتحساب و بیمه استفاده می کند.

یکی از مواردی که در سال ۲۰۱۸ باید به آن توجه کنیم، صنعت مربوط به سرمایه است؛ جایی که شرکت هایی مثل Melonport با استفاده از بلاکچین به دنبال بازنویسی مدیریت دارایی هستند. این موضوع با مدیریت دارایی های دیجیتالی شروع می شود؛ اما در طول زمان شاهد آن خواهیم بود که دارایی های سنتی نیز توکنیزه شده، به بلاکچین می آیند و مدیریت آن ها بصورت “روی زنجیره” خواهد شد.

مورفین ICO ها

با توجه به اینکه استارت آپ ها توانستند ۳.۵ میلیارد دلار سرمایه جمع کنند، سال ۲۰۱۷ سال انتشار توکن بوده.

برای من، این افزایش تعداد ICO ها قابل توجه است؛ نه به خاطر سرمایه ای که جمع آوری شده، بلکه به خاطر شروع روند دموکراتیک شدن سرمایه گذاری خطر پذیر. به نظر من سال ۲۰۱۸ تغییرات بزرگی در ICO ها رقم می زند، چرا که بازیگران قدیمی و کارکشته نیز وارد این پروسه خواهند شد. انتظار دارم که طی ۱۲ الی ۱۸ ماه آینده، افراد بیشتری با تجربه و مهارت خوبی در IPO ها، وارد حوزه توکنیزه کردن شوند؛ از این رو، این کسب و کار حرفه ای تر خواهد شد.

همانطور که شاهد آن بوده ایم، جمع آوری سرمایه، تنها با ارائه مقاله اولیه از یک ایده بسیار سخت شده است. سرمایه گذاران به طرح کسب و کار خوب با سطوح بالایی از شفافیت و جزئیات نیاز دارند.

مقیاس پذیری و اکوسیستم ها

یکی از چالش های اصلی بلاکچین های فعلی مساله مقیاس پذیری و عملکرد است. بر اساس پیش بینی Oliver Bussmann، به نظر می رسد سال آینده شاهد جایگزین هایی برای فناوری فعلی بلاکچین باشیم که مقیاس پذیرتر، سریع تر و کم مصرف تر باشند.

یکی از پروژه ها که در این زمینه می توان به بررسی آن پرداخت، IOTA است که اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده. همچنین بر این باورم که مردم به مرور زمان متوجه خواهند شد که اکوسیستم های بلاکچینی محلی برای مواردی که سرویس های مهم در یک منطقه جغرافیایی قرار دارند، اهمیت بسیاری دارند. این چیزی ست که در Crypto Valley در سوییس شاهد آن هستیم.

Crypto Valley دارای تراکم بالایی از تمام خدماتی ست که پروژه های بلاکچینی برای جمع آوری سرمایه و ایجاد فروشگاه به آن احتیاج دارند؛ خدماتی مثل موارد قانونی، مشاوره ای، مالیات، حسابداری، پلتفرم های قرارداد هوشمند، KYC (شناخت مشتری) ، AML (ضد پولشویی) ، تخصص در بازاریابی و مواردی از این دست.

علاوه بر این ها، سوییس مزایای بسیار دیگری دارد که از نظر Oliver Bussmann باید یک ارزش برای شرکت های بلاکچینی باشد و در آینده نیز همینطور بماند.

https://coiniran.com/?p=17058
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی
6 سال قبل

سلام وقتتون بخیر خدا قوت
لطفا یک مقاله درباره تفاوت ico با ipo تهیه بفرمایید
با تشکر

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x