ایستگاه خبر

با نزدیکی بیتکوین به رکورد سال ۲۰۱۷، قیمت آن می‌تواند در مسیر ۷۴ هزار دلار باشد

بعد از این که بیتکوین از مرز ۱۹ هزار دلار عبور کرد، دو معامله‌گر حرفه‌ای درباره روند صعودی نمایی این رمزارز در سال آینده اظهار نظر کردند.

قیمت بیتکوین نسبت به سال گذشته در همین مقطع ۱۶۶ درصد رشد داشته است که اخیرا بر تمایلات گاوی بازار و موج خرید سرمایه‌گذاران شرکتی مثل Square و MicroStrategy و همچنین ورود شرکتی چون PayPal سوار است. تاد گوردون، موسس TradingAnalysis.com به خبرگزاری CNBC گفت:

“نمی‌توان برای بیتکوین ارزش بنیادی ذاتی در نظر گرفت زیرا عرضه‌ی آن کاملا محدود است. تنها ۲۱ میلیون بیتکوین تولید خواهد شد.”

وی در تلاش برای شناسایی سرنوشت محتمل معاملات بیتکوین از مفهوم شناخته شده امواج الیوت استفاده کرده است. به عقیده گوردون، امواج الیوت راه مناسبی برای ارزشگذاری بیتکوین است زیرا ذهنیت گله‌ای و احساساتی مثل ترس و طمع را که قیمت را می‌رانند، شناسایی می‌کند و الگوهای با قابلیت تشخیص بالا فراهم می‌کند.

امواج الیوت

نظریه موج الیوت بر اساس این ایده است که در روند اصلی قیمت ۵ موج وجود دارد: ۳ موج صعودی و دو اصلاح قیمت مداخله‌ای. موج اول صعودی در ۲۰۱۴ اتفاق افتاد که پس از یک کاهش تا سال ۲۰۱۵، یک روند صعودی بلندمت تا سال ۲۰۱۸ صورت گرفت. طی دو سال گذشته قیمت بیتکوین یک روند اصلاحی داشته اما ظاهرا موج پنجم آغاز شده و یک روند صعودی پرشتاب را برای بیتکوین مشاهده خواهیم کرد.

  نکته‌ای که باقیست این است که یک رابطه قابل اتکا در تئوری امواج الیوت بیان می‌کند که فاصله درصدی پیموده شده در موج اول با فاصله درصدی در موج پنجم برابر است. همان طور که مقدار رشد در موج اول ۶۵۸ درصد بوده، به نظر می‌رسد که هدف گوردون کمی دور از دسترس است. او در این باره توضیح داد:

“باورکردنی نیست که این‌ها را به خبرگزاری CNBC می گویم. اما قیمت بیتکوین ۷۴ هزار دلار است. حتی اگر بخواهد رشد زیادی نکند، به ۶۱ درصد این سطح می‌رسد که برابر یا ۳۴ هزار دلار است. امواج الیوت با ضرایب فیبوناچی، مناسب عمل می کند.”

https://coiniran.com/?p=42210
دکمه بازگشت به بالا