ایستگاه خبر

میلیون ها دلار سود برای مدیر عامل اختلاس گر Mt Gox

در جولای 2017، مارک کارپلز (Mark Karpeles) مدیرعامل 32 ساله صرافی بدنام Mt Gox ، به خاطر اختلاس و پولشویی در توکیو به دادگاه رفت.

در جولای 2017،  مارک کارپلز (Mark Karpeles) مدیرعامل 32 ساله صرافی بدنام Mt Gox ، به خاطر اختلاس و پولشویی در توکیو به دادگاه رفت. بعد از اعلام ورشکستگی در فوریه 2014، وی در آگوست 2015 بازداشت شد و بعد با قرار وثیقه آزاد شد. Mt Gox در زمان اعلام ورشکستگی بزرگترین صرافی بیت کوین در جهان بود. آنها اعلام کردند که 850 هزار بیت کوین را از دست داده اند که در آنزمان ارزش تقریبا نیم میلیارد دلار  داشت. مشخصا صرافی در آنزمان هکرها را متهم کرد اما بعدا اعلام کردند که دویست هزار بیت کوین گم شده را بازیافته اند.

اما مشخصا ادعای کارپلز برای مال باختگان پذیرفته نبود و بنابراین وی را به اتهام اختلاس و دستکاری اطلاعات از جمله استفاده از سیستم کامپیوتری صرافی برای منتقل کردن یک میلیون دلار از حساب مردم در صرافی به حساب شخصی اش، به دادگاه کشاندند.

اگرچه کارپلز به خاطر این زیان ها مقصر شناخته شده است و مجبور است این پول را برگرداند، اما مصالحه و تسویه حساب ها در دادگاه به نحوی تمام شد که کارپلز می تواند از اختلاف فاحش قیمت بیت کوین در آنزمان و اکنون سود فراوان بدست آورد. در واقع، طلبکاران در آنزمان خواهان بازگشت پول به ین ژاپن شدند ( و مطابق مقررات با بیت کوین به عنوان دارایی برخورد می شود)، پس در اثر عودت طلب به ین ژاپن، مقدار قابل توجهی برای کارپلز باقی می ماند. به این ترتیب، برای مثال، یک طلبکار که 311 بیت کوین را از دست داده است (یعنی ارزش 1.3 میلیون دلار به قیمت امروز)، تنها 130 هزار دلار دریافت خواهد کرد!

بنابراین تفاوت قیمت بیت کوین در زمان اختلاس و زمان عودت پول در مصالحه در دادگاه، باعث می شود که پول قابل توجهی برای کارپلز باقی بماند. در زمان اعلام ورشکستگی، ارزش شرکت وی چهارصد میلیون دلار برآورد شد اما از آن زمان تا الان قیمت بیت کوین 15 برابر شده است و بنابراین با احتساب قیمت کنونی بیت کوین، 1.3 میلیارد دلار ارزش دارایی Mt Gox  است. پس کارپلز با بازگرداندن دویست هزار بیت کوین بازیافته به ین، 859 میلیون دلار به جیب زده است.

پول واسنشتینر (Paul Wasensteiner) یکی از طلبکاران مدعی شد که آنها نمی دانستند که تسویه حساب ها بر اساس قیمت سه سال قبل بیت کوین انجام خواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا