ایستگاه خبر

منطقی یا غیر منطقی، انشعاب قریب الوقوع بیتکوین قیمت آن را افزایش می دهد

ممکن است بیتکوین همیشه با قیمت بالا داد و ستد شود، به دلایلی که کارشناسان را  شگفت زده می کند.

علیرغم گفتگوهای فراوان در زمینه پتانسیل رمزارز، و تصدیق افزاینده آن از سوی جریانات اصلی، برخی معتقدند اکنون زمان مناسبی برای خرید ممرعایدی ناپایدار، مبهم و با عملکرد بد نیست. با همه این ها، احتمالاً بیتکوین تنها طی چند هفته، نه تنها شاهد یک شکاف بحث برانگیز در بلاکچین خود، بلکه ناظرِ یک مناقشه نیز خواهد بود.

با نگاهی به آنچه که ممکن است رخ دهد، چه اتفاقی می افتد اگر شکافی دربیتکوین ایجاد شده و یکی از نسخه ها سعی در از بین بردن ارزش مالی دیگری کند؟

Chris Pacia توسعه دهنده OpenBazaar طی پستی در فیس بوک خود درباره این مسأله گفت: “برخی ازداد و ستد کنندگان بیتکوین از نامعقول ترین سرمایه گذارانی هستند که ممکن است با آنها مواجه شوید.”

علت اصلی این تمایل شدید به خرید به قیمت های بالاتر، انشعابِ پیش رو است که در ماه نوامبر اتفاق خواهد افتاد. در مقابل این سرمایه گذاران متعصب، توسعه دهندگانی همچون Pacia باور آن را سخت می دانند که کسانی بخواهند پول زیادی را در یک پروتکلی که در معرض فرآیندی جدید و کم شناخته شده است، تزریق کنند.

در عین حال به نظر می رسد سرمایه گذاران بر این باورند که با توجه به نتایج آخرین انشعاب سخت در ماه آگوست که شبکه را به دو بخش تقسیم نمود، این جهش، آنی و  تضمین شده است، اما آن انشعاب به روشی صورت گرفت که با درجه اطمینان مناسبی، یک داراییِ جدید به نام bitcoin cash را ایجاد نمود.

در زمان انشعاب، با توزیع بین تمامی صاحبان بیتکوین، ناگهان آنها معادل تعداد رمزارز گرانبهای خود را به دست آوردند. (قیمت هر کوین Bitcoin Cash در حدود ۳۰۰ دلار تثبیت بود، اما تا ۱۰۰۰ دلار هم داد و ستد شد.) بر خلاف پیشنهادات پر مخاطره، سرمایه گذاران دیدند که از هیچ، یک ارزش اضافی ایجاد شد و به صورت رایگان تحویلشان گردید.

اما با وجود اینکه توسعه دهندگان، آگاهی ازتفاوت سازوکار و سیاست های انشعاب آینده دارند، به نظر می رسد سرمایه گذاران در حال برنامه ریزی برای کسب نتایج مشابه با انشعاب قبل هستند.

Harry Yeh، شریک مدیریتی در شرکت سرمایه گذاری رمزارز Binary Financial به CoinDesk گفت:
“سرمایه گذاران نگاهشان تنها به این صورت است که، « من الان توکن های بیشتری بدست خواهم آورد.»به همین سادگی”

و این سرمایه گذاران  در رمزارزها (یا به طور کلی تجارت) بی تجربه نیستند، آنها سرمایه گذارانِ معتبریند.

برای مثال، Ronnie Moas  مؤسس شرکت Wall Street  Standpoint Research اظهار داشت: من سرمایه گذاری در بیتکوین را مانند Segwit2x پر مخاطره نمی بینم – به خصوص اگر شما بر روی محصول جانبی کوین ها باقی بمانید.

مشابه نیستند

آیا این صرفاً یک داد و ستد تهاجمی ست یا آرزوی غیر واقعی؟ برخی درمورد این مسئله اینگونه استدلال می کنند که، سرمایه گذاران سنتی به آنچه در سر می پرورانند دست پیدا می کنند.

از نگاه من ، انشعاب سخت Bitcoin Cash و Segwit2x متفاوت خواهند بود، زیرا حامیانِ پیشین بر حسب علاقه به ایجاد یک رمزارز رقابتی (و حالا از قرار معلوم به مکمل های آنها) مشخص می شدند. اما انگیزه ها در مورد Segwit2x، دقیقاً این نیست.

در حال حاضر داد و ستد کنندگان می گویند، رمزارز همانند بیشتر بازارهای با ثبات عمل نمی کند. به این معنی که در دنیای دارایی های تجربیِ پرمخاطره، خطر بیشتر، همچنان همان خطر است.!

Yeh گفت: “از نظر تاریخی، فرض بر این است که اگر شما یک توکن داشته باشید و آنها به دو بخش تقسیم شوند، تلقی شما این خواهد بود که هر دو توکن فاقد ارزش خواهند شد، اما باید بدانیم که واقعاً قوانین سنتی علم اقتصاد و سرمایه، در دنیای رمزارز اِعمال نمی شوند.”

در ادامه او به عنوان نشان دیگری از انشعاباتی که به لحاظ تاریخی ثابت شده که باعث ایجاد ارزش مالی شده اند، به انشعاب سخت تابستان گذشته اتریوم اشاره کرد، که منجر به تقسیم و ایجاد دو دارایی رقابتی شد.

در حالی که قیمت اتریوم و اتریوم کلاسیک (کوین جدید) پس از تقسیم اولیه کم شد، ارزش مالی اتریوم کاملا بهبود یافت و در حال حاضر بالغ بر ۳۲ میلیارد دلار ارزش دارد، این در حالی است که اتریوم کلاسیک همچنان با ارزش مالی  کمی بیشتر از ۱ میلیارد دلار به فعالیت خود ادامه می دهد.

Yeh گفت: “تاریخ نشان داده، هر زمانی که انشعابی سخت ایجاد می شود، مردم توکن های بیشتری را تهیه می کنند و این توکن ها در جایی قابل تجارت و داد و ستد می شوند.”

به عنوان یک نتیجه گیری، سرمایه گذاران کوچک بر سر این که اگر بیتکوین بیشتری خریداری کنند، انشعاب دیگری قیمت ها را بالاتر خواهد برد شرط بندی می کنند. و در نتیجه آنها یک سرمایه گذاری متنوع تری را در اختیار خواهند داشت!

بیشتر پیرامون بیتکون

با این حال، برخی از سرمایه گذاران می گویند این بالا رفتن قیمت، کمتر مرتبط با گوناگی و می تواند بیشتر در مورد پیوستن همه به بیتکوین و حتی با انتظار افزایش سود در بلند مدت باشد.

با توجه به اظهارات Arthur Hayes، یکی از داد و ستدگران سابق Citigroup که در حال حاضر یک صرافی مشتقات رمزارز را رهبری می کند، اطمینان بالایی وجود دارد که حتی وجود نسخه های اضافی و فرعی پروتکل بیتکوین، بر روی آینده دراز مدت آن تأثیر نخواهند گذاشت. مضاف بر این، حتی اگر سه تا از بزرگترین صرافی های جهان در چین تعطیل شوند، با ثبات ماندن بیتکوین این اطمینان را ایجاد می کند که هیچ چیزی قادر به خاج کردن آن به طور کامل از مسیر فعلی خود نخواهد بود.

در نتیجه، سرمایه گذاران به هیچ وجه در مورد Segwit2x نگران نمی باشند.

Yeh با چشم انداز آشکارا صعودی بیتکوین موافق است و می گوید که یک افزایش قیمت قابل ملاحظه ای را قبل و بعد از انشعاب سخت پیش بینی می کند.

او استدلال کرد که اعتقاد ایدئولوژیک به بیتکوین – حتی در بیشتر موارد نامشخص و نامعلوم، و حتی در زمان اُفت آن –  چیزی است که همچنان به سوق دادن سرمایه گذاران جدید به سمت بازار، و افزایش قیمت آن ادامه خواهد داد.
James Altucher مدیر اسبق صندوق بیمه، یک بلاگر مشهور کسب و کار و سفته باز بیتکوین به CoinDesk   گفت:

“هنگامی که مردم می گویند بیتکوین مانند penny stock (سهام پنی( است و همانند یک سهام کلاهبرداری اینترنتی می باشد، باید گفت که نه این چنین نیست. در حقیقت بیتکوین با یک  پشتوانه ای عظیم وقوی از نرم افزار و علم، بهترین مخزن ذخیره ارزش درجهان است.”دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.source

 

https://coiniran.com/?p=8583
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x