ایستگاه خبر

تیم کالیبرای فیسبوک از معرفی یک پروتکل حسابرسی توزیع‌شده‌ی جدید خبر داد

تیم پژوهشی کالیبرا در فیسبوک به تازگی طی ارائه‌ای در سومین کارسوق ZKProof اقدام به معرفی پروتکل DAPOL کرده است. آن‌طور که پیداست این پروتکل با هدف بهبود رویه‌های حسابرسی توزیع‌شده‌ی کنونی طراحی شده است.

این تیم پژوهشی که سرپرستی آن را کنستانتینوس کالکیاس بر عهده دارد، ادعا می‌کند که پروتکل یاد شده با معرفی بهینه‌سازی‌های افزوده و محرمانگی ارتقایافته قادر است روش‌های کنونی حسابرسی را بهبود ببخشد. این پروتکل به نهادها این امکان را می‌دهد که دیون خود را تحت یک حسابرسی توزیع شده انجام دهند. این پروتکل در هر موقعیتی که یک سازمان، انگیزه‌ای برای بیش‌نمایی دیون خود ندارد، به کار می‌آید.

برای مثال، یک صرافی رمزارزی می‌تواند از این پروتکل استفاده کند و این امکان را در اختیار جامعه کاربری خود قرار دهد تا بتوانند دیون و بدهی‌های آن را حسابرسی کنند. علاوه بر این، می‌توان از این پروتکل برای موارد رای‌گیری منفی نیز استفاده کرد؛ مواردی که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان از گزارش‌دهی در مورد بازخوردهای منفی آنلاین یا محتوای توهین‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی یاد کرد.

بنابر ادعای این تیم پژوهشی، روش‌های بدیع آن‌ها مزیت‌های قابل توجهی در مقایسه با تکنیک‌های حسابرسی سنتی و دیگر روش‌های غیرمتمرکز کنونی دارد. زمانی که یک نهاد یا سازمان توسط یک حسابرس شخص ثالث مورد بررسی قرار می‌گیرد، نوعا روی تعداد انگشت‌شماری از حساب‌های کلان تمرکز و از حسابرسی حساب‌های خردتر غفلت می‌شود.

علاوه بر این، یکی دیگر از مزیت‌های پروتکل DAPOL نسبت به روش‌های حسابرسی توزیع‌شده‌ی کنونی، محرمانگی ارتقایافته است.

تیم کالیبرا اظهار امیدواری کرده است که بتواند در آینده‌ای نزدیک کدهای پروتکل DAPOL را به صورت متن‌باز منتشر کند. آن‌ها هم‌اکنون در حال دریافت بازخورد از اعضای انجمن‌های رمزنگاری هستند. گفتنی است دسترسی به این کد برای همگان میسر خواهد بود تا هر کس بتواند قدمی در راستای پیشبرد آن بردارد.

Source

https://coiniran.com/?p=38605
دکمه بازگشت به بالا