ایستگاه خبر

Bitcoin Gold قصد آزمایشِ یک انشعاب بیتکوینِ ASIC-Resistant را دارد

پس از انشعاب Bitcoin Cash (Bcash) از بلاکچین بیتکوین برای ایجاد یک رمزارز جدید (BCH)، و به دنبال انشعاب SegWit2X که به همین منظور انجام شد، یک انشعاب سومی به نام Bitcoin Gold (Bgold; BTG) نیز درحال شکل گیری است. اما در جایی که Bcash و SegWit2X، انشعابات مقیاس پذیر هستند – که هر دو اساسا محدودیت اندازه بلاکِ بیتکوین را افزایش می دهند – Bgold قصد پیاده سازی یک الگوریتم جدیدِ گواه اثبات کار (PoW) جهت غیرمتمرکز سازیِ استخراج را دارد.

  1. Alejandro Regojo یکی از اعضای Bitcoin Gold با اشاره به وضعیت فعلی استخراج بیتکوین به Bitcoin Magazine گفت: ” چیزی که تحت تمرکز زدایی متولد شد، اکنون متمرکز است! با این انشعاب می خواهیم نشان دهیم که بیتکوین چقدر می تواند «ساتوشی گَرا»، اجتماعی و غیر متمرکز باشد.”

تمرکز ماینینگ

Bitcoin Gold، توسط Jack Liao  مدیراجرایی ارشد شرکت Lightning ASIC  و تولید کننده سخت افزار استخراج مستقردر هُنگ کُنگ، بدعت گذاری و در اواخر آگوست برای نخستین بار منتشر شد. هم اکنون Bitcoin Gold توسط توسعه دهنده ای با نام مستعار ” h4x3rotab” به همراه گروه کوچکی از داوطلبان مشارکت کننده که به روشی دیگر به پروژه کمک می کنند، در حال گسترش می باشد.

احتمالا بخشی از کاربران توجهشان به Bgold جلب خواهد شد زیرا آن کسانی که در تاریخ ۲۵ اُکتبر دارای بیتکوین (BTC) باشند، معادل آن نیزBTG دریافت خواهند کرد.در حالی که این طرح به دلیل تحمیل یک مسئولیت، به ویژه برای خدمات دهندگان و کاربران، مورد نقد می باشد، اما ضمن آن موفقیت آمیز نیز ارزیابی شده است. با اینکه صرافی ها، کیف پول ها و سایر خدمات دهندگان اکثرا تمایل به ادغام کوین جدید داشتند، به ویژه با راه اندازی Bitcoin Cash، کاربران مشتاقانه بسته “پول مجانی” خود را پذیرفتند.

علاوه بر این، تیم Bgold  معتقد است که این روش توزیع همچنین باعث مزیتی برای بیتکون نسبت به رمزارزهای جایگزین می شود، چرا که انگیزه ای مضاعف برای نگهداری BTC در زمان های خاص را فراهم می سازد.

Robert Kuhne یکی دیگر از همکاران Bitcoin Gold گفت: “اما هدف اصلی ما از این انشعاب که سعی به دستیابی به آن داریم، ساخت یک نسخۀ دائما “ASIC-resistant” (روشی برای توزیع منصفانه تر استخراج و جلوگیری از استخراج انبوه و غیر متمرکز) از بیتکون می باشد.”

همکاران Bgold از جمله Regojo و Kuhne، بر این گمانند که الگوریتم هشینگِ گواه اثبات کارِ (PoW) بیتکوین، اساساً به واسطه ارائه ASIC (مدار مجتمع ویژه برنامه کاربردی) مختص ماینینگ، درهم شکسته شد. در سال های نخستین حیات بیتکوین، غالب ماینرها کاربران شخصی بودند؛ اما از آن زمان تا کنون این امر در مراکز داده پردازیِ نسبتا  متمرکز و تحت کنترل حرفه ای ها انجام می شود

Regojo  با اشاره با مشکلات ایجاد شده توسط دولت چین برای رمزارزها خاطر نشان می کند: “و حال ما در وضعیتی هستیم که ۶۵ در صد قدرت هش از کشوری می آید که بیتکوین را دوست ندارد.”

یک عرصه رقابت ناهموار

همکاران Bgold اشاره داشتند، در حالی که استخراج متمرکز است، تولید ASIC از آن هم  متمرکزتر است. در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری از شرکت ها چنین تراشه های تخصصی ای را تولید می کنند.

Kuhne  این چنین استدلال کرد: “این بدان معناست که هر فردی بخواهد به هر صورتی یک ماینر باشد، با این شرکت ها سر و کار خواهد داشت.”

تولید کنندگان قادر به ساخت ASIC ها با هزینه اندک هستند، اما ماینرها باید آنها را با قیمت گزافی خریداری کنند. این امرموجب نَقض و آسیب به روحِ one-CPU-one-vote (یک کامپیوتر، یک حق رأی) که در تعریف پروژه بیتکوین شرح داده شده، می شود، زیرا در حالی که افراد قادر به خرید CPU با قیمت های یکسان هستند، این امر در مورد سخت افزار ASIC صدق نمی کند.

Bitcoin Gold

با وجود این که Bitcon Gold در تقابل با  Bitcoin Cash و (به ویژه) انشعابات آینده SegWit2X می باشد،  امابه هیچ وجه به طور مشخص ادعا نمی کند که یک بیتکوین “واقعی” است. بجای آن، این پروژه امید دارد صحنه آزمایشی برای یک انشعاب سخت باشد که روزی بیتکوین به ان نیاز پیدا خواهد کرد.

مشخصا در حال حاضر Bitcoin Gold  در حال پیاده سازی الگوریتم گواه اثبات کارِ Equihash می باشد که قبلا در  Zcash استفاده شده و نسبتا  ASIC-resistant است.

هر چند گمان می رود ASIC-resistant تمام عیارغیر ممکن باشد، چرا که هر الگوریتم ماینینگی می تواند تحت تاثیر تراشه های تخصصی قرار گیرد. همانند Vertcoin، جامعه Bgold نیز قصد دارد در صورت تولید تراشه های ASIC برای Equihash ، یک انشعاب سخت الگوریتم گواه اثبات کارجدید را راه اندازی کند.

این پروژه در جهت ایجاد امنیت،  طرح حفاظت مضاعف مستحکم  برای جلوگیری از خسران اموال کاربران صادق و یا غیر فنی را سرلوحه کار خود قرار داده است. در ضمن الگوریتم هدفمند جدیدی برای جلوگیری از توقف افزایش سختی در بلاکچین نیز به کار گرفته می شود: سختی هر بلاک هر دو هفته یک بار مجدداً تنظیم می شود.

بیانیه های اولیه نشان داد که Bitcoin Gold مرحله پایان جا اندازی و یک پیش فروش از کوین ها را در پیش دارد. در هفته اول و پس از انشعاب، یک دسته جدید از BTG استخراج ،و پس از آن همانند یک ICO در میان سرمایه گذاران تعیین شده توزیع گردد. سپس عواید این “ICO” به منظور توسعه و سایر اهداف مرتبط با Bgold مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال و با توجه به علاقه مندیِ رشد پروژه، این ایده بیش از پیش مورد بحث و جدل قرار گرفت. همه کس، مثلا Bcash، از ایده بنیانگذاران Bitcoin Gold  برای پاداش دهی اضافی استقبال نمی کند.

Kuhne  با بیان این موضوع اظهار داشت: “این پیشنهاد با یک طرح به روز شده و بهبود یافته جایگزین خواهد شد. ولی ما جهت تامین بودجۀ پایه پروژه، از یک پیش-استخراج معتدل جلوگیری نخواهیم کرد.”دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.source & image

https://coiniran.com/?p=8565
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x