ایستگاه خبر

Zboard آزادی بیان را روی بلاک چین زیکش غیرمتمرکز می‌کند!

گروهی از توسعه‌دهندگان در حال توسعه‌ی یک پلتفرم جدید برای انتشار اخبار به صورت ناشناس روی بلاک چین متمرکز بر حریم خصوصی زیکش (ZEC) هستند. هدف از این کار تسهیل دسترسی مستقل و بدون سانسور به رسانه‌های آزاد عنوان شده است. ایم پروژه که Zboard نام دارد بستری برای نویسندگان فراهم می‌کند که با انجام یک تراکنش بتوانند یک پست را بصورت ناشناس منتشر کنند.

Zboard در اوایل سال ۲۰۱۸ برنامه‌هایی برای ایجاد پلتفرم پیام‌رسان رمزنگاری شده داشت که به دلیل کمبود بودجه و سرعت پایین توسعه متوقف شد. اکنون Zboard توانسته ۲۳ هزار دلار سرمایه از بنیاد زیکش جذب کند تا طرح جدیدش را اجرایی نماید. توماس اشمیت، یکی از توسعه‌دهندگان این پروژه انگیزه‌ی اصلی را از بین بردن محدودیت‌های آزادی بیان و القای فرهنگ خبری مستقل و امن خواند.

Zboard برای اجرایی کردن این طرح فوق‌العاده از بلاک چین زیکش استفاده می‌کند. مقالات با انجام یک تراکنش روی بلاک چین زیکش منتشر خواهند شد. این تراکنش‌ها به آدرس‌هایی که به پروتکل اثبات دانایی صفر محافطت می‌شوند، فرستاده می‌شود. بدین ترتیب، اعتبار تراکنش تائید می‌شود بدون آنکه اطلاعات نویسنده مشخص باشد. این روش تضمین کننده‌ی ناشناس ماندن هویت نویسنده و انتشار و حفظ مقالات روی یک زنجیره‌ی تغییرناپذیر خواهد بود.

ایده‌ی غیرمتمرکز کردن آزادی بیان طرح جدیدی نیست و پیشتر پروژه‌ی Gab این مسیر را پیموده است. هرچند به دلیل اتهاماتی مبنی برتبلیغ عقاید راست‌گرایانه روی این پلتفرم، آنچنان استقبالی از آن صورت نگرفت.

Source & Image

 

https://coiniran.com/?p=38251
دکمه بازگشت به بالا