ایستگاه خبر

آیا اتریوم در سکوت در حال خلاص شدن از دست پلاسما است؟

هفت ژانویه موسسه تحقیقاتی Dragonfly اعلام کرد که پلاسما Plasma مرده است. این موسسه با اشاره به شور شوق اولیه جامعه اتریوم به پلاسما از همگرایی جامعه در عبور از پلاسما خبر داده است. انتشار این خبر در تناقض کامل با گزارش اخیر گروه پلاسما بود که اعلام کرده بودند که فناوری آنها در حال تبدیل شدن به محصول است.

به گزارش کوین تلگراف، جزئیات مربوط به پلاسما اولین بار در آگوست ۲۰۱۷ منتشر شد. پلاسما به عنوان شبکه ای از زنجیره‌های جانبی SideChain متصل به بلاک‌چین اتریوم معرفی شده است.  پلاسما در پاسخ به مشکل مقیاس‌پذیری ایجاد شد و  قرار بود با بارگذاری بخشی از اطلاعات تراکنش‌ها در زنجیره‌های جانبی مقیاس پذیری اتریوم را افزایش دهد.

 اصلی‌ترین مشکل زنجیره‌های جانبی نیاز به اعتماد به اوپراتورهای آنهاست. پلاسما قرار بود امنیت ارزهای افراد را زمانی که بسیاری از این زنجیره‌های جانبی رفتار خوبی نداشته باشند ( سعی در تقلب و ثبت اطلاعات جعلی داشته باشند) تامین کند.

در این شیوه کاربران می بایست به طور مستمر زنجیره‌های جانبی را تایید کنند. کاری که از لحاظ محاسباتی هزینه بر است. زمانی که به دلیل مسائل امنیتی قرار باشد اطلاعات یکی از این زنجیره‌های جانبی تخلیه شوند، تمامی اطلاعات باید در بلاک‌چین اتریوم ذخیره شود. این خود می‌تواند باعث کندی و تورم بلاک‌چین اتریوم شود.

اگرچه طرح نخست پلاسما توسعه یافت و طرح‌های چون Minimum Viable Plasma و Plasma Cash در سال ۲۰۱۸ توسعه پیدا کردند، اما طرح‌های جدید هم مشکلاتی دارند که به اندازه همان طرح اولیه جدی به نظر می‌رسد. در سال ۲۰۱۹ بود که محققین ادعا کردند که جامعه اتریوم در حال کشف یک کلاس لایه جدید به نام rollups است. در این طرح پاسخ ابتدایی  zk-Rollups نام دارد و به منظور گارانتی صحت اطلاعات ذخیره شده در زنجیره‌های جانبی توسعه داده شده است. پاسخ دوم  Optimistic Rollup است که با حذف نیاز به zero-knowledge اصول اجماع را دستخوش تغییر می‌کند.

با تمام تلاش‌های فوق باز هم به نظر می‌رسد عمر فناوری پلاسما تمام شده است. هنوز بنیاد اتریوم و گروه پلاسما موضوع رسمی در رابطه با ادعای Dragonfly نگرفته اند.

https://coiniran.com/?p=36651
دکمه بازگشت به بالا