ایستگاه خبرقوانین

قانونی سازی بیت کوین و رمز ارز ها در کشور های مختلف جهان چگونه است

بیت کوین در کدام کشور ها قانونی و در کدام یک غیر قانونی است؟ رویکرد مسئولان کشور در این باره چیست؟ برای پاسخ به این پرسش ها با ما همراه باشید.

مسئله قانون گذاری بیت کوین و دیگر رمز ارز ها مدت زیادی است که مطرح است و کشور های مختلف جهان رویکرد های متفاوتی نسبت به این قضیه اتخاذ کرده اند که در این مقاله این رویکرد ها به تفصیل مورد بحث قرار می گیرد. بعضی از کشور ها مانند ژاپن و سوئیس رویکرد دوستانه ای را در پیش گرفته اند و از سوی دیگر دولت هایی مانند چین بسیار سخت گیرانه با آن برخورد می کنند.

قانونی سازی بیت کوین و رمز ارز ها در کشور های مختلف جهان چگونه است
Bitcoin regulation/ Source

بیشتر بخوانید: دستور رییس جمهور ایران در مورد سیاست گذاری در خصوص رمز ارز ها

فواید قانون گذاری بیت کوین و رمز ارز ها

قانون گذاری فواید و مضراتی دارد که در این مقاله به آنها پرداخته می شود. از جمله فواید قانون گذاری می توان جلوگیری از سوء استفاده از رمزارز ها برای مقاصد پول شویی و تروریستی را نام برد، اما از طرف دیگر این قانون گذاری مضراتی هم دارد که از جمله آنها می توان به ایجاد تمرکز اشاره کرد. مهم ترین ویژگی رمزارز ها که آن را برای سرمایه گذاران جذاب کرده است مسئله عدم تمرکز می باشد اما وقتی که تمرکز ایجاد شود و مالیات پرداخت شود، دیگر معاملات رمزارز آن جذابیت را نخواهد داشت.

در ادامه به بیان این مسئله پرداخته می شود که سال 2017، سال ICO ها بود و در گوشه و کنار جهان استارت آپ های گمنام شروع به جمع آوری پول می کردند که این مسئله موجی از نگرانی را ایجاد کرد، زیرا تروریست ها به راحتی می توانستند از این طریق به جمع آوری پول بپردازند. همین امر زمینه ایجاد قانون گذاری در سال 2018 را ایجاد کرد که به حق این سال را باید سال قانون گذاری نامید.

بیشتر بخوانید: آخرین نظرات مسئولان دولت ایران درباره بلاک چین و رمز ارزها چیست؟

قانون گذاری ICO ها

مکانیسم ICO بر خلاف فرایند IPO که در بورس صورت می گیرد، قوانین و مقررات خاصی برای آن تدوین نشده و به راحتی می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. بسیاری از فعالان رمزارز ها مایل به قانون گذاری در این زمینه هستند زیرا هک، تقلب و چنین اقداماتی بسیار در این فضا  دیده می شود. از طرف دیگر قانون گذاریِ بیش از حد هم می تواند بازار رمزارز ها را ویران سازد. به عنوان شاهدی بر این مدعا در یکی دو سال اخیر، هر گاه سخن از قانون گذاری به میان آمده، بازار به مقدار قابل توجهی افت کرده است.

در قسمت پایانی این مقاله، وضعیت قانون گذاری رمزارز ها در بسیاری از کشور های جهان ذکر می شود.

[googlepdf url=”https://coiniran.com/wp-content/uploads/2018/08/bitcoin-regulation.pdf” download=”دانلود” width=”100%” height=”1200″]

نویسندگان: ایوب کریمی، پویا علیخانی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا