ایستگاه خبر

یک میلیارد دلار قرارداد اختیار بیتکوین فردا منقضی خواهد شد

بازار قراردادهای اختیار به بزرگترین سررسید انقضای قرارداد‌ها تا کنون، نزدیک است. آیا باید منتظر موج‌های قیمتی باشیم؟

یک بسته‌ی میلیارد دلاری از اختیارات بیتکوین فردا منقضی خواهند شد و یک علامت سوال بر قیمت بیتکوین وجود دارد، بسته به این که معامله‌گران تصمیم بگیرند از اختیار خود استفاده کنند.

داده‌های Skew نشان می‌دهند که 114000 قرارداد اختیار در سطح بازار‌های مشتقات بیتکوین، فردا منقضی خواهند شد. این یعنی بازار بیتکوین از فردا بسته به این که معامله‌گران تصمیم به خرید، فروش و یا کنار گذاشتن اختیار خود بگیرند، شاهد نوسانات خواهد بود.

در بازار بیتکوین مشابه بازار‌های دیگر، اختیارات یک مشتقه مالی هستند که به معامله‌گران اختیار خرید یک دارایی را در یک قیمت از پیش تعیین شده در یک تاریخ مشخص اعطا می‌کند. یک اختیار call یعنی شما اختیار خرید یک دارایی را دارید و یک اختیار put به شما حق فروش آن را خواهد داد. سطوح قیمتی که معامله‌گران در آن خرید می‌کنند، strike نام دارند که چند ماه پس از قرارداد منقضی می‌شوند.

در عمل به این شکل خواهد بود: باب یک اختیار خرید بیتکوین را با قیمت برخورد 7000 دلار در 25 ژانویه با تاریخ انقضا در 25 ژوئن می‌خرد. حال که بیتکوین با قیمت 9000 دلار خرید و فروش می‌شود، باب به احتمال زیاد، قرارداد خرید خود را دنبال خواهد کرد، چرا که قیمت پرداختی برای بیتکوین 7000 دلار خواهد بود.

اما حرکت بازار تضمین شده نیست. نیکولاس پلکانوس از صندوق سرمایه‌گذاری NEM به خبرگزاری Decrypt گفته است که انقضای قرارداد‌ها، ممکن است اثر بزرگی بر قیمت نداشته باشد. اغلب اختیارات یا در طرف فروش، کم هستند (کمتر از 9000 دلار) و یا در طرف خرید بسیار زیاد (بیشتر از 10000 دلار) هستند. این یعنی آن‌هایی که این اختیارات را دارند، اگر ماشه‌ی قرارداد را بکشند سودی نخواهند کرد. وی افزود:

“حتی اگر بازار اختیارات از فردا بازار بیتکوین را تکان ندهد، بهره‌ی نهاد‌ها و موسسات یک زمینه‌ی مناسب را برای رشد ادامه‌دار مهیا می‌کند. در بلندمدت، بهره‌ی نهادی باید معادل با یک قیمت لحظه‌ای بالاتر شود.”

با عمومیت و محبوبیت بیشتر بیتکوین در محافل مالی، یک بازار اختیارات با نقد شوندگی بیشتر باید بتواند استراتژی‌های پیچیده را که به شدت مورد درخواست معامله‌گران نهادی است، باز کند.

اغلب این قرارداد‌ها از Deribit، یک صرافی مشتقات بیتکوین، هستند. این صرافی نوظهور فقط 1.2 میلیارد دلار قرارداد اختیار بیتکوین دارد که بعد از آن رقیب اصلی آن‌ها یعنی صرافی CME، قرارداد‌های اختیار در مجموع به ارزش 441 میلیون دلار دارد.

بنابراین، ممکن است ما فوراً هیچ اقدام قیمتی بزرگی نداشته باشیم. این امر می تواند به این دلیل باشد که معامله گران در حال آمادگی برای یک مارتون هستند، نه یک مسابقه دو سرعت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا