ایستگاه خبر

تاریخ به‌روزرسانی Deneb اتریوم چه زمانی‌ست، و با چه ویژگی‌هایی همراه است؟

پس از به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز شپلا (Shapella) در ۱۲ آوریل، توسعه‌دهندگان اتریوم خود را برای به‌روزرسانی بعدی اتریوم، Deneb یا Cancun-Deneb آماده می‌کنند.

این به‌روزرسانی تغییرات جدیدی را در لایه اجرا (EL) و لایه اجماع (CL) اعمال خواهد کرد. «Cancun» لایه اجرا و  «Deneb» لایه اجماع است. لایه اجماع الگوریتم اجماع اثبات سهام را پیاده‌سازی می‌کند، در حالی که لایه اجرا، تراکنش‌ها را انجام می‌دهد و وضعیت موجود در هدر بلوک را تأیید می‌کند.

مهم‌ترین تغییری که در به‌روزرسانی Cancun-Deneb اتریوم مورد انتظار است، طرح بهبود اتریوم (EIP) 4844 است که به عنوان پرتو-دانک‌شاردینگ (proto-danksharding) نیز شناخته می‌شود و هدف آن افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم است.

بلاب‌هایی که توسط مجموعه‌های لایه-۲ برای کاهش هزینه استفاده می‌شوند، نوع تراکنش جدیدی هستند که با EIP 4844 معرفی خواهند شد. این هفته، توسعه‌دهندگان درباره پیشرفت طرح‌های بهبود اتریوم (EIP) که در ارتقای Deneb گنجانده می‌شود، بحث کردند. مذاکرات مربوط به طرح‌های EIP 4788 و  EIP 6987  و ملاحظات SSZ برای EIP 4844 است که در به‌روزرسانی Deneb گنجانده می شود.

دیروز، تیم‌های کلاینت اتریوم برای تماس ACDC شماره ۱۰۸ گرد هم آمدند. آن‌ها در مورد آماده‌سازی EIP 4788 و EIP 6987 برای گنجاندن در Deneb، ملاحظات SSZ برای EIP 4844، متنوع کردن وابستگی‌های کلاینت رله MEV از طریق PR 317 و موارد دیگر صحبت کردند.

— کریستین کیم (@christine_dkim) 5 مه ۲۰۲۳

در این جلسه، توسعه‌دهندگان بر سر طرح EIP 4788، «نمایش ریشه‌های زنجیره‌ای بیکن در EVM»  و گنجاندن آن در به‌ روزرسانی Deneb به توافق رسیدند. EIP 4788 وضعیت لایه اجماع در لایه اجرایی را برای تأیید بی‌نیاز از اعتماد قراردادهای هوشمند فعال می‌کند.

دنی رایان، محقق بنیاد اتریوم، گفت که تیم‌های کلاینت لایه اجماع تغییرات کد را برای راه‌اندازی EIP 4788 در Deneb به آزمایش خواهند گذاشت. طرح EIP 6987، نیز کاندیدای احتمالی برای گنجاندن در به‌ روزرسانی Deneb بود، و تغییرات کد مرتبط با آن به زودی برای آزمایش به مشخصات Deneb اضافه خواهد شد.

کریستین کیم در پاسخ به سؤالی درباره زمان احتمالی به‌روزرسانی Deneb می‌گوید:

تخمین تقریبی یکی از توسعه‌دهندگان سه‌ماهه سوم سال جاری بوده است، اما تا زمانی که دامنه Deneb نهایی نشود، تخمین زدن آن دشوار خواهد بود.

 

پیشنهاد مطالعه: ماشین مجازی اتریوم یا EVM چیست؟

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=62298
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x