ایستگاه خبر

عرضه‌ی نسخه‌ی آزمایشی قراردادهای هوشمند بدون کارمزد در شبکه‌ی آیوتا

آیوتا (IOTA)، که یک رمز ارز متن‌باز و دفترکل توزیع‌شده است، به‌تازگی نسخه‌ی آزمایشی قراردادهای هوشمند خود را عرضه‌ نموده است. کاربران این شبکه هم‌اکنون قادرند تا از تراکنش‌های سریع و در عین‌حال بدون‌ کارمزد آیوتا برای اجرای قراردادهای هوشمند خود استفاده کنند.

اجرای قراردادهای هوشمند در آیوتا

نسخه‌ی آزمایشی این شبکه از یک ماشین مجازی اتریوم (EVM) تشکیل یافته که توکن‌های ERC-20 را با پلتفرم IOTA سازگار می‌سازد. این بروزرسانی همچنین امکان نگارش قرارداد‌های هوشمند با زبان برنامه‌نویسی بومی اتریوم یعنی Solidity و ارتباط آن را با زبان بومی آیوتا یعنی Tangle فراهم می‌کند.

پس از این بروزرسانی، امکان به‌اشتراک‌گذاری کامل شبکه نیز مهیا می‌گردد و سازگاری بسیار بالایی از طریق ادغام قراردادهای هوشمند با توکن‌های بومی رخ خواهد داد. از آنجایی که کارمزد اجرای اکثر قراردادهای هوشمند توسط سازندگان آنها تعیین می‌گردد، رقابت بین بلاک‌چین‌های گوناگون نهایتا به کاهش نرخ کارمزدها می‌انجامد.

باآنکه برخی از کارشناسان معتقدند IOTA درمقایسه با سایر پلتفرم‌ها کمی دیر اقدام به استفاده از قراردادهای هوشمند کرده است، Dominik Schiener، مدیرعامل این شبکه، دیدگاه متفاوتی در این خصوص دارد.

وی مدعی شد که بنیاد غیرانتفاعی آیوتا پس از بررسی‌های طولانی موفق به توسعه‌ی یک راهکار قرارداد هوشمند شده است که فاقد ضعف‌های بلاک‌چین‌های رقیب می‌باشد. برای مثال آیوتا محدودیت‌های مقیاس‌پذیری اجرای قراردادهای هوشمند بلاک‌چین کاردانو را پیش‌رو ندارد.

بازگشت آیوتا

IOTA هدف خود را در عرضه‌ی اولیه‌ی سکه‌ (ICO) سال ۲۰۱۷ تسهیل عملکرد «اینترنت اشیا یا IoT» معرفی نمود، به‌بیان دیگر IoT به اشیاء و تجهیزات محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و توسط اپلیکیشن‌‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت قابل کنترل و مدیریت هستند، اشاره دارد. با این‌وجود با کاهش علاقه‌ی کاربران به این توکن در طول سال ۲۰۱۸، کاربرد آن نیز به‌تدریج ازبین رفت.

Schiener در اوایل سال جاری اظهار داشت که سعی در احیای مجدد این پروژه با یک بروزرسانی جامع دارد. درحال حاضر قیمت IOTA برای رسیدن به جایگاه شکوهمند پیشین مسیری طولانی‌ای در پیش‌رو دارد. با این‌حال تصمیم کمیسیون مالی اروپا برای استفاده از این پروژه در زیرساخت‌های بلاک‌چینی را می‌توان نویدبخش خبرهای خوبی در مسیر رشد و توسعه‌ی IOTA دانست.

پیشنهاد مطالعه: IOTA چیست؟ دلیل افزایش قیمت و نحوه خرید IOTA

Source

https://coiniran.com/?p=48033
دکمه بازگشت به بالا