ایستگاه خبر

قدرت GPU استخراج‌کنندگان بیت‌کوین در خدمت مبارزه با کرونا

یک سازنده سخت‌افزار کامپیوتری از گیمرها تقاضا کرده است برای کمک به مبارزه با بیماری همه‌گیر کرونا، قدرت محاسباتی رایانه‌های خود را به شبکه وام دهند. استخراجگران بیت‌کوین نیز می‌توانند قدرت محاسباتی خود را در اختیار شبکه بگذارند اما برای انجام این کار، باید درآمد بالقوه خود را فدا کنند.

شرکت انویدیا (NVIDIA)، مستقر در ایالات متحده، یکی از تولیدکنندگان پیشرو کارت‌های گرافیک، روز جمعه از گیمرها خواست تا برنامه Folding@home را نصب کنند، این برنامه کاربردی مربوط به پروژه‌یی‌ست که از قدرت محاسباتی بلااستفاده در کامپیوترهای شخصی، برای تحقیقات درباره بیماری بهره می‌برد.

در پایان ماه فوریه، Folding@home اعلام کرد برخی از منابع محاسباتی‌اش را با محققانی که در زمینه مبارزه با کروناویروس کار می‌کنند، به اشتراک می‌گذارد. این پروژه به دانشمندان کمک می‌کند بفهمند کروناویروس چطور با انسان تعامل می‌کند و چرا با چنین سرعتی در حال گسترش است.

استخراج با نیت خیر

اما این فقط گیمرها نیستند که کارت‌های گرافیکی پرقدرت دارند. استخراجگران بیت‌کوین هم از کارت‌های گرافیکی فوق‌العاده قدرتمند برای رایانه‌های تخصصی‌‌شان در استخراج بیت‌کوین استفاده می‌کنند. استخراج بیت کوین برای حل مشکلات پیچیده محاسباتی نیاز به تجهیزات پیشرفته‌یی دارد. هرچه کامپیوتر قدرتمندتر باشد، بیت‌کوین بیشتری استخراج می‌کند.

استخراجگران بیت‌کوین مطمئناً از قدرت زیادی برخوردارند: طبق گفته Digiconomist، سایتی که میزان مصرف انرژی بیت‌کوین را محاسبه و پیگیری می‌کند، استخراج سالانه بیت‌کوین ۳.۶۶ میلیارد دلار هزینه دارد و تقریباً به اندازه‌ی کل کشور دانمارک موجب تولید گازهای گلخانه‌یی می‌شود.
با همه این اوصاف چندی از کاربران ردیت آمادگی خود را برای قرض دادن سیستم پردازشی رایانه‌هایشان اعلام کرده‌اند. اگر کاهش ارزش بیت‌کوین متوقف نشود، به اشتراک‌گذاری تجهیزات آن می‌تواند شغل جدید استخراج‌کنندگان باشد.

 

Source

https://coiniran.com/?p=37598
دکمه بازگشت به بالا