ایستگاه خبر

بانک مرکزی فرانسه برنامه تجربی ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی می‌کند

از آنجا که تعدادی از کشورهای جهان مانند باهاما و سوئد در حال تجربه ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDC) خود هستند، بانک مرکزی فرانسه نیز به بررسی برنامه‌های CBDC خود می‌پردازد.

بانک مرکزی فرانسه اکنون به‌طور رسمی برنامه‌یی را برای آزمایش اجرای یکپارچه‌ی CBDC در تسویه‌حساب‌های بین بانکی، راه‌اندازی و از شرکای بالقوه برای ارائه برنامه‌های خود دعوت کرده است.

بانک فرانسه اصراری بر اجرای بلاک‌چین برای CBDC ندارد

براساس گزارشی به تاریخ ۳۰ مارس، بانک مرکزی فرانسه با هدف بررسی فرصت‌های احتمالی CBDC برای ترخیص و تسویه دارایی‌های مالی توکن، خواستار برنامه‌های کاربردی برای استفاده از یوروی دیجیتال است. اگرچه بانک فرانسه پیش از این خواستار سیستم‌های تسویه حساب مبتنی بر بلاک‌چین در اروپا بود، اما این بانک گفت که هیچ فناوری خاصی را به برنامه تازه-اعلام-شده CBDC خود تحمیل نمی‌کند.

به این ترتیب، بانک مرکزی فرانسه حداکثر ۱۰ برنامه مرتبط با CBDC را که توسط گروه‌ها یا افراد ارائه‌ شده است انتخاب می‌کند و «ماهیت ابتکاری» را به عنوان معیار اصلی انتخاب در نظر می‌گیرد. این بانک اعلام کرد که متقاضیان می‌توانند تا تاریخ ۱۵ مه سال ۲۰۲۰ میلادی برنامه‌های خود را ارائه دهند. البته پروسه انتخاب برنامه‌ها از تاریخ ۱۰ ژوئیه آغاز می‌شود.

 

ظاهراً بانک مرکزی فرانسه تصمیم داشت CBDC را تا نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۰  راه‌اندازی کند

ظاهراً نخستین بار است که بانک مرکزی فرانسه از دسامبر سال ۲۰۱۹ در مورد CBDC صحبت کرده است. در ۴ دسامبر، François Villeroy de Galhau رئیس این بانک اعلام کرد که این بانک آزمایش پروژه یوروی دیجیتال را تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد کرد. پیش از این، دنیس بیو، قائم‌مقام بانک مرکزی فرانسه اظهار داشت که فن‌آوری بلاک‌چین می‌تواند تعدادی از فرآیندهای مالی و پرداختی از جمله تسویه حساب‌های ارزی را تسهیل کند.

 

 source

https://coiniran.com/?p=37923
دکمه بازگشت به بالا