ایستگاه خبر

کاردانو از dAppStore برای برنامه‌های کاربردی DeFi خبر داد

Input Output (IOHK)، شرکت توسعه‌دهنده کاردانو از فروشگاهی برای برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه با نام Plutus dAppStore خبر داد. در این ویترین، توسعه‌دهندگان قادر خواهند بود Cardano dApp های خود را بارگذاری کنند، و این امر شناخته‌شدن این برنامه‌ها را برای جامعه آسان‌تر می‌کند.

معرفی Plutus dAppStore کاردانو

کاردانو فاش کرد که در حال ایجاد یک فروشگاه برای برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز است.

IOHK روز چهارشنبه در یک پست وبلاگی،  پیش‌نمایشی از «رویکرد یکپارچه» جدید خود در زمینه توسعه اکوسیستم کاردانو را قبل از اجلاس کاردانو ۲۰۲۱ منتشر کرد. موضوع اصلی این اطلاعیه  طرحی راه‌اندازی Plutus dAppStore است، ویترین فروشگاهی که توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های غیر متمرکزی که روی کاردانو اجرا می‌شوند در آن بارگذاری کنند.

به گفته شروتی اپیا، سرپرست محصول و قراردادهای هوشمند در کاردانو، dAppStore دو مانع را برطرف می کند. اولین مورد این است که در حال حاضر هیچ فرایند کشف رسمی برای برنامه‌های کاربردی dApp که در شبکه اجرا می‌شوند وجود ندارد، و دوم این که هیچ دید کلی از همه dAppهای موجود در یک اکوسیستم معین برای کاربران نهایی وجود ندارد.

Plutus dAppStore به کاربران کاردانو اجازه می‌دهد  از طریق یک «ویترین فروشگاهی» یا یک صفحه وب، کل اکوسیستم dAppهای در حال اجرا بر روی پروتکل را بررسی کنند.

تحقیقات SIMETRI

علاوه بر dAppStore شرکت توسعه‌دهنده کاردانو همچنین یک برنامه صدور گواهینامه رسمی برای برنامه‌های غیرمتمرکز در کاردانو راه‌اندازی می‌کند. هدف این برنامه اطمینان از صحت برنامه ث‌های کاربردی dApp است که از طریق بررسی منطقی خودکار، حسابرسی دستی قرارداد هوشمند و تأیید رسمی به کاربران اطمینان می‌دهد.

به گفته آپیا، dAppStore یک «محیط دموکراتیک» را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا dAppهای خود را بدون سانسور منتشر کنند، به این معنی که برنامه‌های تأییدشده و بدون گواهی در ویترین فروشگاه نشان داده می‌شوند، زیرا این سایت قصد ندارد نظارت کند، بلکه تصمیم دارد بستری برای ارزیابی شفاف کاربران ارائه دهد.

هاردفورک مورد انتظار کاردانو، آلونز ، که قابلیت قرارداد هوشمند را به این بلاکچین وارد کرد ، در اوایل این ماه به اجرا درآمد، اما نه بدون مشکل. در حالی که به‌روزرسانی اصلی بدون مشکل انجام شد، بسیاری از افراد از راه‌اندازی تعداد بسیار کمی از برنامه‌های کاربردی در شبکه ناامید شدند.

Minswap، اولین صرافی غیر متمرکز که در شبکه آزمایشی راه‌اندازی شد، فورا ً با مشکلات مقیاس‌بندی  روبرو شد و مجبور شد بلافاصله پس از راه‌اندازی از شبکه خارج شود. در مصاحبه‌ای پس از این حادثه، مؤسس Minswap و رهبر مهندسی Long Nguyen به Crypto Briefing گفت که این مشکل از به اصطلاح «مسئله همزمانی» ناشی شده است، که به توانایی چندین عامل مختلف برای تعامل با یک قرارداد هوشمند همزمان اشاره دارد.

در حالی که بلاکچین‌های مبتنی بر حساب مانند اتریوم به چندین کاربر اجازه می‌دهند به طور پیش فرض با قراردادهای هوشمند مشابهی تعامل داشته باشند، شبکه های دولتی یا مبتنی بر EUTXO مانند کاردانو در این زمینه مشکلات خاصی را برای توسعه‌دهندگان ایجاد می کند. در یک پست وبلاگ پس از مرگ پس از این حادثه، تیم Minswap نوشت:

این موضوعی است که هر تیم صالح و آزمایشگاه توسعه‌ای که پروتکل‌های DeFi را در کاردانو ایجاد می‌کند باید بر آن فائق آیند. این یک ایراد اساسی نیست، بلکه فقط یک چالش طراحی است که باید برطرف شود.

عدم وجود برنامه‌های کاربردی DeFi کامل در کاردانو را می‌توان با این واقعیت توضیح داد که تا کنون به نظر می‌رسد هیچ‌کس راه‌حلی عملی برای مسئله همزمانی پیدا نکرده است. SundaeSwap—یکی دیگر از مراکز صرافی غیر متمرکز در کاردانو—مقاله‌ای را پس از راه‌اندازی آلونزو در شبکه آزمایشی منتشر کرد و این موضوع را کم‌اهمیت جلوه داد و چندین راه‌حل تئوری برای مسئله همزمانی ارائه داد. با این حال، تا کنون، آن‌ها نتوانسته‌اند DEX فعالی را در شبکه راه‌اندازی کنند.

در حالی که پروژه‌های فردی در حال حاضر در حال کار بر روی راه حل‌ها هستند، Minswap گفته «تا کنون همه تلاش‌ها با کمی تبادل اطلاعات بین تیم‌ها انجام شده است.»

IOHK پیش‌نمایش نمونه اولیه Plutus dAppStore را در اجلاس کاردانو ۲۰۲۱، که در ۲۵ و ۲۶ این ماه برگزار می‌شود، به نمایش می‌گذارد.

هنوز تاریخ رسمی راه‌اندازی Plutus dAppStore اعلام نشده است، باید منتظر ماند و دید که آیا برنامه‌های کاربردی DeFi به طور کامل در ویترین فروشگاه قرار می گیرند یا خیر.

پیشنهاد مطالعه:‌ آشنایی با کاردانو

Source

https://coiniran.com/?p=47630
دکمه بازگشت به بالا