ایستگاه خبر

EOS : آینده ساز تکنولوژی بلاکچین (Blockchain) یا محکوم به فنا؟

در حالی که شبکه اصلی EOS کمتر از یک هفته عمر دارد ولی این بلاکچین شگفت انگیز با مسائل و چالش های متعددی در محدوده مسائل جزئی تا حیاتی رو به رو است.

به گزارش کوین ایران به نقل از بیت کوین نیوز، شبکه اصلی EOS کمتر از یک هفته عمر دارد ولی این بلاکچین شگفت انگیز با مسائل متعددی در محدوده مسائل جزئی تا حیاتی رو به رو است. مشکلات کوتاه مدتی که برای همه بلاکچین ها قابل پیش بینی است برای این پروژه نیز قابل انتظار بود. اما بروز این مشکلات به همراه یک سری از ناهنجاری های دیگر موجب شده است که منتقدان حمله کنند و توسعه دهندگان در حالت دفاعی قرار بگیرند.

EOS آینده ساز بلاکچین است یا مانند بسیاری از پروژه های دیگر محکوم به فنا؟

هیچ روز خسته کننده ای در سرزمین EOS وجود ندارد!

درام ادامه دار EOS برای نمایش متقاعد کننده در هفته های اخیر ساخته شده است. این سطح از تبلیغات و بودجه سرمایه گذاری شده در این پروژه به معنای راه اندازی نمونه اولیه نرم افزاری است که از نظر تئوری هرگز امکان پذیر نبود. به نظر می رسد Satoshi به دور از هر گونه هیاهو و توجهات جهانی به تنهایی بیت کوین را راه اندازی کرده است. در طرف مقابل، این پروژه در طول یک سال با بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری، در شور و اشتیاق نیمی از جامعه رمزارز ها و هراس نیمی دیگر از این جامعه، راه اندازی شده است.

تازه ترین مشکل پیش آمده، باگی است که مانع از تولید بلاک در آخر هفته گذشته شد. این باگ منجر به برقراری تماس تلفنی اضطراری مابین Block.one، توسعه دهندگان و ۲۱ تولید کننده بلاک شد که وظیفه اجرای شبکه را بر عهده داشته اند. به نظر می رسد علت این مشکل بروز خطا در آخرین نسخه منتشر شده این بلاکچین باشد و EOS باید نسخه قبلی کد خود را بازیابی نماید. چنین مشکلی این مسئله را مطرح می کند که چه میزان تست بر روی کد جدید انجام می شود. به نظر می رسد Block.one این به روز رسانی های تست نشده یا کم تست شده را ارائه کرده است؛ بنابراین باید این مشکلات را همزمان با بروز آن ها در شبکه اصلی حل و فصل نمایند.

امکانات، باگ ها و ناهنجاری ها

متاسفانه وجود باگ در راه اندازی یک بلاکچین جدید غیر قابل اجتناب است و حتی بیت کوین و اتریوم نیز در روز های اولیه راه اندازی با مشکلات مختص خود رو به رو بوده اند. اما جنبه های ناراحت کننده ای از EOS وجود دارد که ریشه در مرحله طراحی آن دارند و توضیح وجود این مشکلات کاری سخت تر است. به عنوان مثال، برای اجرای برنامه های کاربردی توزیع شده EOS باید تعداد بسیار بالایی از توکن ها توسط توسعه دهندگان مرتب سازی شوند.

مقدار قابل پرداخت بر اساس مقدار منابع شبکه مورد نیاز برنامه های کاربردی توزیع شده (dapp) متغیر است. به نظر می رسد اگر برنامه Crypto Kitties در اوج محبوبیت برنامه های کاربردی توزیع شده بر روی EOS در حال اجرا بود مقدار توکن های مورد نیاز برای اجرای آن به طور غیر منتظره ای به میلیون ها دلار می رسید.

مشکلات ناتمام EOS

مشکل بعدی، پیچیدگی بسیار بالای ایجاد کیف های نگهداری EOS است. ایجاد یک حساب کاربری نیازمند دریافت کمک از دارندگان حساب های کاربری موجود است. ورود تازه واردان به این اکوسیستم بدون کمک کاربران فعلی غیر ممکن است. برنامه های کاربردی توزیع شده EOS باید ایجاد حساب کاربری را آسان تر کنند اما تا آن زمان، بلاکچین عمومی EOS همانند یک سیستم بسته عمل می کند و مشارکت کنندگان نیازمند پشتیبانی دارندگان EOS برای برخورداری از شانس ورود به اکوسیستم هستند.

همچنین دستیابی به حد نصاب ۱۵ درصد از آرا برای راه اندازی شبکه نیز می تواند مانعی بر سر راه پیشرفت به سمت یک توافق مشترک باشد. دارندگان توکن برای رأی گیری باید از فرآیندی استفاده کنند که نیازمند وارد کردن کلید خصوصی است. بیشتر دارندگان توکن با توجه به خطر فریب برنامه های کاربردی توزیع شده جعلی EOS تمایلی به مشارکت در رأی گیری از خود نشان نمی دهند و این موضوع مدت زمان مورد نیاز برای دستیابی به حد نصاب ۱۵ درصد را بسیار طولانی می کند.

ناکامی اعجاب EOS در تحریک علایق بازار

ناکامی اعجاب EOS در تحریک علایق بازار

علی رغم تمام مشکلات دراماتیک، مسائل ناگهانی و چیز های شگفت انگیزی که پیرامون EOS وجود دارد، بازار نیز در مقابل بلاکچین Dan Larimer سرسختی نشان می دهد. با وجود اینکه افراد زیادی در این پروژه سرمایه گذاری کرده اند، جامعه، بدون توجه به هر چیزی که اتفاق می افتد یا اثرات منفی که ترس، عدم قطعیت و شکی موجود ایجاد می کنند به دنبال موفقیت آن است. قبل از راه اندازی اولیه EOS باگ بزرگی در آن کشف شد که نشان دهنده توسعه شتاب زده این پروژه بود و منجر به کشف مشکلات دیگری نیز گشت. با این وجود، بازار بی تفاوت از کنار مشکلات پیش آمده عبور کرد.

آینده در چه مسیری پیش خواهد رفت؟

شور و اشتیاق به EOS می تواند تا حدودی به نیاز به یک بلاکچین سریع و مقیاس پذیر نسبت داده شود. حتی حامیان سر سخت و تندرو شبکه هم این موضوع را قبول خواهند کرد که این پلتفرم کامل نیست؛ ولی با توجه به گزینه های جایگزین موجود [تعداد انگشت شماری از بلاکچین های تست نشده و غیر قابل استفاده در بستر اتریوم] به نظر می رسد حق انتخاب زیادی وجود ندارد و باید امیدوار بود که Block.one بر مشکلات غلبه کند.

با هر مشکلی که پشت سر گذاشته می شود تیپ های طرفدار و ضد EOS در موقعیت های خود محکم تر می شوند. هیچ بلاکچین دیگری در طول تاریخ ارز های رمزنگاری شده قطبیت این چنینی را تجربه نکرده است. با تمام این تفاسیر، هر آنچه که آینده برای EOS کنار گذاشته است، قطعا خسته کننده نخواهد بود.

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source

https://coiniran.com/?p=22054
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x