ایستگاه خبر

اشکال فنی شبکه اتریوم به خیر گذشت اما برخی ریسک‌های بالقوه بلاک چین را یادآوری کرد

اشکال فنی شبکه اتریوم به تازگی موجب بروز یک انشعاب در پرکاربردترین بلاک چین کنونی شد و ریسک ایجاد توکن‌های ETH جعلی را به همراه آورد.

شبکه اتریوم که به خاطر خدمات دیفای و پلتفرم‌های متنوع توکن غیر قابل تعویض (NFT) مشهور است، به دلیل وجود برخی نرم‌افزارهای قدیمی با یک انشعاب در شبکه خود مواجه شد. به هر حال کاربران با استفاده از به‌روزرسانی فوری یک برنامه اصلی، میزان احتمال آسیب را حداقل کردند تا این که انشعاب منحرف از بین رود.

جوزف لوبین، بنیان‌گذار شرکت Consensys و یکی از هم‌بنیان‌گذاران شبکه اتریوم در این باره گفت:

“انشعاب زنجیره یک آسیب‌پذیری جزیی را ایجاد می‌کرد، یک احتمال بالاتر برای بروز یک حمله دوبار خرج کردن و یا خروج پول از سیستم پیش از آن که به صورت طبیعی توسط پروتکل اصلاح شود.”

وی در یک ایمیل در روز یک‌شنبه اظهار کرد که تلاش‌هایی نیز برای سو استفاده از این اشکال سیستمی صورت گرفته اما با مشارکت به موقع افراد در به‌روز رسانی لازم، مشکل به سرعت برطرف شد.

یادآوری آسیب‌پذیری‌ها

این اپیزود دوباره برخی از ضعف‌های بالقوه در سیستم رمز ارز را به ما یادآوری کرد:

در همین ماه بود که پروتکل PolyNetwork قربانی یک حمله هکری ۶۱۰ میلیون دلاری شد. یک سرقت که به احتمال زیاد به لحاظ ارزش دارایی‌ها، بزرگ‌ترین سرقت رمز ارز در طول تاریخ صنعت دیفای بوده است. البته در ادامه اعلام شد که تمامی وجوه بازگردانی شده‌اند. همچنین صرافی رمز ارز ژاپنی Liquid دچار یک حمله امنیتی شد که مبلغ تخمینی ۹۰ میلیون دلار در آن سرقت شده است. از حمله ۵۱ درصدی اخیر شبکه BSV نیز نباید به سادگی گذشت!

پیشنهاد مطالعه: حمله ۵۱ درصد در بلاک چین چیست؟ (۵۱% Attack) + ویدیو

به گزارش The Block در روز جمعه، بیش از نیمی از گره‌های فعال شبکه در لحظه‌ای با وجود باگ در شبکه در حال فعالیت بوده‌اند. آن‌ها همچنین یک آدرس را شناسایی کردند در تلاش برای سو استفاده از این مشکل بوده است. چندین استخر از جمله استخر بایننس، در حال استخراج بر روی نسخه اشتباه شبکه بوده‌اند.

کنستانتین ریچِر، بنیان‌گذار شرکت Blockdaemon چنین گفت:

“این اتفاق نشان می‌دهد که وقتی می‌گوییم بلاک چین عمومی رفتاری غیرخطی دارد، در واقع چه معنایی دارد. این شبکه‌ها توسط یک جامعه متن‌ باز اداره و اجرا می‌شوند که نیاز است در تئوری و در عمل، اکثریت- محور باقی بمانند تا از عملکرد بدون نقص زنجیره مطمئن باشیم. از آن جایی که در آن موجودیت متمرکزی وجود ندارد، اتفاقاتی این چنینی محتمل بوده و این بهای غیرمتمرکز بودن است.”

Source

https://coiniran.com/?p=47278
دکمه بازگشت به بالا