ایستگاه خبر

وعده کاهش ۱۰۰ برابری هزینه‌های گس در لایه دوم اتریوم

starkNet، یک راه‌حل لایه دوم اتریوم با استفاده از Zero-Knowledge Rollups قرار است در ماه نوامبر راه اندازی شود و از کاهش آزمایشی ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابری هزینه گاز را برای کاربران نهایی شبکه خود خبر می‌دهد.

StarkNet می‌خواهد Ethereum را مقیاس‌پذیر کند

رقابت برای راه حل های مقیاس بندی اتریوم داغ می‌شود.

شرکت StarkWare، توسعه دهنده StarkNet، برنامه‌هایی را برای راه‌اندازی بر روی شبکه اصلی اتریوم اعلام کرده است که حداکثر تا نوامبر انجام می‌شود. هدف StarkNet افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم، کاهش ازدحام در شبکه و کاهش هزینه گاز برای معاملات است.

StarkNet در حال حاضر برای کمک به مقیاس‌پذیری معاملات در چندین برنامهEthereum ، از جمله قرارداد دائمی در dYdX، معاملات لحظه ای و پرداخت درDeversiFi ، و NFT در Immutable X و Sorare استفاده می‌شود.

StarkWare  گفته که هزینه های گاز هنگام استفاده در حالت Validium خارج از زنجیره صورت گرفته و صرفه جویی قابل ملاحظه گاز برای استانداردZero-Knowledge Rolps ، ۱۰۰ تا ۲۰۰ بار کاهش یافته است.

هنگامی‌که StarkNet Alpha روی شبکه اصلی اتریوم اجرایی شود، در ابتدا تنها از استقرار قرارداد هوشمند مجاز پشتیبانی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز همانطور که باید کار می‌کند. به محض اطمینان توسعه دهندگان از صحت شبکه آزمایشی، ویژگی‌های پیچیده‌تری بعداً اضافه می‌شود.

در مقایسه با سایر راه حل‌های مقیاس‌بندی اتریوم مانند Optimism وArbitrum، که از Rollups Optimistic استفاده می‌کنند، StarkNet  از نوع تخصصی جمع‌آوری دانش صفر (ZK) به نام STARKs استفاده می‌کند.

STARKs، معاملات را می توان بدون نیاز به راه اندازی قابل اعتماد مانند مراسم چند حزبی تسویه کرد. این امنیت و عدم تمرکز لایه ۱ را حفظ می کند در حالی که امکان تعاملات بدون اجازه را فراهم می کند. نتیجه معاملات ارزان و مقیاس پذیر است که امنیت و عدم تمرکز اتریوم را به خطر نمی اندازد.

بزرگترین مزیت رولپ‌های به اصطلاح دانش صفر این است که امکان برداشت سریعتر از رولپس خوش بینانه را دارند.

ZK-Rollups اصطلاحا به دوره چالش نیاز ندارد، زیرا مدارک معتبر قبلاً تأیید شده است. در مقابل، انتقال کاربران از Optimistic Rollups  به شبکه اصلی اتریوم تا یک هفته طول می‌کشد.

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، مکرراً برای پذیرفتن رولپ برای مقیاس‌پذیری اتریوم تلاش کرده است. در مصاحبه ای در پادکست Lex Friedman در ماه ژوئن، بوترین پیش‌بینی کرد که در حالی که Optimistic Rollups در کوتاه مدت نقش مثبتی برای شبکه اتریوم ایفا کند، ZK-Rollups  بیشترین فعالیت شبکه را در آینده در بلند مدت در اتریوم خواهد داشت.

 

پیشنهاد مطالعه: هزینه گس اتریوم: یک توضیح ساده

 

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=47825
دکمه بازگشت به بالا