ایستگاه خبر

بیت کوین ابزاری برای تغییر شرایط زنان در افغانستان

رویا محبوب، مؤسس صندوق غیرانتفاعی شهروندان دیجیتال و یکی از ۱۰۰ فرد تأثیرگذار مجله تایم در سال ۲۰۱۳، به آموزش مهارت‌های کامپیوتری میان دختران و زنان در افغانستان می‌پرداخت و تقریباً از ۱۰ سال پیش به کارمندان خود با بیت کوین حقوق می‌داد. پس از سقوط کابل در ماه اوت، بسیاری از زنانی که بیت کوین دریافت کردند، توانستند از آن برای فرار از کشور استفاده کنند.

در حالی که رسانه‌های اصلی غالباً بر اقتصاد در سایه و استفاده از رمز ارزها به‌عنوانی ابزارهای ناپسند، تمرکز می‌کنند، بنیانگذار صندوق غیر انتفاعی شهروندان دیجیتال محبوب با رویترز در مورد نحوه کمک بیت کوین به او و دیگر زنان در افغانستان به عنوان راه نجات در هرج و مرج اقتصادی و اجتماعی صحبت کرده است.

این زن ۳۴ ساله خاطرنشان کرد که چگونه تقریباً ده سال پیش، او برای یافتن راهی برای پرداخت حقوق کارگرانش تلاش کرد، زیرا زنان یا حق داشتن حساب بانکی را نداشتند یا مدارک لازم را:

ارسال پول نقد برای همه امکان پذیر نبود، امن هم نبود، گزینه‌هایی مانند PayPal وجود نداشت. ما درباره بیت کوین چیزهایی شنیده بودیم … استفاده از آن آسان بود، ارزان‌تر و ایمن‌تر از سایر گزینه‌ها به نظر می‌رسید. بنابراین ما به دختران نحوه استفاده از آن را آموزش دادیم و شروع به پرداخت حقوق کارکنان و همکاران خود کردیم – به آن‌ها گفتیم که این یک سرمایه‌گذاری برای آینده است.

حدود ۱۶۰۰۰ دختر در مرکز محبوب حضور داشتند و یک سوم آن‌ها نحوه راه‌اندازی کیف پول رمز ارزی و دریافت پول را آموختند. آن‌ها همچنین می‌توانند در صورت تمایل به تجارت و سرمایه‌گذاری در بیت کوین و اتریوم اطلاعات کسب کنند.

در حالی که محبوب چند سال پیش برای حفظ امنیت خود رفت، درباره زنانی که با دسترسی به رمز ارزها توانسته‌اند از این کشور خارج شوند یا پول خود را به خارج از کشور منتقل کنند، گفته است:

چرا ما رمز ارزها را آموزش ندادیم؟ افغان‌های بیشتری می‌توانند کیف پول رمز ارزی داشته باشند و بتوانند به پول خود دسترسی داشته باشند … قاچاقچیان و آدمربایان همیشه راهی برای سوء استفاده از یک سیستم پیدا خواهند کرد. اما قدرت رمز ارزها بیشتر است. به ویژه برای زنان و کسانی که حساب بانکی ندارند، بسیار سودمند و بسیار قدرتمند است.

کارآفرین و نیکوکار افغان به موارد مثبت استفاده از بیت کوین و سایر رمز ارزها توجه کرده است. جدا از ثروتمندان حوزه کریپتو، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که رمز ارزها می‌توانتد بر افرادی که بیشترین دسترسی را به آن دارند، تأثیر مثبت بگذارد.

 

پیشنهاد مطالعه: بیت کوین چیست | راهنمای جامع + ویدیو

 

Source

https://coiniran.com/?p=47863
دکمه بازگشت به بالا