ایستگاه خبر

بروز نقص در قرارداد هوشمند ۴۰۰ میلیون دلاری توکن YAM

یام فایننس (Yam Finance)، یک طرح آزمایشی در حوزه دیفای که پذیرای بیش از ۴۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌های کاربران است، امروز از بروز نقائصی در پروتکل زیرساختی خود خبر داد. گفتنی است توسعه‌دهندگان این پروژه از کاربران خواسته‌اند هرچه سریع‌تر از برخی از استخرهای نقدینگی خارج شوند.

این پروژه که تنها دو روز از معرفی آن می‌گذرد، سرمایه‌های کاربران را در قراردادهای هوشمند قفل می‌کند و در ازای نرخ‌ سودهای جذاب، از آن‌ها برای اعطای وام به دیگر معامله‌گران بهره می‌گیرد.

با این حال، پیش از ری‌بیس کردن این پروتکل (ری‌بیس کردن به معنای کاهش یا افزایش عرضه توکن برای ثابت نگه‌داشتن ارزش شبکه است)، توسعه‌دهندگان آن موفق به کشف یک نقص در کد قرارداد هوشمند آن شدند که به جای برقرای توازن در میزان عرضه می‌توانست باعث صدور تعداد بسیار زیادی توکن شود.

گفتنی است در ساعت ۶ امروز به وقت یو‌تی‌سی، هیچ مشکلی در پروتکل یام وجود نداشت. گفتنی است یام خواستار قفل‌کردن ۱۶۰ هزار یام در یک قرارداد هوشمند برای نجات این شبکه شده بود، اتفاقی که در صورت وقوع می‌توانست سود هنفگتی را نصیب فارمرها کند.

اما در ادامه کار، خطایی رخ داد و باوجود قفل‌شدن ۱۶۰ هزار یام، قرارداد هوشمند مربوط، مطابق انتظار، عمل نکرد.

گردانندان این پروژه در توضیح این اتفاق در توییتر نوشتند:

ما به‌سرعت در حال بررسی نقائص احتمالی هستیم که مانع از اجرای پروپوزال شده‌اند.

گفتنی است جامعه کاربری یام فایننس، در مقابل بروز این نقص‌ها بسیار حمایتگر ظاهر شده و تصریح کرده است که این اتفاقات صرفا به دلیل انجام یک آزمایش پرریسک است و یام فرسنگ‌ها با پروژه‌های کلاهبرداری فاصله دارد.

در همین راستا هادسون جیمز، توسعه‌دهنده بنیاد اتریوم می‌گوید:

ما زندگی می‌کنیم و درس می‌آموزیم. یام همچنان سرپا و قدرتمند است و فارغ از نتیجه، آزمایش سودمندی را پشت سر گذاشته است.

Source

https://coiniran.com/?p=40657
دکمه بازگشت به بالا