ایستگاه خبر

استفاده چین از فناوری بلاک چین برای تایید نامه‌های حسابرسی بانکی!

هفته گذشته، انجمن بانکداری چین از یک راه‌حل جدید مبتنی بر فناوری بلاک چین برای تایید نامه‌های حسابرسی بانکی خبر داد. بیش از صد بانک و سازمان حسابرسی متقاضی پیوستن به این شبکه شده‌اند. معمولا در جریان یک حسابرسی شرکتی، حسابرسان تقاضای نامه‌ای را از بانک‌ها می‌کنند که به موجب آن اثبات شود که موجودی بانکی وجود دارد. یکی از چالش‌ها در این زمینه این است که این نامه‌ها را می‌توان جعل کرد.

استفاده از فناوری بلاک چین در این زمینه ممکن است مانند یک راه‌حل خسته‌کننده دفتر اجرایی به نظر برسد اما تاثیر این امر بسیار اهمیت دارد و یکی از کاربرد‌های برجسته بلاک چین است. به عنوان مثال، یکی از مشکلات اساسی در زمینه سقوط Wirecard، فقدان نامه‌هایی بانکی بود که از موجودی‌های بانکی بزرگ حمایت کنند.

اگر این نامه‌های مربوط به سلامت مالی شرکت‌ها دارای هش و یا اثرانگشتی باشند که با امضای الکترونیک بانک بر روی بلاک چین ذخیره شده باشند، اثبات اینکه یک نامه توسط بانک صادر شده و در یک برنامه گرافیکی ویرایش نشده است، ممکن خواهد بود. این راه‌حل جدید با کل فرآیند از تقاضا برای نامه‌های بانکی گرفته تا مجوز و فراهم کردن نامه سر و کار خواهد داشت. ریسک دیگری را نیز باید در اینجا مورد توجه قرار داد و آن این است که بجای حسابرس، ممکن است یک فرد غیرمجاز تقاضای نامه کند. بنابراین لازم است که بانک‌ها بدانند که تقاضا برای نامه مجاز است.

بنا به دلایل امنیتی، پلتفرم خودش اقدام به ذخیره نامه نخواهد کرد اما فرآیند فراهم کردن نامه را ثبت خواهد کرد. بانک تجارت و صنعت چین بزرگترین بانک جهان است که این بانک هم در این راه‌حل مشارکت دارد. این اولین ورود این بانک در زمینه فناوری بلاک چین نیست. حدودا دو سال قبل بود که این بانک یک راه‌حل مالی ترید را برای اعتبارات اسنادی داخلی و انتظار راه‌اندازی کرد. نظر شما چیست؟ بلاک چین تا چه اندازه در این زمینه کمک خواهد کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Source 

https://coiniran.com/?p=42756
دکمه بازگشت به بالا