کیف پول‌ ارز دیجیتال

معرفی بهترین کیف پول موبایلی

معروف ترین کیف پول های رمزارز ها (mobile wallets) در قالب والت های موبایلی (اندروید و iOS و ویندوز فون) را بشناسیم.

پیش از ورود به بحث کیف پول های موبایلی (mobile wallets)، به اهمیت گوشی های هوشمند می پردازیم. در عصری که زندگی می کنیم گوشی های هوشمند بخش جدا نشدنی زندگی روزمره تمام انسان ها شده اند. فراگیری این وسیله های دوست داشتنی و پرکاربرد نه پیر جوان می شناسد، نه جنسیت و نه مرز جغرافیایی.

بسیاری از مردم علاوه بر ارتباطات کاری و خانوادگی، تمام کارهای روزانه خود از جمله خرید های اینترنتی، امور بانکی، سفارش تاکسی و …. را نیز با گوشی خود انجام می دهند. بسیاری از کارهایی که قبلا تنها با کامپیوتر انجام می شدند امروزه به راحتی در گوشی ها و تبلت ها انجام می شوند.

کیف پول موبایلی

به طور خلاصه گوشی های هوشمند تبدیل شده اند به بهترین دستیار انسان ها، طوری که بسیاری از افراد یک روز بدون آن ها نمی توانند زندگی کنند. با کوین ایران همراه باشید.

سهولت در انجام امور مالی با استفاده از گوشی های هوشمند

گوشی های هوشمند به شما اجازه می دهند تا در هر کجا که باشید، به سرعت و سهولت به امور مالی خود رسیدگی کنید. به طور مثال بسیاری از افراد برای انجام تمام تراکنش های بانکی، دریافت موجودی، خرید شارژ، پردخت قبوض و …. از اپلیکیشن همراه بانک روی گوشی خود استفاده می کنند. چرا که با کمک این App ها در هر کجا که باشید، بدون نیاز به بانک، عابر بانک و یا حتی کامپیوتر می توانید به سهولت و سرعت بسیار زیاد تمام کار های بانکی خود را بدون نگرانی انجام دهید.

گوشی هوشمند

گوشی های هوشمند و رمزارز ها، دو تکنولوژی جدید برای عصر جدید

وقتی گوشی های هوشمند با موفقیت تمام در سیستم بانکداری سنتی نفوذ کرده اند، چرا در فناوری تماما دیجیتال بیت کوین و سایر رمزارز ها از آن ها استفاده نشود. گوشی های هوشمند و ارز های دیجیتال هر دو تکنولوژی هایی در حال توسعه هستند و پیوند آن ها اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

چرا کیف پول موبایلی(mobile wallet)؟

معایب و مزایای نگهداری بیت کوین و سایر رمزارز ها

در جدول زیر خلاصه ای از مزایا و معایب نگهداری بیت کوین و سایر رمزارز ها در کیف پول های موبایلی (mobile wallets) آورده شده است.

مزایا و معایب استفاده از کیف پول های موبایل (mobile wallets) برای رمزارز ها

مزایا

معایب

سهولت دسترسی و مدیریت رمزارز هااز دست دادن رمزارز ها در صورت سرقت، خرابی، از دست دادن گوشی و ….
سهولت در ارسال و دریافت رمزارز ها (با استفاده از QR Code ها )خطر حمل دائمی سرمایه خود
تبدیل لحظه ای رمزارز هاامنیت پایین تر از کیف  پول های دسکتاپ و سخت افزاری
امنیت بیشتر از کیف پول های وب

مزایای استفاده از کیف پول موبایلی(mobile wallets) برای رمزارز ها

همانطور که گفته شد، یکی از بزرگ ترین مزیت های کیف پول های موبایل برای نگهداری بیت کوین و سایر رمزارز ها در سهولت  استفاده از آن هاست.

این سهولت دو دلیل عمده دارد:

 1. دسترسی در هر مکان و هر زمان: وقتی به جای کیف پول دسکتاپ، سخت افزاری و … از کیف پول موبایل استفاده کنید، در هر زمان و هر مکانی می توانید موجودی رمزارز های خود را مشاهده کرده و تراکنش های خود را انجام دهید.
 2. اسکن راحت و سریع QR Code ها: معمولا برای انجام تراکنش های بیت کوین و سایر رمزارز ها نیاز به اسکن یک QR Code دارید. چه وسیله ای بهتر از موبایل برای اسکن این بارکد ها؟
 3. تبدیل لحظه ای رمزارز ها: برخی از کیف پول های موبایلی در دل خود از سرویس هایی چون Shapeshift و changelly برای تبدیل رمزارز های مختلف به یکدیگر استفاده می کنند. با استفاده از این سرویس ها به راحتی هرچه تمام می توانید رمزارز های مختلف خود را در هر زمان و هر مکانی به سرعت به یکدیگر تبدیل کنید. مبلغ تبدیل شده نیز مستقیما به کیف پول شما واریز می شود.
  مزایای کیف پول موبایلی
 4. کیف پول های موبایل به هیچ وجه جزو امن ترین کیف پول های رمزارز ها حساب نمی شوند. ولی با این وجود، به دلیل اینکه اکثر آنها کلید های خصوصی شما را تنها بر روی گوشی شما و آن هم به صورت رمزنگاری شده ذخیره می کنند، از امنیت بسیار بالاتری نسبت به کیف پول های تحت وب برخوردار هستند.

معایب استفاده از کیف پول موبایلی(mobile wallets) برای رمزارز ها

 1. از دست دادن رمزارز ها در صورت سرقت، خرابی، از دست دادن گوشی و …. : آمار سرقت، گم شدن، خراب شدن و از دست دادن تلفن های همراه بسیار بالاتر از آمار خرابی کامپیوتر های شخصی و لپ تاپ هاست.
  هر چند در صورتی که عبارت ریکاوری کیف پول خود را جای دیگری یادداشت کرده اید نباید نگرانی خاصی داشته باشید.
 2. خطر حمل دائمی سرمایه خود: از آنجا که همیشه موبایل خود را به همراه دارید، در صورت استفاده از یک کیف پول موبایلی، انگار تمام پول نقدتان را نیزهمیشه با خود حمل می کنید.
  شاید در حال حاضر سارق و زورگیر رمزارز نداشته باشیم. ولی احتمال آن در آینده دور از انتظار نیست. به همین دلیل بهتر است تا مانند پول نقد، رمزارز های خود را نیز با خود حمل نکنید. ( حداقل بخشی از موجودی مورد نیاز)
  معایب mobile wallets
 3. امنیت پایین تر از کیف پول های دسکتاپ و سخت افزاری: از آنجا که موبایل ها در طول روز به آنتن های مخابراتی مختلف و شبکه های Wifi ایمن و غیر ایمن مختلفی وصل می شوند ( Wifi رستوران ها و …. )، این دستگاه ها نسبت به کامپیوترهای خانگی، کیف پول های سخت افزاری و کاغذی در معرض خطرات بیشتری قرار می گیرند.

معایب mobile wallets

انواع کیف پول موبایلی (mobile wallets) رمزارز ها

قبل از این که به معرفی برترین کیف پول های موبایلی بپردازیم، بهتر است تا دو نوع اصلی این کیف پول ها  و تفاوت اصلی بین آن ها را به اطلاع شما برسانیم.

کیف پول های موبایلی به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 • کیف پول های موبایلی: در این نوع از کیف پول ها که بیشتر این مقاله نیز به معرفی آن ها اختصاص دارد، کلید های خصوصی شما تنها بر روی حافظه گوشی شما ذخیره می شوند. به همین دلیل امنیت آن ها از کیف پول های وب بیشتر است. ولی در صورت مفقود شدن گوشی و یا حتی uninstall کردن App کیف پول، کلید های خصوصی تان را از دست می دهید.
 • کیف پول های وب به همراه یک اپلیکیشن مدیریت کیف پول بر روی موبایل:
  برخی از وب سایت های بزرگ ارائه دهنده کیف پول وب ( مانند info و Bitcoin.com )، اپلیکیشن هایی را نیز برای گوشی های هوشمند طراحی کرده اند که با استفاده از آن ها می توانید به کیف پول وب خود دسترسی پیدا کرده و به ارسال و دریافت تراکنش بپردازید.
  نکته ای که باید توجه کنید این است که این App ها به هیچ وجه یک کیف پول واقعی موبایلی دسته بندی نمی شوند، چون که کلید های خصوصی شما به جای این که بر روی گوشی شما ذخیره شوند، همچنان در وب ذخیره می شوند. اپلیکیشن موبایل این سایت ها در واقع تنها ارتباط گوشی شما با سرور های آنلاین ( به طور مثال Blockchain.info ) را بر قرار می کند.
  در اصل این اپلیکیشن ها معادل این هستند که با مرورگر اینترنت گوشی خود به Blockchain.info رفته و وارد کیف پول خود شوید.

 معرفی هفت کیف پول موبایلی برتر (mobile wallets)

(اندروید و iOS

۱. Mycelium

Android , iOS

کیف پول Mycelium

کیف پول Mycelium

کیف پول Mycelium

اگر قصد شما فقط نگهداری بیت کوین بر روی گوشی تان است و نیازی به نگهداری رمزارز های دیگر در تلفن همراه تان ندارید، Mycelium بهترین و ایمن ترین گزینه پیش روی شماست.

کیف پول Mycelium علاوه بر امکانات اولیه یک کیف پول بیت کوین ( ارسال و دریافت تراکنش ها )، ویژگی های منحصر به فرد مختلفی را نیز به شما رائه می دهد. بخشی از این امکانات به شرح زیر است:

 • بالا ترین امنیت در کیف پول های موبایلی بیت کوین
 • کنترل کامل کلید های خصوصی ( ذخیره کلید های رمزگذاری شده بر روی حافظه گوشی )
 • پشتیبانی و import انواع مختلف کیف پول های آفلاین و کاغذی
 • اتصال مستقیم به انواع کیف پول های سخت افزاری از جمله TREZOR, Ledger (با رابط USB OTG) و انجام تراکنش با آن ها بدون نیاز به کامپیوتر
 • امکان مشاهده موجودی و گردش مالی کیف پول های سخت افزاری TREZOR و Ledger بدون نیاز به همراه داشتن خود کیف پول سخت افزاری ( ویژگی Watch Only یا Cold Storage )

کیف پول Mycelium

یک قابلیت استثنایی کیف پول Mycelium ذخیره تنها کلید های عمومی (xPUB) کیف پول های سخت افزاری TREZOR و Ledger می باشد؛

به دلیل اینکه تنها کلید های عمومی کیف پول سخت افزاری شما در Mycelium ذخیره می شوند، فقط می توانید موجودی و گردش مالی کیف پول های سخت افزاری خود را بدون نیاز به حضور خودشان مشاهده نمایید. ولی برای انجام تراکنش با آنها به کلید های خصوصی کیف پول سخت افزاری تان نیاز دارید که تنها داخل خود سخت افزار ذخیره شده اند.
از این رو برای انجام تراکنش با آنها، باید کیف پول سخت افزاری خود را با کابل OTG به گوشی خود متصل نمایید.

 • پشتیبانی همزمان از انواع مختلف کیف پول ها ( به طور هم زمان می توانید چندین نوع کیف پول مختلف را در آن Import کرده و در کنار هم استفاده نمایید. به طور مثال می توانید یک کیف پول کاغذی را در کنار کیف پول HD ساخته شده با عبارت ۱۲ کلمه ای ، به طور همزمان import کرده و استفاده نمایید)
 • پشتیبانی از به روز ترین تکنولوژی های BIP از جمله BIP32, BIP38, BIP44 برای ساخت و import کیف پول های HD (hierarchical deterministic )
  کیف پول های HD، به کیف پول هایی گفته می شوند که با استفاده از یک عبارت ۱۲ کلمه ای، تعداد بی نهایتی کلید عمومی و خصوصی و آدرس های بیت کوین برای شما تولید می کنند ( امنیت آنها به این دلیل بسیار بیشتر از کیف پول های تک کلید، مثلا کیف پول های کاغذی می باشد)
 • پشتیبانی از Passphrase در هنگام تولید و import کیف پول HD با استفاده از عبارت ۱۲ کلمه ای ریکاوری.
  با استفاده از این قابلیت حتی اگر فردی عبارت ۱۲ کلمه ای کیف پول شما را نیز به دست آورد، بدون دانستن پسورد یا Passphrase آن نمی تواند به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.
 • پشتیبانی از PIN کد، به عنوان تایید نهایی در لحظه ارسال تراکنش
 • اتصال و واکشی بسیارسریع اطلاعات از بلاکچین بیت کوین به وسیله اتصال به Super node ها ( بدون نیاز به دانلود کامل بلاکچین )
 • پشتیبانی از URI ها در بیت کوین، به طور مثال عباراتی که پس از اسکن QR Code ها به شکل زیر باشند، توسط کیف پول ترجمه شده و مبلغ و … در لحظه پرداخت پر می شوند.
  (bitcoin:12A1MyfXbW6RhdRAZEqofac5jCQQjwEPBu?amount=1.2&message=Payment&label=Satoshi&extra=other-param)
 • خرید و فروش مستقیم بیت کوین با کاربران دیگر این کیف پول از داخل برنامه (به دلیل عدم استقبال ایرانی ها از این ویژگی، سایت Localbitcoins توصیه می شود.)

Mycelium علاوه بر اندروید بر روی سیستم عامل iOS نیز عرضه شده است. هر چند امکانات نسخه اندرویدی آن بیشتر بوده و از محبوبیت و امتیاز بیشتری برخوردار است.

کیف پول Mycelium
نمایی از Mycelium بر روی iOS
 1. Coinomi

Android , iOS (به زودی)

کیف پول موبایلی Coinomi

اگر سیستم عامل گوشی یا تبلت شما اندروید هست و به دنبال کیف پولی برای ذخیره طیف وسیعی از رمزارز ها و حتی توکن های ERC20 خریداری شده در ICO ها هستید ، بهترین انتخاب شما کیف پول Coinomi است.

کیف پول Coinomi یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین کیف پول های چند ارزی بوده که به طور مرتب به روزرسانی می شود و رمزارز ها و توکن های جدید تری نیز به آن اضافه می شود. خبر بهتر قابلیت تبدیل مستقیم انواع مختلف رمزارز ها به یکدیگر از طریق خود کیف پول و با کمک سرویس هایی چون Shapeshift, Changelly است.

کیف پول موبایلی Coinomi

برخی از مهم ترین ویژگی های این کیف پول عبارتند از:

 • کنترل و ذخیره کلید خصوصی تمامی رمزارز های شما تنها بر روی گوشی همراه شما
 • امنیت بسیار بالا در رمزگذاری و نگهداری ایمن کلید های خصوصی شما
 • پشتیبانی از تعداد کثیری از رمزارز ها و توکن های مختلف ( اضافه شدن رمزارز ها و توکن های جدید در به روزرسانی ها)
 • کدهای متن باز و شفافیت کامل
 • به روزرسانی های مکرر
 • احترام کامل به حریم شخصی مصرف کنندگان ( بدون نیاز به ثبت نام و ورود اطلاعات هویتی از قبیل ایمیل، شماره موبایل و …، عدم رد گیری IP کاربران و تراکنش های آن ها )
 • تبدیل مستقیم رمزارز های مختلف به یکدیگر با کمک سرویس هایی چون Changelly, Shapeshift
 • پشتیبانی از استاندارد BIP44 برای ساخت و بازیابی کیف پول های HD (hierarchical deterministic) با استفاده از یک عبارت ۱۲ کلمه ای
 • پشتیبانی از Passphrase در هنگام تولید و import کیف پول HD با استفاده از عبارت ۱۲ کلمه ای ریکاوری.
  با استفاده از این قابلیت حتی اگر فردی عبارت ۱۲ کلمه ای کیف پول شما را نیز به دست آورد، بدون دانستن پسورد یا Passphrase آن نمی تواند به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.
 • پشتیبانی از رمز عبور برای قفل کردن اپلیکیشن
 • انجام پرداخت های بیت کوین با سایر رمزارز های نگهداری شده در کیف پول ( رمزارز های مختلف در لحظه پرداخت به طور اتوماتیک به بیت کوین تبدیل می شوند)
 • بسیار کم حجم، سبک و سریع، مصرف باتری بسیار پایین
 • بدون نیاز به دانلود بلاکچین
 • اضافه شدن ویژگی های جدید به درخواست کاربران

برخی از رمزارز هایی که در این کیف پول پشتیبانی می شوند، عبارتند از:

Bitcoin, Asiacoin, Auroracoin, Bata, Blackcoin, Canada eCoin, Cannacoin, Clams, Clubcoin, Dash, Digibyte, Digitalcoin, Dogecoin, EDRCoin, e-Gulden, Ethereum, Feathercoin, GCRCoin, Gulden, IXCoin, Jumbucks, Litecoin, Monacoin, Namecoin, Neoscoin, NovaCoin, NuBits, NuShares, OKCash, ParkByte, Peercoin, Potcoin, Reddcoin, Richcoin, Rubycoin, Shadocash, Solarcoin, Syscoin, Verge, Vertcoin, and Vpncoin

برای مشاهده لیست کاملی از رمزارز های پشتیبانی شده در این کیف پول از وب سایت Coinomi بازدید نمایید.

 1. Jaxx

  Android, iOS , Desktop (Windows, Mac & Linux), Chrome Extension

کیف پول Jaxx

Jaxx نیز یکی از کیف پول های بسیار پر امکانات و شناخته شده رمزارز ها در دنیای موبایل می باشد. در واقع Jaxx شباهت بسیاری با Coinomi دارد. ولی در کنار این شباهت ها این دو تفاوت های مثبت و منفی بسیاری نیز دارند که آن ها را معرفی می کنیم.

معایب و مزایای Jaxx در مقایسه با Coinomi

مزایا

مولتی پلتفرم بودن Jaxx: تفاوت اصلی Jaxx با Coinomi در مولتی پلتفرم بودن این کیف پول است. علاوه بر نسخه موبایل ( iOS , Android )، این کیف پول بر روی کامپیوتر ( سیستم عامل های Windows, Mac OS  و Linux ) و همچنین به صورت افزونه Chrome نیز عرضه می شود.

این اپلیکیشن از یک عبارت ریکاوری ۱۲ کلمه ای برای ساخت و بازیابی کیف پول ها استفاده می کند. کافی است این عبارت را در تمامی پلتفرم های خود ( دسکتاپ، گوشی و افزونه کروم) وارد کنید تا تمام کیف پول های شما با هم همگام سازی (Sync) شوند.

کیف پول موبایلی

پشتیبانی از بسیاری رمزارز ها و توکن های پشتیبانی نشده در Coinomi: یکی از برتری های Jaxx، پشتیبانی از بسیاری از رمزارز ها و توکن های جدیدی هست که Coinomi هنوز از آن پشتیبانی نمی کند  (مانند Civic, Monaco , Qtum). (برای مشاهده لیستی از توکن های پشتیبانی شده توسط Jaxx کلیک نمایید.)

پشتیبانی از import کیف پول های کاغذی: کیف پول های کاغذی و تک کلیده بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش و چندین رمزارز مختلف دیگر را به راحتی می توانید در jaxx، import کنید.

موبایل والت جکس

معایب

متن باز نبودن: تفاوت دیگر Jaxx با Coinomi در متن باز نبودن آن است. با وجود اینکه این کیف پول امکانات فوق العاده ای را ارائه می دهد، ولی بسیاری از کاربران به دلیل متن باز نبودن به آن اعتماد نکرده و Coinomi را ترجیح می دهند.

مصرف بیشتر منابع سیستمی: نسبت به Coinomi، اپلیکیشن Jaxx کمی سنگین تر است.

برخی از مهم ترین ویژگی های این کیف پول عبارتند از:

 • مولتی پلتفرم (عرضه نسخه های مختلف بر روی Android, iOS, Windows,Mac OS و حتی افزونه کروم)
 • قابلیت Sync و همگام شدن بین پلتفرم های مختلف (با استفاده از عبارت ریکاوری ۱۲ کلمه ای)
 • کنترل و ذخیره کلید خصوصی تمامی رمزارز های شما تنها بر روی گوشی همراه شما
 • پشتیبانی از تعداد کثیری از رمزارز ها و توکن های مختلف
 • عدم متن باز بودن کد ها ( ویژگی منفی )
 • تبدیل مستقیم رمزارز های مختلف به یکدیگر از داخل کیف پول ( با کمک سرویس Shapeshift )
 • پشتیبانی از استاندارد BIP44 برای ساخت و بازیابی کیف پول های HD (hierarchical deterministic) با استفاده از یک عبارت ۱۲ کلمه ای
 • قابلیت import کیف پول های کاغذی بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش و چندین رمزارز دیگر
 • عدم پشتیبانی از Passphrase در هنگام تولید و import کیف پول HD با استفاده از عبارت ۱۲ کلمه ای ریکاوری ( ویژگی منفی )
 • بدون نیاز به دانلود بلاکچین
 1. Blockchain Wallet (Blockchain.info)

  (Android, iOS, web)

Blockchain Wallet

همان طور که گفتیم نوع دیگری از اپلیکیشن های کیف پول موبایل (mobile wallets) نیز وجود دارند که در پشت پرده تنها برقرارکننده ارتباط بین گوشی شما و کیف پول آنلاین تان که در فضای وب قرار دارد، می باشند. به بیان دیگر نه تنها کلید های خصوصی شما در گوشی تان ذخیره نمی شود، بلکه عملیات ساخت، امضا و ارسال تراکنش ها نیز درون گوشی شما انجام نمی شود.

گوشی شما تنها با کیف پول آنلاین تان ارتباط برقرار کرده، از آن اطلاعات می گیرد و به آن دستور می دهد که چه کاری را انجام دهد ( درست مانند یک مرورگر اینترنتی )

به عنوان یکی از بهترین کیف پول ها در این دسته، اپلیکیشن موبایلی کیف پول تحت وب blockchain.info را بررسی می کنیم.

پس از ساخت یک اکانت در سایت Blockchain.info و دانلود اپلیکیشن مخصوص موبایل Blockchain، می توانید به راحتی کیف این اپلیکیشن را با کیف پول تحت وب خود Pair نموده و همگام سازی کنید. از این پس می توانید به جای مراجعه به کیف پول تحت وب Blockchain.info، از اپلیکیشن موبایل آن موجودی خود را چک کرده و تراکنش های خود را انجام دهید.

یکی از بهترین امکانات این اپلیکیشن برای گوشی های پیشرفته تر، امکان قفل برنامه با استفاده از سنسور اثر انگشت می باشد.

البته ناگفته نماند که معمولا مدتی طول می کشد تا به روزرسانی های کیف پول تحت وب Blockchain.info بر روی نسخه موبایلی آن نیز اعمال شود. به طور مثال پس از اینکه امکان تبادل مستقیم اتریوم و بیت کوین در کیف پول تحت وب آن قرار داده شد، حدود ۱ ماه طول کشید تا اپلیکیشن موبایل Blockchain این ویژگی را اضافه کند.

در زمان نگارش این مقاله با اینکه سایت Blockchain.info، بیت کوین کش را نیز به لیست رمزارز های خود اضافه کرده است، ولی هنوز بیت کوین کش در نسخه موبایل آن پشتیبانی نمی شود.

برخی از مهم ترین ویژگی های این کیف پول عبارتند از:

 • مولتی پلتفرم: این کیف پول در دو پلتفرم وب و موبایل عرضه می شود ( هرچند نسخه موبایل به طور مستقل نمی تواند عمل کند. )
 • نمایش نمودار های افت و خیز روزانه قیمت بیت کوین و اتریوم
 • نمایش نقشه کسب و کار های پذیرنده بیت کوین (این قابلیت در نسخه جدید فعلا حذف شده است)
 • پشتیبانی از PIN Code برای قفل برنامه
 • پشتیبانی از قفل برنامه با استفاده از حسگر اثر انگشت
 • کنترل و ذخیره کلید خصوصی تمامی رمزارز های شما بر روی سرورهای info
 • پشتیبانی از سه رمزارز بیت کوین، اتریوم و بیت کوین کش ( در زمان نگارش این مقاله )
 • متن باز بودن کد ها
 • تبدیل مستقیم رمزارز های مختلف به یکدیگر از داخل کیف پول ( با کمک سرویس Shapeshift )
 • پشتیبانی از استاندارد های BIP برای ساخت و بازیابی کیف پول های HD (hierarchical deterministic) با استفاده از یک عبارت ۱۲ کلمه ای
 • قابلیت import کیف پول های کاغذی
 • عدم پشتیبانی از Passphrase در هنگام تولید و import کیف پول HD با استفاده از عبارت ۱۲ کلمه ای ریکاوری ( ویژگی منفی )
 • بدون نیاز به دانلود بلاکچین ( نسخه به روز بلاکچین در سرورهای info ذخیره شده است )
 1. Airbitz

والت Airbitz

این کیف پول mobile، رویکردی کاملا متفاوت از تمام کیف پول های دیگر دارد. کیف پول Airbitz  یکی از بهترین انتخاب ها برای افرادی است که به دنبال سادگی و سرعت هستند.

هدف آن ها از این سادگی عرضه کیف پولی بوده است که حتی افراد مسن نیز بتوانند از آن استفاده نمایند. به همین دلیل این کیف پول برای گیج نشدن کاربران هنوز از سیستم Sign Up و Login که برای کاربران آشنا تر است، استفاده می کند. در این کیف پول Username، Password و PIN Code ای که در موقع ثبت نام وارد می کنید، در پشت پرده به کلید های خصوصی تبدیل می شوند و به جای ذخیره در اینترنت، تنها بر روی گوشی شما ذخیره می شوند.

به همین دلیل برای بازیابی کیف پول های از دست رفته قبلی خود نیز کافی است تا Username، Password و PIN Code آن را دوباره وارد نمایید.

کیف پول موبایلی

یکی از قابلیت های جالب این کیف پول mobile معرفی تعدادی از پذیرندگان بیت کوین در نقاط مختلف جهان و تشویق شما به خرید گیفت کارت های تخفیف دار مختلف با بیت کوین است.

این کیف پول، یکی از کیف پول های موبایل پیشنهادی وب سایت Bitcoin.org  می باشد.

برخی از مهم ترین ویژگی های این کیف پول mobile عبارتند از:

 • کنترل و ذخیره کلید خصوصی تمامی رمزارز های شما تنها بر روی گوشی همراه شما
 • خرید مستقیم گیفت کارت های تخفیف دار مختلف با استفاده از بیت کوین
 • امکان دسته بندی تراکنش های مختلف (هزینه خوراک، پوشاک و ….)، افزودن یادداشت به تراکنش ها و نوشتن نام شخص دریافت کننده
 • جستجو در بین تراکنش های انجام شده از قبل ( با جستجو در یادداشت ها، دسته بندی ها و نام افراد دریافت کننده )
 • تعریف سقف برای مبلغ تراکنش ها ( برای انجام تراکنش های بالاتر از این سقف حتما باید PIN Code وارد شود )
 • یکی از کیف پول های موبایل پیشنهادی وب سایت org
 • کد های متن باز
 • امنیت بسیار بالا
 • ساخت کیف پول به روش قدیمی Sign Up و Login و PIN Code ( Username، Password و PIN Code به کلید خصوصی تبدیل می شوند )
 • بازیابی کیف پول های ساخته شده قبلی با استفاده از Username، Password و PIN Code و تبدیل مجدد آن ها به کلید خصوصی
 • بدون نیاز به دانلود بلاکچین
 • خرید و فروش مستقیم بیت کوین با استفاده از حساب بانکی ( در ایران کار نمی کند )
 • ساخت آدرس ها و کلید های مختلف برای تراکنش های مختلف (Hierarchical Deterministic)
 1. GreenBits

کیف پول GreenBits

این کیف پول نیز یکی دیگر از کیف پول های (mobile wallet) پیشنهادی وب سایت bitcoin.org برای موبایل است.

GreenBits به واسطه چندین ویژگی منحصر به فرد و بسیار پیشرفته خود، کاربران بسیار حرفه ای را جذب خود کرده است.

مهم ترین این ویژگی ها قابلیت Multisig ( چند امضایی) یا چند مالکیتی بودن کلاینت – سروری آن است. به بیان دیگر برای مصرف موجودی این کیف پول mobile علاوه بر کلید خصوصی در اختیار کاربر، یک کلید خصوصی هم در سرور های Green Adress ذخیره شده اند. در نتیجه این موضوع حتی اگر بد افزاری بتواند به کلید خصوصی ذخیره شده در موبایل تان دست پیدا کند نیز نمی تواند موجودی آن را خالی کند. چرا که برای خرج موجودی به کلید خصوصی سمت سرور نیز نیاز است.

یک ویژگی منحصر به فرد دیگر این کیف پول mobile، امکان اتصال آن به گره های سفارشی است. به طور مثال اگر کامپیوتر شخصی تان را به یک گره بیت کوین تبدیل کنید می توانید مستقیما به کامپیوتر خود متصل شوید و امنیت و حریم خصوصی خود را افزایش دهید. این موضوع برای برنامه نویس ها کاربرد زیادی دارد.

یک ویژگی منحصر به فرد دیگر این کیف پول mobile ویژگی SPV یا Simplified Payment Verification است. SPV به این معنی است که این کیف پول mobile به جای اتکا به دیگر گره های شبکه بیت کوین، مقدار بسیار خلاصه ای از اطلاعات مربوط به تراکنش های خود را از گره های اطراف دریافت کرده و خود کار تایید تراکنش ها را انجام می دهد. این موضوع باعث افزایش شدید امنیت و سرعت تایید تراکنش ها می شود.

کیف پول موبایل

این کیف پول mobile نیز به شما اجازه می دهد تا کیف پول های سخت افزاری خود را با کابل OTG به آن متصل کرده و بدون نیاز به کامپیوتر به ارسال تراکنش با آن ها بپردازید.

برخی از مهم ترین ویژگی های این کیف پول mobile عبارتند از:

 • ویژگی چند امضایی بودن (Multisig) که به دلیل اختصاص یک کلید خصوصی به کاربر و ذخیره یک کلید خصوصی در سرور، امنیت را به شدت افزایش می دهد.
 • تایید تراکنش ها توسط خود کیف پول با استفاده از تکنولوژی SPV (افزایش شدید سرعت تایید تراکنش ها)
 • اتصال به گره های دلخواه در شبکه ( افزایش امنیت و حریم خصوصی )
 • پشتیبانی از اتصال به روش TOR ( برای تغییر IP و افزایش هر چه بیشتر حریم خصوصی )
 • اتصال کیف پول های سخت افزاری و انجام تراکنش با آن ها بدون نیاز به کامپیوتر
 • ورود دو مرحله ای (۲FA یا ۲ Factor Authentication) با استفاده از ایمیل و پیامک
 • ارائه عبارت ۱۲ کلمه ای ریکاوری برای پشتیبان گیری از کیف پول
 • یکی از کیف پول های mobile پیشنهادی وب سایت org
 • کد های متن باز
 • امنیت بسیار بالا
 1. Copay

  (Android, iOS, Windows, Mac OS, Linux, Windows Phone, Chrome)

کیف پول Copay

مهم ترین ویژگی منحصر به فرد کیف پول Copay، قابلیت چندامضایی (multisignature) منعطف و قابل سفارشی سازی آن است. تفاوت چند امضایی بودن Copay با GreenBits در این است که در این کیف پول mobile، این شما هستید که تعریف می کنید که این کیف پول بین چند نفر تقسیم شود و چند کلید خصوصی برای آن تولید شود.

به طور مثال با Copay می توانید به تعداد اعضای خانواده خود یک کیف پول mobile چند امضایی ایجاد کرده و مخارج خانواده را در آن قرار دهید. بدین ترتیب هر کسی می تواند به راحتی به آن بیت کوین واریز کند. ولی برای مصرف بیت کوین های موجود در کیف پول، همه باید به طور هم زمان کلید های خصوصی خود را ارائه دهند.

به نوعی با این کیف پول mobile می توانید حسابی مشترک و ایمن برای جمع خود ایجاد نمایید. امنیت این کیف پول ها نیز بسیار بالاست. چرا که حتما باید تمام کلید های خصوصی آن دزدیده شوند تا بتوان موجودی آن را خالی کرد.

علاوه بر مصارف خانوادگی کیف پول های چند امضایی انتخاب بسیار مناسبی برای شرکت ها و ادارات می باشند.

برخی از مهم ترین ویژگی های این کیف پول mobile عبارتند از:

 • ساخت و مدیریت چندین کیف پول در یک App
 • ایجاد یک کیف پول اشتراکی بین اعضای خانواده یا شرکا (با استفاده از فناوری multisignature)
 • ذخیره امن تمام کلید های خصوصی تنها بر روی حافظه گوشی
 • عرضه بر روی تمامی پلتفرم های ممکن
 • همگام سازی بین تمامی پلتفرم ها
 • پشتیبانی از استاندارد BIP44 برای ساخت و بازیابی کیف پول های HD (hierarchical deterministic) با استفاده از یک عبارت ریکاوری ۱۲ کلمه ای
 • امکان اضافه کردن پیام دلخواه در هنگام ساخت QR Code های درخواست بیت کوین (Request)
 • پشتیبانی از شبکه تستی Bitcoin testnet ( مناسب توسعه دهندگان و کاربران سطح بالا )
 • قابلیت گزارش قیمت روز بیت کوین در قالب ۱۵۰ ارز مختلف
 • گزارشی دقیق از گردش مالی تمام پرداخت ها برای مدیریت هزینه ها
 • کد های متن باز
 • امنیت بسیار بالا
https://coiniran.com/?p=18759
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
افشار
افشار
5 سال قبل

سلام
خسته نباشین
من والت mycelium و coinomi رو نصب کردم روی گوشی
ولی جایی نمی بینم که بتونم log out کنم تو اینا
چیکار کنم؟

محمد رضا زینلی
محمد رضا زینلی
5 سال قبل

Freewallet multi هم خوب والتیه ها!

دکمه بازگشت به بالا
2
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x