ایستگاه خبر

اپتیمیسم راه‌حل مقیاس‌گذاری اتریوم را تا جولای به تعویق انداخت

اپتیمیسم (Optimism) فعال‌سازی عمومی راه‌حل مقیاس‌گذاری لایه‌ی ۲ اتریوم در شبکه‌ی اصلی خود را به تعویق انداخته است.

قرار بود شبکه‌ی اصلی این هفته راه‌اندازی شود، اما فعلاً به ماه جولای موکول شده است. اپتیمیسم گفته است زمان جدیدی که اعلام شده فقط یک تخمین تقریبی است، و برای راه‌اندازی عمومی شبکه‌ی اصلی به تلاش مشترک جامعه اتریوم نیاز است.

«فعال کردن شبکه‌ی اصلی برای عموم مردم کاری نیست که بتوانیم به تنهایی انجام دهیم. این موضوع به تلاش مشترکی بین ما، سایر پروژه‌ها و ارائه‌دهندگان زیرساخت‌های اصلی مانند اوراکل، کیف پول، نودها و کاوشگران نیاز دارد.»

بنابراین هنگامی که اکوسیستم آماده باشد و ثبات کافی وجود داشته باشد، اپتیمیسم شبکه‌ی اصلی خود را برای عموم راه‌اندازی خواهد کرد.

اپتیمیسم از ژوئن ۲۰۱۹ در حال ساخت یک راه‌حل مقیاس‌گذاری مبتنی بر Optimistic Rollup است. هدف این راه‌حل افزایش توان اتریوم (تعداد تراکنش‌های پردازش‌شده در ثانیه) و کاهش هزینه‌های گس آن است.

در اوایل سال جاری، اپتیمیسم راه‌حل خود—ماشین مجازی اپتیمیسم (OVM)—را با صرافی غیرمتمرکز Synthetix راه‌اندازی کرد. صرافی Synthetix این راه‌حل را در چهار مرحله در پلتفرمم خود ادغام می‌کند تا ریسک‌های ناشی از آن را به حداقل برساند.

اپتیمیسم گفت: کاربران Synthetix پیشاپیش از صرفه‌جویی در سرعت و هزینه بهره‌مند شده‌اند. طبق گزارشات، حدود ۱۰ میلیون دلار در هزینه‌های بیش از ۱۰۰۰۰۰ معامله صرفه‌جویی شده است.

یکی دیگر از پروتکل‌های اصلی غیرمتمرکز که با Optimism سازگار می‌شود یونی‌سوآپ (Uniswap) است. در اوایل این هفته، یونی‌سوآپ اعلام کرد شبکه‌ی اصلی لایه‌ی اول اتریوم را در ۵ مه در ورژن سوم خود راه‌اندازی خواهد کرد و لایه‌ی دوم در اپتیمیسم اندکی بعد فعال خواهد شد.

اپتیمیسم که قبلاً با نام گروه پلاسما شناخته می‌شد، از پیشگامان Rollupها است. Rollupها امکان جمع کردن معاملات در یک معامله واحد را فراهم می‌کنند. با جمع آوری اطلاعات، معامله در بلاکچین اصلی اتریوم دریافت می‌شود، اما روی یک راه‌حل لایه ۲ اجرا می‌شود و داده‌های اجراشده مجدداً به اتریوم ارسال می‌شوند. از آنجا که محاسبه خارج از زنجیره انجام می‌شود، بار شبکه‌ی اتریوم با حفظ امنیت کاهش می‌یابد.

نوع دیگری از Rollupها محصولات ZK-Rollups است. Optimistic Rollups و ZK-Rollups موافقان و مخالفان خود را دارند، اما تفاوت اصلی‌شان در این است که اولی از اثبات کلاهبرداری و دومی از اثبات اعتبار استفاده می‌کند. بنابراین، با استفاده از Optimistic Rollups، یک معامله می‌تواند. به چالش کشیده شود، اما با ZK-Rollups اینگونه نیست.

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم اخیراً گفته است Rollupها راه حل قدرتمندی برای مقیاس گذاری اتریوم در آینده کوتاه‌مدت و میان‌مدت (و احتمالاً بلند مدت)خواهد بود. وی اضافه کرده است این فناوری هنوز در مراحل اولیه‌ی خود است و در سال های آینده باید بیشتر بر روی آن‌ها کار شود.

StarkWare و Hermez دو پروژه‌ای هستند که راه‌حل‌های مقیاس‌گذاری مبتنی بر ZK-Rollup ساخته‌اند. مشتریان StarkWare شامل dYdX و DeversiFi و مشتریان Hermez شامل تتر و دیگران هستند.

 

Source

https://coiniran.com/?p=44813
دکمه بازگشت به بالا