ایستگاه خبر

بر سر ۷ میلیارد دلار بیت کوین‌ سرقت‌شده از بیتفینکس چه آمده است؟

شرکت تجزیه‌وتحلیل بلاکچین الیپتیک (Elliptic) با بررسی بیت کوین‌هایی که در جریان هک ۷ میلیارد دلاری بیتفینکس (Bitfinex) سرقت شده بود، اعلام کرد فقط ۲۱ درصد از کل بیت‌ کوین‌های مسروقه جابه‌جا شده است.
این تحقیقات نشان می‌دهد از ۱۲۰،۰۰۰ بیت کوین سرقت‌شده از بیتفینکس در سال ۲۰۱۶، هنوز چیزی حدود ۹۶،۰۰۰ بیت کوین در کیف پول اصلی هکر باقی مانده است.

بیت کوین‌های مسروقه‌ی بیتفینکس

این شرکت خاطرنشان کرد بیشتر مبلغ این سرقت در ۱۲ ماه گذشته از طریق دارک‌وب و کیف‌پول‌های خصوصی برداشت شده است و نشان می‌دهد پولشویی این وجوه دشوار است. به‌علاوه، فقط ۴ درصد از این بیت کوین‌ها شسته یا مبادله شده‌اند.
یکی از جابه‌جایی‌های اخیر این بیت کوین‌ها در آوریل ۲۰۲۱ اتفاق افتاد که تقریباً ۱۲۰۰۰ بیت کوین به ارزش حدود ۷۷۴ میلیون دلار جابه‌جا شد. در این زمان، قیمت BTC در حال افزایش بود و هکرها می‌خواستند از این روند صعودی نهایت استفاده را ببرند.

هک بیتفینکس در سال ۲۰۱۶ همچنان یکی از بزرگترین هک‌های تاریخ رمز ارزهاست که تاکنون اتفاق افتاده است. در آن زمان، این اتفاق بازار را تکان داد، و هکرها هرگز شناسایی نشدند. با قیمت‌های امروز، ارزش BTCهای مسروقه به حدود ۷ میلیارد دلار می‌رسد.

الیپتیک (Elliptic) همچنین به الگویی اشاره می‌کند که وجوه سرقت‌شده معمولاً با آن برداشت می‌شوند. این هکرها وجوه را بین چند آدرس جابه‌جا می‌کنند و بخش‌های کوچکی از آن را به صورت مرحله‌ای به حساب دیگری می‌فرستند. آنها این روش را «زنجیره‌ی لایه‌بردار» می‌نامند که ردیابی وجوه را دشوار می‌کند.

ردیابی بیت کوین‌های سرقتی یک چالش دشوار برای دست‌اندرکاران صنعت و مقامات اجرای قانون بوده است. در سال‌های اخیر، صرافی‌ها برای مسدود کردن وجوه هکرهایی که قصد داشتند کوین‌‌های مسروقه را نقد کنند، با هم همکاری کرده‌اند و این همکاری تا حدی هم جواب داده است.

با این حال، ابزارهای اختلاط کوین‌ها و پروتکل‌های جدید این امکان را برای هکرها فراهم کرده است که بتوانند وجوه مسروقه را به نحوی نقد کنند.

پوشش بیمه‌ی کریپتو

گرچه از حمله به صرافی بیتفینکس سال‌ها گذشته، اما هک‌ها هنوز به‌طور مداوم در بازار اتفاق می‌افتند و هکرها اخیراً تمرکز خود را بر فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) گذاشته‌اند. DeFi اخیراً شاهد حملات زیادی از جانب هکرها بوده است.

شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین Messari خاطر نشان کرد که از ابتدای سال ۲۰۱۹ حدود ۲۸۴ میلیون دلار از بازار DeFi به سرقت رفته است. اخیراً، طی حمله‌ی هکرها، Spartan DeFi در زنجیره‌ی هوشمند بایننس ۳۰ میلیون دلار از دست داد.

به عنوان یک راه‌حل، برخی از پروژه‌ها ارائه‌ی طرح‌های بیمه‌‌ی وجوه را آغاز کرده‌اند که در صورت بروز حادثه، خسارت قربانیان را از بودجه‌ی جمع‌شده جبران می‌کند. Yearn Finance ،Celsius و Bridge Mutual طرح‌های بیمه‌ی پوشش‌دهی خسارات را اضافه کرده‌اند.

 

پیشنهاد مطالعه:‌ صرافی های متمرکز و خطراتی که برای کاربران دارند

 

Source

https://coiniran.com/?p=45645
دکمه بازگشت به بالا