ایستگاه خبر

قانون گذاری بیت کوین و دیگر رمزارز ها توسط نهاد های قانون گذاری

قانون گذاری بیت کوین و دیگر رمزارز ها توسط نهاد های قانون گذاری در کشور های مختلف، منافع و مضراتی که می تواند داشته باشد در یک بررسی کلی

مسئله قانون گذاری بیت کوین و دیگر رمزارز ها مدت زیادی است که مطرح است و کشور های مختلف جهان رویکرد های متفاوتی نسبت به این قضیه اتخاذ کرده اند که در این مقاله این رویکرد ها به تفصیل مورد بحث قرار می گیرد. بعضی از کشور ها مانند ژاپن و سوئیس رویکرد دوستانه ای را در پیش گرفته اند و از سوی دیگر دولت هایی مانند چین بسیار سخت گیرانه با آن برخورد می کنند.

قانون گذاری فواید و مضراتی دارد که در این مقاله به آنها پرداخته می شود. از جمله فواید قانون گذاری می توان جلوگیری از سوء استفاده از رمزارز ها برای مقاصد پول شویی و تروریستی را نام برد، اما از طرف دیگر این قانون گذاری مضراتی هم دارد که از جمله آنها می توان به ایجاد تمرکز اشاره کرد. مهم ترین ویژگی رمزارز ها که آن را برای سرمایه گذاران جذاب کرده است مسئله عدم تمرکز می باشد اما وقتی که تمرکز ایجاد شود و مالیات پرداخت شود، دیگر معاملات رمزارز آن جذابیت را نخواهد داشت.

در ادامه به بیان این مسئله پرداخته می شود که سال ۲۰۱۷، سال ICO ها بود و در گوشه و کنار جهان استارت آپ های گمنام شروع به جمع آوری پول می کردند که این مسئله موجی از نگرانی را ایجاد کرد، زیرا تروریست ها به راحتی می توانستند از این طریق به جمع آوری پول بپردازند. همین امر زمینه ایجاد قانون گذاری در سال ۲۰۱۸ را ایجاد کرد که به حق این سال را باید سال قانون گذاری نامید.

مکانیسم ICO بر خلاف فرایند IPO که در بورس صورت می گیرد، قوانین و مقررات خاصی برای آن تدوین نشده و به راحتی می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. بسیاری از فعالان رمزارز ها مایل به قانون گذاری در این زمینه هستند زیرا هک، تقلب و چنین اقداماتی بسیار در این فضا  دیده می شود. از طرف دیگر قانون گذاریِ بیش از حد هم می تواند بازار رمزارز ها را ویران سازد. به عنوان شاهدی بر این مدعا در یکی دو سال اخیر، هر گاه سخن از قانون گذاری به میان آمده، بازار به مقدار قابل توجهی افت کرده است.

در قسمت پایانی این مقاله، وضعیت قانون گذاری رمزارز ها در بسیاری از کشور های جهان ذکر می شود.

منابع:

  https://www.cnbc.com/2018/03/27/a-complete-guide-to-cyprocurrency-regulations-around-the-world.html

https://coiniran.com/?p=57273
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x