ایستگاه خبر

هالوینگ بیت‌کوین در ۵ روز آینده،‌ استخراج‌گران بیت‌کوین در آمریکای شمالی می‌توانند از سقوط استخراج در چین بهره ببرند

استخراج‌گران اثبات کار بیت‌کوین همچنان صنعت استخراج رمز‌ارز را تحت سلطه‌ی خود دارند، هم به لحاظ درآمد کل و هم مخارج امنیت کل. استخراج‌گران بیت‌کوین ۵.۵ میلیارد دلار از کل پاداش بلوک‌ها به دست آورده که ۹۴.۸ درصد از آن بیت‌کوین‌های اخیرا صادر‌شده بوده و ۵.۲ درصد از آن نیز هزینه‌های تراکنش بوده است.

این روز‌ها تقریبا همه در فضای رمز‌ارز در حال بحث درباره‌ی هالوینگ بیت‌کوین هستند. قطعا این رخ‌داد منجر به خارج شدن استخراج‌گران ناکارا می‌شود و سهم‌های جهانی از نرخ هش را از نو رقم می‌زند. اما پرسش اصلی این است: آیا استخراج‌گران بیت‌کوین در امریکای شمالی از سقوط چین بهره می‌برند و چگونه؟

در حال حاضر ۶۵ درصد از نرخ هش بیت‌کوین در اختیار استخر‌های استخراج چینی است در حالی که سهم آمریکای شمالی ۱۵ درصد است. اما برخی از متخصصان این صنعت باور دارند که چینی‌ها به بخش استخراج فشار آورده و با مشکلاتی که با هالوینگ در هفته‌ی بعد یعنی نصف شدن پاداش استخراج برای آن‌ها به وجود خواهد آمد، انتظار می‌رود تعادل قدرت به آمریکای شمالی منتقل شود.

استخراج‌گران بیت‌کوین در آمریکای شمالی به انرژی ارزان دسترسی دارند

در حالی که استخراج‌گران چینی از کمبود‌های زنجیره‌ تأمین تجهیزات ASIC نسل بعد رنج می‌برند، همتایان آن‌ها در آمریکای شمالی به انرژی تجدیدپذیر و ارزان دسترسی دارند و همچنین اشتیاق سرمایه‌گذاران آمریکای شمالی افزایش یافته است. این هالوینگ به احتمال زیاد بر استخراج‌گران بیش از حد مقروض چینی بیشترین اثر را خواهد گذاشت و آن‌ها را مجبور می‌کند که عملیات خود را بازسازی کنند تا در رقابت باقی بمانند. بستگی به این دارد که قیمت بیت‌کوین بعد از هالوینگ تا چه حدی بالا رود. این استخراج‌گران با ریسک ورشکستگی مواجه هستند، حتی آن‌هایی که دارایی سخت‌افزار نسل بعد هستند. دلیل اصلی این است که آن‌ها اغلب پاداش استخراج را صرف تعهدات دهی خود می‌کنند و با نصف شدن درآمدشان رشکست خوهند شد.

منتظر یک تحول فوری نباشید

در میان نمونه‌های دیگر در حال رشد بخش استخراج آمریکای شمالی، می‌توان از Upstream Data نام برد که به حفاری‌های نفت، تجهیزات استخراج می‌فروشد و به آن‌ها در استفاده‌ی بهتر از گاز متصاعد کمک می‌کند. یک شرکت دیگر به نام VBit یک کارخانه ی ۲۰۰ مگاواتی تأسیس کرده است. راه اندازی کارخانه های ساخت و تولید توسط شرکت های ASIC در آمریکای شمالی غیر قابل اجتناب است. اما این یک فرآیند تدریجی خواهد بود. یعنی آمریکای شمالی همچنان اصلی‌ترین رقیب چین در استخراج خواهد بود. این رقابت در حوزه‌ی ساخت سخت‌افزار به مانند خود صنعت استخراج وجود خواهد داشت.

با این که سرمایه‌گذاران چینی ریسک‌پذیری بالاتری از خود نشان داده‌اند اما سرمایه‌گذاران در آمریکای شمالی هر چه بیشتر به بیت‌کوین به عنوان یک فرصت به جای ریسک می‌نگرند.

https://coiniran.com/?p=38705
دکمه بازگشت به بالا