ایستگاه خبر

مشکلات کاربران، فراتر از تبلیغات شبکه لایتنینگ(Lightning Network)

Lightning Network راه حلی برای مسئله مقیاس پذیری زنجیره بیت کوین است که بر خلاف تبلیغات شبکه لایتنینگ، مشکلات عدیده ای برای کاربران ایجاد کرده است!

به گزارش کوین ایران به نقل از بیت کوین نیوز، در طول چند ماه گذشته مطالب زیادی در مورد شبکه ی شناخته شده ی لایتنینگ (Lightning) به تحریر درآمده و کیف های متعددی نیز بر اساس آن ساخته شده است. شبکه لایتنینگ یک پروتکل پرداخت لایه دوم است که به عنوان راه حلی برای مسائل مقیاس پذیری زنجیره بیت کوین (BTC) معرفی شده است. این پروژه در مراحل اولیه خود قرار دارد و با اینکه فناوریِ آن در مرحله ی تولید نسخه بتای خود است، ولی مردم از این پروتکل بر روی شبکه اصلی (main-net) و با منابع مالی واقعی استفاده می‌کنند.

به نظر می رسد دستیابی به این فناوری نیاز به زمان نسبتا زیادی خواهد داشت، و برخی که فراتر از تبلیغات این پروژه را می بینند، با افراد و گروه هایی مواجه می شوند که در تست این لایه ی دوم با مشکلات متعددی رو به رو شده اند.

بیشتر بخوانید: راه اندازی نسخه بتای Lightning Network توسط Stellar Gears

استقرار شبکه Lightning آسان نخواهد بود

اکنون مدتی است که مردم در فضای ارز های رمزنگاری شده چیز هایی در مورد شبکه لایتنینگ (Lightning Network-LN)، کیف های جدید شبکه لایتنینگ، و نیز مکان هایی در اینترنت می شنوند که امکان تست این فناوری با استفاده از شبکه تست (testnet) و شبکه اصلی (main-net) بیت کوین هسته را فراهم می آورد.

درصدی از افراد و کاربران ارز های رمزنگاری شده از این پروتکلِ لایه دوم در شبکه بیت کوین اصلی استفاده کرده اند، زیرا که ۲۳۰۷ گره شبکه لایتنینگ تا امروز تشکیل شده و ۵۰۳۶ کانال باز همچنان وجود دارد. آمار ها نشان می دهد که BTC هایی به ارزش بیش از ۱۴۲۰۰۰ دلار آمریکا در کانال ها قفل شده و یا در حال حاضر در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

سر و صدای بسیار زیادی در مورد استفاده از شبکه لایتنینگ وجود دارد و پست های متعددی به صورت روزانه در این زمینه در شبکه های اجتماعی و انجمن ها منتشر می شود. هرچند، با وجود اینکه به نظر می رسد فعالیت های زیادی در وب سایت گرافیک پیکسلیِ Satoshi’s Place در حال انجام است، مردم با مشکلات فراوانی در استفاده از این پروتکل رو به رو شده اند و بسیاری از مشکلاتِ فاقد راه حل، در شبکه لایتنینگ وجود دارد.

استقرار شبکه Lightning آسان نخواهد بود
Lightning Network ON Satoshi’s Place – June 25, 2018

مشکلات شبکه لایتنینگ در شبکه های اجتماعی

به عنوان نمونه، در یکی از پست های زیرمجموعه Reddit با عنوان r/bitcoin که به نام Lightning Network Submarine Swaps نیز شناخته می شود، تعامل جالبی بین دو کاربر شبکه لایتنینگ (LN) وجود داشته است. یکی از کاربران Reddit با نام Windsok می خواهد مقداری بیت کوین به ارز ۵ دلار را به یکی دیگر از کاربران این شبکه ارسال نماید. Windsok از گیرنده می خواهد که یک گره شبکه لایتنینگ ایجاد کند و صورت حسابی به ارزش ۵ دلار را برای او ارسال نماید.

این گیرنده امیدوار توضیح می دهد:

” دوست عزیزم، یک نکته! تو در نهایت منو مجبور کردی که گره شبکه لایتنینگ رو دانلود و نصب کنم. در حال حاضر من اونو بالا آوردم و داره اجرا میشه و برای اولین بار برخی از منابع مالی در یک کانال قرار گرفته اند، اما افسوس، من تنها یکبار می تونم ۵ دلار از کانالی دریافت کنم که ۵ دلار برای اون هزینه کردم.”

بیشتر بخوانید: نسخه آزمایشی اپلیکیشن دسکتاپ Lightning Network، منتشر شد

پاسخ مشترک به مشکلات LN: خدمات حفاظتی، برج های مراقبت و هاب های متمرکز

مشکلات این دو کاربر LN زمانی بیشتر می شود که صورت حساب کاربر متقاضی دریافت پول منقضی شود. سپس کاربر متقاضی، صورت حسابی با زمان انقضای طولانی تری ایجاد می کند که مسائل دیگری به دنبال دارد. اما یکی از ناظران این مسئله با مشکل دیگری در شبکه مواجه می شود. کاربران شبکه لایتنینگ قبل از اینکه بتوانند پولی را در این شبکه دریافت کنند باید مقداری BTC در این شبکه استفاده کنند.

علاوه بر این، کاربری که تلاش می کرد تا از طریق شبکه LN بیت کوین دریافت کند توضیح می دهد که هرگز این مبلغ را دریافت نکرده است و ممکن است کاربران مجبور باشند از خدمات حفاظتی  (Custodial) برای بهره مندی از مزایای شبکه LN استفاده کنند.

این کاربر توضیح می دهد: “من هرگز نتوانستم این مبلغ را دریافت کنم چرا که گره او نمی توانست مسیری به گره من پیدا کند. شاید بخشی از این مشکل به این علت است که گره من که لپ تاپم قرار دارد معمولاً آفلاین می باشد. من فکر می کنم کاربران لپ تاپ مثل من، برای دریافت انعام و مقادیر کوچک، باید هنگامی که کیف های حفاظتی (custodial) در دسترس هستند یک بار از آنها استفاده کرده و هر زمان موقعیت فراهم بود از این کیف برای یک گره ی خود- میزبان برداشت نماییم.”

پاسخ مشترک به مشکلات LN: خدمات حفاظتی، برج های مراقبت و هاب های متمرکز
An interesting post on trying to receive an LN tip

متاسفانه این کانال بسته است، در زمان دیگری دوباره تلاش کنید!

این اولین باری نیست که افراد در بستر اینترنت از عدم کارکرد درست پروتکل شبکه لایتنینگ شکایت می کنند. هر کسی با یک جست و جوی ساده در گوگل می تواند به مطالعات طولانی در زمینه نگرانی های موجود در مورد توپولوژی شبکه لایتنینگ، مباحث مربوط به هاب های متمرکز، نگهبانان (watchtowers) و مشکلات مربوط به مسیریابی دست یابد.

به عنوان مثال، دانلود هر گره LN یک فرآیند طولانی است که می تواند یک عمل دشوار و خسته کننده برای افراد غیر فنی باشد. از سوی دیگر، استفاده از کیف هایی مانند Eclair با مشکلات ارتباطی همراه است و مردم همیشه دسترسی به کانال هایشان را از دست می دهند چرا که این کانال ها دائماً باز و بسته می شوند.

کیف Eclair
Eclair wallet

بیشتر بخوانید: حریم خصوصی در شبکه Lightning

عدم سازگاری هزینه در شبکه لایتنینگ

کاربران شبکه لایتنینگ که از کلاینت lnd استفاده می کنند در به کارگیری Satoshi’s Place (SP) با مشکل مواجه خواهند شد چرا که کاربران SP از c-lightning استفاده می کنند و مشکلاتی در زمینه ناسازگاری هزینه در بین این دو وجود دارد. گره های شبکه لایتنینگ در مسیریابی با مشکلاتی مواجه اند بنابراین برخی افراد، اتصال به گره های متمرکز تری مانند Yalls یا Acinq را برای مسیریابی بهتر توصیه می کنند. حتی با این روش هم کانال ها معمولاً پس از ۱۰-۱۵ دقیقه و گاهی بلافاصله بسته می شوند.

مشکل مسیریابی در شبکه لایتنینگ
Routing Problems in Lightning Network

بانک ها به عنوان هاب های اصلیِ Lightning Network

مشکلات و مسائلی که پیرامون شبکه لایتنینگ وجود دارند قطعا این سوالات را مطرح می کنند – اگر شبکه دوباره دچار ازدحام شود آیا Lightning Network راه حلی برای آن ارائه خواهد کرد؟ Lightning Network چه زمانی در زمینه مشکل افزایش هزینه های شبکه کمک خواهد کرد؟

برخی افراد شکاک حتی از نقطه نظر فعلی نیز معتقدند پروتکل لایه دوم روشی برای ۱۸ ماه پیش و حتی قبل تر از آن است، و از نظر کاربران غیر فنی به عنوان راه حل اصلی شناخته می شود. حتی بدتر این است که از دید تئوری، Lightning Network می تواند به متمرکز سازی قابل توجهی منجر شود و مشکلاتی در زمینه مقررات شناخت مشتری (KYC)/ مبارزه با پول شویی (AML) ایجاد نماید چرا که بسیاری از بانک ها می توانند در این محیط hub & spoke به هاب های اصلی تبدیل شوند و این درست همان چیزی است که ما سعی داریم از آن اجتناب کنیم.

بیشتر بخوانید: شبکه Lightning و مقیاس پذیری بیت کوین

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & image

https://coiniran.com/?p=22328
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x