ایستگاه خبر

پژوهشگران بانک مرکزی آمریکا: CBDC‌ها می‌توانند تغییراتی بنیادین در صنعت بانکداری ایجاد کنند

مرکز پژوهش‌های بانک مرکزی آمریکا شعبه‌ی فیلادلفیا با انتشار مقاله‌ی تحقیقاتی جدیدی به بررسی پیامد‌های تحول‌آفرین ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC‌ها در صنعت بانکداری پرداخته است.

«ارز دیجیتال بانک مرکزی: بانکداری مرکزی برای همه؟» عنوان این مقاله است. در چکیده‌ی این مقاله آمده است که یک CBDC می‌تواند جذابیت بانک مرکزی را برای سپرده‌گذاران به عنوان نهادی پایدار، دو چندان کند. ایده نهفته در واری CBDC که در واقع، ایجاد درجه‌ای از رقابت در نظام بانکداری است، پیش‌تر نیز مورد کندوکاو قرار گرفته بود؛ از جمله صندوق بین‌المللی پول در ماه دسامبر طی یادداشتی این مسئله را مورد بررسی قرار داده بود.

نویسندگان مقاله‌ی یادشده نوشته‌اند که یک CBDC به بانک مرکزی اجازه می‌دهد با رقابت برای سپرده‌پذیری با نهادهای واسطه‌گری مالی خصوصی، در یک فعالیت بزرگ‌مقیاس واسطه‌گیری درگیر شود. آن‌ها در بخشی از مقاله خود آورده‌اند:

از آنجا که یک بانک مرکزی در امر سرمایه‌گذاری خبره نیست، نمی‌تواند خود در پروژه‌های بلندمدت سرمایه‌گذاری کند؛ اما برای انجام این کار بر بانک‌های سرمایه‌گذاری متکی است. ما در این مقاله توانسته‌ایم به موازنه‌ای دست پیدا کنیم که نشان می‌دهد در نبود وحشت بانکی (وحشت بانکی از جمله بحران‌های بانکداری است که در زمان هجوم مردم برای نقد کردن سپرده‌هایشان رخ می‌دهد) همان سطح از تخصیص‌ها که به دست نهاد‌های واسطه‌گری مالی خصوصی انجام می‌شود، توسط یک CBDC نیز قابل حصول است. در زمان وقوع وحشت بانکی، ما نشان می‌دهیم که قوام قرارداد بانک مرکزی با بانک‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند احتمال وقوع بحران بانکی را کاهش دهد.

هنوز ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، پا به دنیای واقعی نگذاشته‌اند و باید منتظر بمانیم تا ببینیم که این پدید‌ه‌ی نوپا چگونه می‌تواند در صنعت بانکداری نقش ایفا کند.

Source

https://coiniran.com/?p=39313
دکمه بازگشت به بالا