ایستگاه خبر

اتریوم با کنار زدن بیتکوین، حالا پر کاربردترین بلاکچین است

ظهور صنعت DeFi و تقاضای زیاد برای کوین‌های پایدار موجب شده است که اتریوم پر کاربردترین بلاکچین به حساب آید. البته این استفاده بیشتر موجب افزایش هزینه تراکنش اتریوم شده است.

در ماه گذشته، قیمت بیتکوین در یک محدوده باریک نوسان می‌کرده و حجم معاملات روزانه آن هموار و یکنواخت بوده است. از طرف دیگر در همین زمان چندین توکن بر بستر اتریوم و به ویژه توکن‌‌های مالی غیرمتمرکز در صدر جدول قیمت‌‌ها بوده‌اند.

داده‌های جدید از Messari نشان می‌دهند که اکنون شبکه اتریوم به عنوان شبکه‌ای عمل می‌کند که بیشترین مقدار ارزش را به صورت روزانه تسویه می‌کند و از این لحاظ بر بیتکوین فائق گشته است. این یعنی ارزش دلاری تراکنش‌های اتریوم و توکن‌های بر بستر اتریوم، از ارزش همین مقدار برای بیتکوین بیشتر است.

ادامه رشد نمایی کوین‌ پایدار

تراکنش‌های کوین‌‌های پایدار توضیح دهنده بخش عمده‌ای از این افزایش حجم تراکنش‌ها در شبکه اتریوم هستند. این کوین‌ها در طی ۲۰۲۰ در تراکنش‌هایی در مجموع با ارزش ۵۰۸ میلیارد دلار پرداخت شده‌اند که تقریبا دو برابر ۲۵۳ میلیارد دلار پرداخت شده در سال ۲۰۱۹ است. در این بین، تتر (USDT)، اصلی ترین عامل این حجم تراکنش است و بنا بر تحلیل‌های Messari، به تنهایی می‌تواند با پیشی گرفتن از بیتکوین، بیشترین میزان تراکنش را به خود اختصاص دهد.

در حالی که تتر در ابتدا بر بلاکچین بیتکوین صادر شده بود، اکنون تنها ۱۳.۲ درصد عرضه آن بر بلاکچین بیتکوین قرار دارد و شبکه اتریوم، ۵۹.۸ درصد آن را نگه‌داری می‌‌کند. هزینه گاس در شبکه اتریوم بیشتر از همه به وسیله این کوین پایدار پرداخت می‌شود. با رهبری تتر، کل ارزش بازاری کوین‌‌های پایدار فقط در ۳ ماهه اول ۲۰۲۰ از ۲.۴ میلیارد دلار به ۸ میلیارد رسید و در ۳ ماهه دوم ۳.۸ میلیارد دلار دیگر به آن اضافه شد. در حال حاضر از این ۱۱.۸ میلیارد دلار، ۹.۱۸ میلیارد دلار متعلق به تتر است.

DeFi عامل اصلی رشد تقاضای کوین پایدار و تراکنش‌ها بر بستر اتریوم

در حالی که رایج ترین استفاده کوین پایدار، تسویه حساب‌های درون صرافی است، صنعت DeFi نیز یکی از عوامل مهم در این فعالیت فزاینده در شبکه اتریوم است. کوین پایدار به علت اتصال به ارز‌های رایج، کاربرد زیادی در پروتوکل‌های وام دهی DeFi دارد. با رشد روز افزون صنعت مالی غیرمتمرکز و افزایش استفاده از کوین‌های پایدار برای پرداخت و تراکنش بر بستر شبکه اتریوم، این سوال پیش می‌آید که آیا به لحاظ تراکم و مقیاس‌پذیری می‌تواند از این رشد پشتیبانی کند؟

از طرف دیگر گزارش وضعیت شبکه که امروز توسط Coinmetrics، منتشر شده است، نشان می‌دهد که این رشد تقاضا برای محصولات DeFi، هزینه تراکنش اتریوم را افزایش داده است. بنا بر داده‌های Coinmetrics، هزینه تراکنش متوسط ۰.۴ دلار است که این بیشترین مقدار از اواسط ۲۰۱۸ است. این هزینه‌های تراکنش بالا، ضمنا اشاره می‌کند که این شبکه هنوز برای اداره این حجم از فعالیت مهیا نشده است و محدوده‌ی شبکه نیاز به توسعه دارد.

https://coiniran.com/?p=40222
دکمه بازگشت به بالا