ایستگاه خبر

آتاری هم به رمزارز ها تکیه زد!

بسیاری تصور می کنند که شرکت های محبوب دهه 80، در گردونه رقابت و در مواجهه با مشکلات مالی تسلیم شده اند. ولی این طور که به نظر می رسد دو شرکت آتاری و کداک همچنان لنگان لنگان در تلاشند تا با تکیه به موج خروشان ICO ها و رمزارز ها، خون تازه ای در رگ های خود تزریق کنند.

شرکت آتاری نیز به جمع برند های قدیمی دیگری که با تکیه به رمزارز ها می خواهند محبوبیت خود را احیا کنند می پیوندد. برای نسلی که سن آنها به دورانی قد می دهد که تمام دوربین ها آنالوگ و کنسول های بازی ۱۶ بیتی بودند، برند هایی چون کداک و آتاری (Atari)، تداعی کننده ی خاطرات نوستالوژیک بسیاری هستند.

آتاری (Atari) در صدد احیای محبوبیت از دست رفته خود، با تکیه به رمزارز ها!
نمایی از کارتریج های بازی های خاطره ساز آتاری (Atari)

ولی در دنیای تکنولوژی هیچ نام بزرگی تا ابد محبوب نمی ماند. این شرکت ها که در دوران خود کل بازار عکاسی و بازی های رایانه ای را قبضه کرده بودند، نتوانستند در گذر زمان محبوبیت خود را حفظ کنند.

مطلب مرتبط:  “کداک نیز پا به عرصه بلاکچین گذاشت.”

شرکت های خاطره ساز دوران کودکی، اینک به دنبال رمزارز های شما

سقوط شرکت کداک (Kodak) از غول دنیای عکاسی به شرکتی ناموفق، برای بسیاری از بزرگ سالان که خاطرات خیلی خوبی با این برند داشتند، به شدت غم انگیز بود. دلیل این افت شدید، تلاش این شرکت برای ارائه محصولات قدیمی خاص برای مشتریان خاص، آن هم در برهه ای از زمان بود که دوربین های دیجیتال حکمرانی می کردند.

آتاری (Atari) در صدد احیای محبوبیت از دست رفته خود، با تکیه به رمزارز ها!
نمایی از کنسول های خاطره انگیز آتاری

در دوران ماقبل دیجیتال، محبوبیت شرکت های آتاری و کداک تا حدی بود که در زندگی تمام مردم عادی حضور داشتند. اما در گذر زمان شرکت هایی که در مقابل نوآوری ها و ابداعات جدید حرفی برای گفتن نداشته باشند، جا می مانند.

خبر تغییر کاربری ناگهانی کداک به یک استخراج کننده رمزارز و ورود آن به دنیای ICO ها و جذب سرمایه توسط رمزارز ها بازتاب شدیدی در دنیای خبری داشته است.

ولی شرکت آتاری با موضع محتاطانه اش، کمتر در نگاه مستقیم رسانه ها قرار گرفته است؛ با این وجود اخیرا نشانه های بسیاری از فعالیت در حوزه رمزارز ها از این شرکت دیده شده است.

در سال ۲۰۱۳ شرکت آتاری اعلام ورشکستگی کرد. به دنبال آن شرکت کداک نیز در همان سال به همین سرنوشت دچار شد. حالا که ۵ سال از آن ماجرا می گذرد، آتاری سعی دارد تا وارد حلقه ی شرکت های فعال در زمینه بلاکچین شود.

پیروی برند های قدیمی از یک الگوی مشخص

یک الگوی مشخص در این روند مشاهده می شود. شرکت هایی که در گذشته بسیار موفق بوده اند ولی در حال حاضر در معرض خطر ورشکستگی قرار دارند، از نام و اعتبار دیرین خود استفاده کرده و سعی می کنند تا با ورود به دنیای ICO ها روح تازه ای به شهرت از دست رفته خود ببخشند.

عملکرد این الگو قابل پیش بینی است. با اجرای آن: سهام این شرکت ها افزایش ناگهانی ۵۰% ای پیدا می کند. بعد از مدت کمی واقعیت غلبه کرده و سهام آن ها دوباره افت می کند. ولی به دلیل رسانه ای شدن ( هر چند برای مدتی کوتاه) همین که دوباره این شرکت ها بر سر زبان ها آمده اند؛ برایشان بسیار سود آور و مهم است.

 شرکتی مانند آتاری که زمانی نامش مترادف بود با خاطره انگیز ترین عنوان های تاریخ بازی های رایانه ای ( بازی هایی چون Space invaders, Pac-Man و Aesteroids )، در حال حاضر به بازار رمزارز ها روی آورده است. آتاری با ارائه توکن های خود به نام Atari قصد دارد تا به یکی از پیشگامان این حوزه تبدیل شود.

آتاری (Atari) در صدد احیای محبوبیت از دست رفته خود، با تکیه به رمزارز ها!
نمودار سهام شرکت کداک که با انتشار اخبار ورود آن به حوزه رمزارز و ICO ها، افزایشی مقطعی داشت

اگر درحسرت گذشته بمانی، بازنده ای!

برند ها برای بقای خود باید با زمان حرکت کنند، در غیر این صورت منقرض خواهند شد. به همین دلیل غیر منطقی است که انتظار داشته باشیم آتاری همچنان هسته اصلی فعالیت خود را بر روی کنسول های قدیمی اش متمرکز کند. همانطور نیز معقول نیست توقع داشته باشیم که کداک سود خود را از فروش فیلم دوربین عکاسی به دست آورد.

ورود این برند ها به حوزه رمزارز ها نه جای نگرانی دارد و نه باید سوژه تمسخر شود؛ ولی راه و روشی که این شرکت ها برای ورود به این حوزه انتخاب کرده اند، نامناسب به نظر می رسد.

آتاری (Atari) در صدد احیای محبوبیت از دست رفته خود، با تکیه به رمزارز ها!
از آنجا که شرکت آتاری در ورود خود به دنیای رمزارز ها محتاطانه عمل کرده است، سهام آن رشد معقول تری داشته است.

Kerrisdale Capital، که یک موسسه موفق در زمینه ی مشاوره به سرمایه گذاران می باشد، شدیدا از ICO کداک انتقاد کرده و آن را کاملا بی ارزش ارزیابی کرده است. این موسسه، ICO کداک را مصداق نفس های آخر میراث یک تولید کننده ی بزرگ آمریکایی تلقی می کند.

جزئیات مبهم توکن آتاری(Atari)

در حال حاضر جزئیات بسیار کمی درباره توکن Atari اعلام شده است. به گزارش کوین ایران و به نقل از آقای Frederic Chesnais، مدیر عامل آتاری: “تکنولوژی بلاکچین توان این را دارد که نقش بسیار عمده ای در زندگی ما ایفا کند. اگر نگوییم انقلاب، ولی این تکنولوژی پتانسیل دگرگونی در نظام اقتصادی فعلی، خصوصا در صنعت بازی های رایانه ای و تراکنش های آنلاین را دارد.”

تا زمانی که اطلاعات جامع تری به دست ما نرسد، Atari شایسته ی آن است تا از این فضای مبهم سود ببرد.

آتاری (Atari) در صدد احیای محبوبیت از دست رفته خود، با تکیه به رمزارز ها!
آیا ممکن است برند های قدیمی دیگری نیز به حوزه رمزارز ها وارد شوند؟

البته خیلی سخت است که بخواهیم باور کنیم علاقه این شرکت ها به تکنولوژی بلاکچین به خاطر پتانسیل های احتمالی پیشرفت آن ها، و نه بخاطر سودی است که می خواهند از این طریق عایدشان شود.

این طور که به نظر می رسد باید آماده باشیم تا بسیاری از برند های خاطره ساز کودکی ما نیز چهره نوستالوژیک خود را با ورود به دنیای رمزارز ها مخدوش کنند.

 

https://coiniran.com/?p=18664
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x