ایستگاه خبر

MakerDAO از جامعه‌ی خود خواست در رای‌گیری حراج بدهی مشارکت کنند

MakerDAO، امروز ۱۳ مارس برای اولین حراج بدهی پروژه خواستار رای فوری جامعه‌ی خود شد. MakerDAO یک شرکت پیشرو در بخش صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) روی شبکه‌ی اتریوم است. به گفته‌ی این تیم رای‌گیری Maker (MKR) در مورد اصلاحاتی‌ست که طی ریزش بازار رمز ارزها شناسایی شده‌اند. طی ریزش بازار قیمت اتر (ETH) در ۲۴ ساعت بیش از ۳۰ درصد ریزش داشت.

MakerDAO پروتکل مالی غیرمتمرکزی‌ست که رمز ارز پایدار DAI را ایجاد کرده است. توکن‌های DAI توسط کاربران در موقعیت‌های بدهی وثیقه‌‌ای استفاده می‌شوند. در این وضعیت معمولا ETH به عنوان وثیقه در قراردادهای هوشمند اتریوم سپرده‌گذاری می‌شود. سپس یک بخش از ارزش دارایی وثیقه شده در قالب Dai پرداخت می‌شود. این وثیقه زمانیکه کاربران توکن‌هایشان را بازپرداخت کنند آزاد و بازگردانده می‌شود و توکن‌های Dai نابود می‌شوند.

از این وثیقه‌ها برای تثبیت ارزش Dai هم استفاده می‌شود، چراکه انگیزه‌ی شبکه برای ایجاد یا از بین بردن Dai به اینکه این توکن بالاتر یا پایین‌تر از یک دلار معامله می‌شود، بستگی دارد. وام‌هایی که دیگر قادر به پشتیبانی از وثیقه‌ی خود نباشند وارد فرایند نقدشوندگی می‌شوند. در این حالت وثیقه در صرافی به حراج گذاشته می‌شود تا بازپرداخت بدهی با Dai انجام شود. طی این فرایند در زمان افت قیمت رمز ارزها به دلیل عدم وجود رقابت، برخی داوطلبان می‌توانند با صفر Dai برنده‌ی حراج نقدینگی شوند و حداقل سه درصد تخفیف در وثیقه دریافت کنند. با اینکه این کار مکانیزمی برای پوشش بدهی‌های معوق است، موجب تشدید بحران بدهی Maker شده.

در نتیجه‌ی سقوط قیمت رمز ارزها و قیمت بالای gas  در شبکه‌ی اتریوم که از فشار فروش ناشی شده، حجم زیادی از وام‌ها به زیر آستانه‌ی وثیقه‌ی خود رسیدند و وارد فرایند نقدشوندگی شدند. طبق پست وبلاگ MakerDAO آنها پیش از ریزش قیمت‌ها ۵۰۰ هزار دلار مازاد داشتند و پس از افت قیمت به ۴ میلیون دلار کسری رسیدند.

اصلاحات برای جلوگیری از سفارش ۰ DAI برای بردن در حراج‌های نقدینگی آتی امروز به رای گذاشته شده است. دارندگان MKR در حال بحث برای متوقف کردن گزینه‌ی ۰ DAI با افزایش قیمت اولیه و طول حراج هستند.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=37538
دکمه بازگشت به بالا