ایستگاه خبر

بیتکوین و زنان

با نگاهی به دنیای ارزهای رمزنگاری شده متوجه می شویم که اکثریت آن را مردان تشکیل می دهند. اخیرا آماری از 2000 فرد آمریکایی فعال در حوزه بیتکوین به عمل آمده که در آن، این تفکیک جنسیتی به خوبی قابل مشاهده است. در واقع داده های حاصل از Google Analytics نشانگر آن است که کمتر از 4% از کاربران بیتکوین را دختران تشکیل می دهد. سوال این است، چرا؟

بیتکوین و زنان ؛ چرا تعداد زنان فعال در حوزه ارزهای رمزنگاری شده کم است؟

زنان

به باشگاه مخصوص پسران خوش آمدید!

چرا تعداد زنان بیتکوینی انقدر کم است؟

صنایع مرتبط با حوزه فناوری ذاتا و از قدیم تحت تسلط مردان بوده که یکی از دلایل آن آشنا شدن پسران با ابزارها و گجت های مختلف از سنین پایین تر است, همین امر باعث شده تا تنها ۱۶درصد از فارغ التحصیلان رشته های علوم کامپیوتری را زنان تشکیل دهند. علیرغم تمام کارها و نوآوری های انجام شده جهت تشویق دختران به کد زدن، تعداد بانوان دانش آموخته در زمینه علوم کامپیوتر طی ده سال اخیر در انگلستان کاهش یافته است. James Damore که از کارکنان اخراج شده گوگل است نیز اذعان کرده که عدم وجود دختران کافی در حوزه فناوری دلایل مختلف و بحث برانگیزی دارد.

 زنان

پسرها و بیتکوین

بیتکوین در اوایل ظهورش یادآور غرب وحشی بود که خاطراتی از روزهای طلوع اینترنت را یادآوری می کرد؛ یک فناوری دیگر که اولین نوآوران و استفاده کنندگان از آن مردان بودند. در آن زمان داشتن دانش فنی لازم جهت استفاده کامل از آن فناوری نوظهور مورد نیاز بود و این موضوعی ست که درباره بیتکوین حتی در حال حاضر نیز صادق است.

در حالی که رابط کاربری بیتکوین به لطف توسعه لایه کاربردی بهبود یافته، اما همچنان شاهد مشکلاتی نظیر گم کردن کلیدهای خصوصی، ارسال کوین به آدرس اشتباه، سایت های کلاهبرداری و مواردی از این دست هستیم. این ها مسائلی ست که حتی می تواند برای کاربران باتجربه تر نیز اتفاق بیافتد.

تازه واردان چیزهایی زیادی باید بیاموزند که این ها جدای از بحث های پیرامون بیتکوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده مبنی بر اینکه کدام زنجیره برحق است می باشد. اگر استفاده کنندگان اولیه بیتکوین افرادی از صنعت های مختلف بودند (صنایعی با سلطه مردان بر آن ها)، استفاده کنندگان بعدی از بیتکوین درک کمتری از فناوری خواهند داشت. در نهایت تازه واردان خود را در مقابل کوهی از دانش می بینند که باید آن را فتح کنند، خواه این تازه واردان مرد باشند یا زن.

چرا بیتکوین به حضور زنان بیشتری نیاز دارد؟

لازم به ذکر این نکته نیست که بیتکوین هرچه جامعیت بیشتری داشته باشد بهتر است. فضای ارزهای رمزنگاری شده به تنوع چندانی نیاز ندارد، اما برای اینکه بصورت گسترده به رسمیت شناخته شود نیاز به جلب حمایت تمام اقشار دارد. اگر بیتکوین نیمی از جمعیت جهان را نادیده بگیرد، به سختی می تواند بعنوان یک روش پرداخت جهانی و محلی برای ذخیره دارایی شناخته شود. با اینکه هیچکس مانعی برای ورود و مشارکت بانوان در حوزه بیتکوین بوجود نیاورده، اما کار خاصی هم در جهت تشویق آن ها صورت نگرفته است.

باید از افرادی همچون Rhian Lewis و Paige Freeman بخاطر سازماندهی رویداد “زنان در بیتکوین” در لندن و سانفرانسیسکو قدردانی کرد. اما متاسفانه چنین تلاش هایی تنها این موضوع را خاطرنشان می کند که فضای بیتکوین یک فضای کاملا مردانه است.

قطعا برای تغییر وضعیت فعلی باید موارد زیر را در نظر گرفت:

رفتار. اگر فرهنگ و تفکر “دره سیلیکون” یا همان “Silicon Valley” چنین مردسالارانه باشد، چطور می توان بیتکوین را با ویژگی هایی نظیر بی پروا بودن، مبارز و خودسر بودنش توصیف کرد. Hunter S Thompson چنین می گوید: «بیتکوین یک جان پناه بی رحم و تووخالی مالی است؛ یک مسیر پلاستیکی برای آزادی عمل دزدان است و مردان خوب در این مسیر مثل سگ خواهند مرد».

جامعه ارزهای رمزنگاری شده بسیار جذاب و جالب است، اما از طرف دیگر بسیار ترسناک و پر از افراد متوهم و مردسالار است. چرا کسی باید بخواهد عضو چنین جامعه ای شود؟

ممکن است مسائلی همچون مقیاس پذیری خارج زنجیره و یا ریشه های درخت مرکل برخی از ذهن های درخشان بیتکوینی را درگیر خود کند، اما طراحی رابط کاربری، زیبایی شناسی، کاربرپسند آن، بیتکوین را برای توده های مردم ملموس و قابل استفاده می کند.

کارهای بیشتری برای افزایش سطح آگاهی زنان درباره بیتکوین و مزایای این ارز برای آن ها می توان انجام داد. این چیزی ست که افراد حاضر در جامعه بیتکوین به خوبی از عهده آن بر می آیند. راه های مختلفی برای آموزش به مردم درباره بیتکوین بدون متهم شدن به رفتارهای مردان سالارانه وجود دارد.

زنان تنها به فکر رنگ صورتی و چیزهای ظریف نیستند

برخلاف آنچه به نظر می رسد که نظر توسعه دهندگان Womencoin باشد، زنان نمی خواهند که همه چیز صورتی و خاص باشد، اما این انتظار را دارند که محصولات مطابق با سلیقه و نیاز آن ها باشد.  وبسایت های بیمه، فروشگاه ها، برنامه های رسانه های اجتماعی و چیزهای مختلفی مخصوص به زنان وجود دارد. زمانی که بیتکوین حرکتی در جهت تامین نیازهای زنان کند و محصولاتی که ارزشی به زندگی آن ها اضافه کند ارائه دهد، آنوقت می توان گفت که در این راستا گامی برداشته است. توکن هایی با تمرکز بر روی زنان هم کمک کمی در این زمینه کرده اند.

اگر دلایل تساوی حقوق زنان و مردان انگیزه ای در جهت حرکت توسعه دهندگان در این راستا نباشد، اگیزه های مالی حتما قوی هستند. کم نیستند تعداد مادران، خواهران، دوستان و همکاران خانمی که درآمد بالایی هم دارند و به چیزهای اینترنتی نیز علاقه دارند. این موضوع یک فرصت عالی برای کسانی ایجاد می کند که بتوانند راهی برای وارد کردن این بانوان به دنیای بیتکوین و وارد کردن بیتکوین به زندگی روزمره آن ها پیدا کند.

بیتکوین نظیر ندارد، این ارز کنترل دولت ها را از میان بر می دارد، حریم شخصی را افزایش می دهد و به هر فردی آزادی مالی می دهد؛ این چیزی ست که هر زن و مردی بر روی کره زمین سزاوار تجربه کردن است.

https://coiniran.com/?p=16203
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x