ایستگاه خبر

افزایش رقیب های بیتکوین در میدان نبرد انشعاب ها

دنبال کردن ورژن های مختلف بیتکوین روز به روز دشوارتر می شود. انشعاب های جدیدی از این ارز رمزنگاری شده به دلیل عدم توافق بر روی طراحی آن در حال گسترش است.

افزایش رقیبان بیتکوین برای سلطه جویی در میدان نبرد انشعاب ها

در ماه آگوست، شاخه ای جدید از بیتکوین به نام “بیتکوین کش” طی فرآیندی که به آن هاردفورک یا انشعاب سخت گفته می شود ایجاد شد که در حال حاضر ارزش بازار این ارز در حدود ۱۸میلیارد دلار است. بدنبال آن شاهد انشعاب “بیتکوین گلد” در ماه اکتبر بودیم که نسبت به بیتکوین کش از موفقیت کمتری برخوردار بود و سپس شاهد انشعاب ناموفق Segwit2x بودیم که بدلیل عدم توافق جمعی به تعویق انداخته شد. حال نیز تعدادی انشعاب دیگر در حال آماده شدن هستند.

انشعاب

از جمله این انشعاب ها می توان به Bitcoin Diamond، Bitcoin Silver، Bitcoin Unlimited (که البته هاردفورک محسوب نمی شود) و Super Bitcoin اشاره کرد. اما این ها تنها انشعاب های موجود نیستند، دو نمونه دیگر به نام های Bitcoin Uranium و Bitcoin Platinum نیز وجود دارد که توصیفات آن ها در پست های Reddit به نظر مشابه است.

از بیتکوین تقاضا می کنیم که برخیزد

طراحی غیرمتمرکز بیتکوین مانند یک شمیر دو لبه است و چنین اتفاقات رو به افزایشی، این موضوع را بیشتر نمایان می کند؛ غیرمتمرکز بودن بیتکوین اجازه آزمایش های مختلفی را می دهد که طی آن، بازار مشخص کننده ارزش هر کوین است، اما همین موضوع می تواند کاربران را سردرگرم کند. نرم افزار بیتکوین متن باز است و این یعنی هر فردی که با نسخه اصلی بیتکوین مشکلی داشته باشد، می تواند آن را کپی کرده، تغییرات مد نظرش را اعمال کند  و ورژن (نسخه) جدیدی از این کوین بسازد. البته یک انگیزه مالی هم وجود دارد؛ اگر این نسخه جدید موفق باشد، سازندگان آن می توانند از طریق داشتن “کوین های از پیش استخراج شده” صاحب ثروتی بادآورده شوند.

هر ارز رمزنگاری شده جدیدی که از زنجیره اصلی بیتکوین منشعب می شود برای حل کردن مشکلی در نسخه اصلی بیتکوین است. برای مثال بیتکوین گلد (Bitcoin Gold) را در نظر بگیرید؛ مشکل توسعه دهندگان این ارز، متمرکز شدن فرآیند استخراج بیتکوین بود که این تمرکز در استخراج به دلیل میزان بالای انرژی مورد نیاز برای استخراج و احتیاج داشتن به سخت افزارهای خاص (ASIC) برای استخراج بیتکوین است. بیتکوین گلد سعی در حل این مشکل از طریق ایجاد امکان استخراج با استفاده از کارت های گرافیک معمول است. نسخه بیتکوین کش (Bitcoin Cash) سعی در افزایش اندازه بلاک از ۱مگابایت به ۸مگابایت دارد تا بتواند از این طریق کارمزدها را کاهش و سرعت انجام تراکنش ها را افزایش دهد.

انشعاب

تمایل به ایجاد یک انشعاب (فورک) از بیتکوین به جای ایجاد یک دیجی ارز جدید می تواند چند دلیل داشته باشد؛ این کوین تازه منشعب شده می تواند به کاربران پایه ای بیتکوین دسترسی داشته باشد و از طرفی با داشتن نام “بیتکوین” در خود، یک نام تجاری شناخته شده خواهد بود. این موضوع را هم باید در نظر گرفت که تمام کاربران بیتکوین که مقداری بیتکوین در کیف پول خود دارند، پس از انشعاب بیتکوین و بوجود آمدن کوین جدید، از کوین جدید (به همان مقداری که بیتکوین داشتند) نیز خواهند داشت.

وبسایتی که به تبلیغ Super Bitcoin می پردازد نوشته که این انشعاب از طرف کارآفرین چینی به نام  Li Xiaolai حمایت می شود. آن ها وعده داده اند که “بیتکوین را دوباره بزرگ و قدرتمند کنند” و این کار را از طریق افزایش اندازه بلاک ها و چند کار دیگر انجام خواهند داد.

سوالی که برای جامعه بیتکوین که شامل تعداد روزافزونی از بانک ها و مدیران صندوق های وال استریت می شود این است که با این وضعیت، بیتکوین تا چه حد شکننده خواهد شد؟ محبوبیت بیتکوین کش (و سایر انشعاب ها) باعث تغییرات شدیدی در قیمت ها شده چرا که معامله گران (تریدرها) در تلاش برای برآورد این موضوع هستند که کدام یک از این ارزهای رمزنگاری شده در نهایت “اولین” خواهد بود.

با وجود این آشفتگی ها، بیتکوین همچنان در صدر جدول ارزهای رمزنگاری شده قرار دارد. ارزش بازار (market cap) این دیجی ارز که به ۱۳۷میلیارد دلار رسیده حداقل ۴ برابر رقبای آن است. اما با توجه به جنجال های مداوم سهامداران این دیجی ارز، یه نظر می رسد وضعیت آرمانی بیتکوین از آنچه که تضمین شده بود دور شده است.

Gavin Yeung مدیر اجرایی Cryptomover که یک شرکت سرمایه گذاری مستقر در هنگ کنگ است می گوید:

« جامعه بیتکوین دچار شکاف ها و اختلاف نظرات فناوری محوری شده که با توجه به ماهیت غیرمتمرکز بودن آن، روشی برای رسیدن به یک اجماع کلی وجود ندارد».

Yeung بر این عقیده است که بیتکوین کش پتانسیل غلبه بر بیتکوین را دارد، او می گوید:« ما از آن دسته افرادی نیستیم که امکان تغییر ذهنیت نداشته باشیم و بر این باور بمانیم که تنها یک زنجیره وجود دارد که بر همه حمکرانی می کند».

https://coiniran.com/?p=16054
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهزاد
بهزاد
6 سال قبل

این انشعاب ها به همین راحتی هم بوجود نماید . و باید تایید بشه . و هزاران ایده و الگوریتم . اگه متن باز نبود هر کی میرسید برای خودش یه بیت می ساخت .

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x