ایستگاه خبر

کاردانو زنجیره جانبی سازگار با اتریوم خود را راه‌اندازی می‌کند

ممکن است کاردانو به زودی اولین زنجیره جانبی خود را برای همکاری با اتریوم راه‌اندازی کند.

dcSpark اولین زنجیره جانبی کاردانو را می‌سازد

dcSpark، توسعه یک زنجیره جانبی به نام Milkomeda (M1) را اعلام کرده است. این شبکه رابط کاردانو را به شبکه اتریوم متصل می‌کند و به دارایی‌های رپ‌شده کاردانو (wrapped Cardano) اجازه می‌دهد تا به اکوسیستم اتریوم منتقل شوند.

به گفته تیم dcSpark، این شبکه ماشین مجازی خود را با اتصال به کاردانو فعال و از wrapped Cardano (wADA) به‌عنوان دارایی اصلی برای پرداخت هزینه تراکنش استفاده می‌کند.

چارلز هوسکینسون، بنیانگذار کاردانو، در مورد پیشرفت پروژه، گفته است «زنجیره‌های جانبی بخش مهمی از دیدگاه [کاردانو] هستند، و Milkomeda یک افزونه ارزشمند برای اکوسیستم کاردانو است.»

برای این اجرا، dcSpark ادعا می‌کند که فناوری جدیدی به نام «قراردادهای هوشمند بسته‌بندی‌شده» (wrapped smart contracts) را توسعه داده است. این ویژگی به تیم‌ها امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند سازگار با مدیریت ارزش کسب‌شده (EVM) را در زنجیره جانبی بدون نیاز به انتقال قراردادهای هوشمند کاردانو راه‌اندازی کنند.

dcSpark ارتباط تنگاتنگی با کاردانو دارد. بنیانگذاران پروژه قبلاً در EMURGO، شتاب‌دهنده بلاکچین و بازوی توسعه کاردانو، کار کرده‌اند. تیم dcSpark در اطلاعیه خود گفت دلیل راه‌اندازی این زنجیره جانبی در کاردانو مقیاس‌بندی شبکه نیست بلکه صرفاً برای فعال کردن قراردادهای سازگار با اتریوم است.

شبکه کاردانو به‌طور طبیعی با ماشین مجازی اتریوم، محیط نرم‌افزاری برای انجام معاملات در بلاکچین اتریوم، سازگار نیست. بر خلاف مدل مبتنی بر حساب اتریوم، کاردانو خروجی تراکنش مصرف‌نشده (UTXO) را برای تسویه تراکنش‌ها اتخاذ کرده است.

تیم dcSpark همچنین فاش کرد که برای زنجیره‌های جانبی بیشتری نیز برنامه‌ریزی کرده‌اند که کاردانو را با سایر شبکه‌های لایه ۱ مانند سولانا متصل و قابلیت همکاری بین عملکردهای مختلف زنجیره جانبی را ایجاد می‌کند.

اگرچه بسیاری از برنامه‌های کریپتو به چندین بلاکچین گسترش یافته‌اند، اما اکثر شبکه‌های لایه ۱ فاقد سطح پذیرش و نقدینگی موجود در اکوسیستم اتریوم‌اند.

اتریوم بزرگترین پلتفرم قرارداد هوشمند است و به لایه اصلی فضاهای DeFi و NFT تبدیل شده است. به همین دلیل، بسیاری از لایه‌های ۱ رقیب تلاش کرده‌اند تا نوعی همکاری را با اتریوم با کمک زنجیره‌های جانبی یا شبکه‌های مستقل ارائه دهند.

dcSpark بلافاصله پس از راه‌اندازی قراردادهای هوشمند در کاردانو، با توسعه زنجیره جانبی خود پیش می‌رود. این طرح پس از هاردفودک Alonzo، که برای ۱۲ سپتامبر برنامه‌ریزی شده است، اجرا می‌شود.

 

پیشنهاد مطالعه: قرارداد هوشمند چیست؟ (Smart Contract)

 

Source

https://coiniran.com/?p=47219
دکمه بازگشت به بالا