ایستگاه خبر

تاثیر مکانیسم اثبات سهام بر استخراج‌گران اتریوم

به‌نظر می‌رسد سرانجام مراحل بروزرسانی بلاک‌چین Ethereum 2.0 به پایان خود نزدیک شده باشد و این امر موضوع بحث مهمی پیرامون تاثیر تغییر مکانیسم اجماع به اثبات سهام در بین استخراج‌گران اتریوم بدل گشته است. این بروزرسانی مترادف با حرکت اتریوم از پروتکل قدیمی و فعلی اثبات کار (PoW) به سوی پروتکل اثبات سهام (PoS) خواهد بود. توسعه و مطالعه‌ی بلاک‌چین اتریوم ۲.۰ حدود ۶ سال است که در جریان است. بلاک‌چین یک طرفه‌ی اتریوم ۱.۰ در آینده‌ی نزدیک توسط نوع دوم خود جایگزین شده و تراکنش‌های همزمان آن افزایش خواهد یافت.

مکانیسم اثبات سهام به‌مرور فرآیند استخراج اتریوم را منحل خواهد نمود. برخی از فعالان حاضر در جامعه‌ی اتریوم از استخراج‌گران خواهش نموده‌‌اند که تا پایان سال جاری استخراج این رمز ارز را متوقف نمایند. کالین وو (Colin Wu)، روزنامه‌نگار چینی، در این زمینه می‌گوید:

«مشورت ما با برخی از استخراج‌گران اتریوم در چین مشخص نمود که آنها معتقدند توقف این فرآیند (اثبات کار) تا پایان امسال ممکن نخواهد بود. تیم توسعه‌دهنده‌ی اتریوم سعی دارند بلاک‌چین اتریوم ۲.۰ را پیش از اتمام بازار گاوی حاضر عرضه نمایند که ظاهرا امری غیر ممکن است.» وی در ادامه گفت: «به اعتقاد برخی از مردم چین پروژه‌ی اتریوم ۲.۰ هرگز به نتیجه نخواهد رسید.»

 

تاثیر مکانیسم اثبات سهام بر استخراج‌گران اتریوم

اثبات سهام یا اثبات کار؟

عرضه‌ی فاز دوم بلاک‌چین اتریوم مدتی است که به تعویق افتاده است. ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، در آگوست سال پیش در این رابطه گفت:

«لازم می‌دانم بگویم پیچیدگی‌های اجرایی بلاک‌چین اتریوم ۲.۰ بسیار دشوارتر از تصورات من بوده است. من قاطعانه متعقدم هیچگونه مشکل بنیادینی در این پرو‌ژه وجود نداشته و اتمام آن وابسته به زمان است، لازم به ذکر است که به‌تازگی پیشرفت‌های نسبتا چشمگیری در این زمینه حاصل شده است.»

تغییر مکانیسم اجماع از اثبات کار به اثبات سهام تاثیرات زیست‌محیطی قابل توجهی داشته و مصرف انرژی را بهینه می‌نماید. جامعه‌ی استخراج‌گران پس از درک پیامدهای تفکیک یا هارد فورک بلاک‌چین اتریوم باز هم حاضر به توقف فرآیند استخراج نیستند. زیرا هیچ‌یک از آنان راضی به تسلیم سود کلان اثبات کار در ازای سهم سود اندک مکانیسم اثبات سهام نخواهند بود.

مهاجرت به بلاک‌چین اتریوم ۲.۰ هزینه‌ی حملات شبکه را نیز گران‌تر خواهد نمود. لازم به ذکر است که پروتکل اثبات سهام تاکنون در مقیاس‌های عظیم تست نشده است، اگر این اتفاق رخ دهد اتریوم به بزرگترین رمز ارزی بدل خواهد گشت که به مکانیسم اجماع اثبات سهام تغییر ماهیت داده است.

پیشنهاد مطالعه: ۱۰ نکته که در مورد کریپتو پانک ها (Cryptopunks) نمی‌دانستید!

Source

https://coiniran.com/?p=45448
دکمه بازگشت به بالا