ایستگاه خبر

گیمرها باعث افزایش ۱۶ برابری هزینه‌های گس در شبکه پلیگان

بازی‌ای به نام مزارع آفتابگردان (Sunflower Farmers) باعث می‌شود که هزینه‌های گس پلیگان (Polygon) چندین برابر نرخ عادی آن افزایش یابد.

مشکلات بازی مزارع آفتابگردان

شبکه پلیگان به دلیل بازی مزارع آفتابگردان دچار ازدحام شده است.

مزارع آفتابگردان، یک بازی برای کسب درآمد است که در پایان دسامبر ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد. اما حالا باعث شده است که هزینه‌های گس شبکه تا ۱۶ برابر در پلیگان—یک زنجیره جانبی پرکاربرد برای اتریوم—افزایش یابد. در نتیجه، کاربران پلیگان از مشکلات تراکم در شبکه‌های اجتماعی شکایت کرده‌اند. در ۲۴ ساعت گذشته، مزارع آفتابگردان  با مصرف ۴۲ درصد از کل هزینه تراکنش‌ها در پلیگان، به بزرگترین مصرف‌کننده گس شبکه تبدیل شده است.

هزینه‌های گس حتی برای برخی dApp ها دردسر ایجاد کرد. به عنوان مثال، Double Protocol، یک پروتکل اجاره NFT، اعلام کرد که انتشار Alpha Pass خود را که برای امروز برنامه‌ریزی شده بود به تعویق می‌اندازد.

چند دلیل می‌تواند توضیح دهد که چرا این بازی با مضمون کشاورزی منجر به مشکلات هزینه گاز پلیگان شده است. در مرحله اول، قرارداد هوشمند آن به بازیکنان با توکن‌های مزارع آفتابگردان (SFF) برای هر فعالیت در بازی پاداش می‌دهد. بنابراین بازیکنان با انجام مداوم کارهایی مانند کاشت و برداشت محصولات از کسب توکن مطمئن می‌شوند. توکن‌های به دست آمده را می‌توان برای خرید NFT های درون بازی و پرداخت مزایای دیگر استفاده کرد.

ثانیاً، بازی گیمرها را تشویق می‌کند تا به شدت رقابت کنند تا هرچه بیشتر جوایز نمادین کسب کنند. توکنومیک بازی تصریح می‌کند که بازیکنان اولیه سهم بسیار بیشتری از جوایز دریافت می‌کنند. عرضه توکن به‌سرعت در طول زمان کاهش می‌یابد تا کمبود ایجاد شود.

بازیکنانی که به دنبال به دست آوردن سهم بیشتری از توکن‌های بازی هستند، از هزینه‌های بالای گس استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که تراکنش‌هایشان در بلوک‌های جدید پلیگان پذیرفته می‌شود. بازیکنان می‌توانند این کار را انجام دهند زیرا ارزش توکن فعلی تولید شده بر قیمت گس بیشتر است.

توماس کربل، تحلیلگر امنیتی، در یک پست توییتری خاطرنشان کرد که بازی کشاورزی با انگیزه ممکن است «انبوهی از ربات‌ها را جذب کرده باشد که تلاش می‌کنند ارزش استخراج کنند.» DappRadar نشان می‌دهد که مزارع آفتابگردان تقریباً ۱.۱ میلیون تراکنش از بیش از ۳۳۰۰۰۰ کاربر را در روز گذشته پردازش کرده است.

از دیروز، هزینه گاز در پلیگان از حدود ۳۰ Gwei (یا تقریباً ۰.۰۳ دلار) به تقریباً ۵۰۰ Gwei به ارزش ۰.۴۴ دلار برای هر PolygonScan افزایش یافته است. هزینه‌ها همچنین در طول دوره شلوغی بارها از ۱۰۰۰ Gwei (حدود ۱ دلار) گذشت. این وضعیت نگرانی‌هایی به وجود آورده است در مورد اینکه چگونه یک dApp می‌تواند افزایش هزینه گس را افزایش دهد.

با وجود این، هزینه‌های گس پلیگان در مقایسه با اتریوم بسیار ارزان است، و یک تراکنش در آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در حال حاضر هزینه دارد.

علاوه بر این، پلیگان هیچ زمان از آن جنس خرابی‌ها نداشته است که بلاکچین‌های دیگری مانند سولانا اخیراً تسلیم آن شده‌اند. به عنوان مثال، در دسامبر ۲۰۲۱، فعالیت سولانا برای چند ساعت مختل شد و به دلیل اشتراک بیش از حد راه‌اندازی IDO نتوانست بلوک‌های جدید را پردازش کند.

تیم پلیگان هنوز در مورد اینکه چگونه قصد دارد به ازدحام ایجاد شده توسط dAppهایی مانند مزارع آفتابگردان رسیدگی کند، صحبت نکرده است.

 

پیشنهاد مطالعه: ضرورت تکنولوژی بلاک چین و رمز ارز ها در دنیای بازی های رایانه ای چیست؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=49135
دکمه بازگشت به بالا